Notowania

przepisy
19.07.2019 10:05

Prawo jazdy ze zmianami. Instruktor, który nie nauczy jeździć, zapłaci za egzamin?

Eksperci postulują o konieczne zmiany w szkoleniu kierowców oraz przepisach dotyczących prawo jazdy. Twierdzą, że nieżyciowe przepisy są winne wypadkom - podaje Rzeczpospolita.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prawo jazdy. Eksperci postulują o zmiany przepisów

Jak zauważa "Rz", ryzyko, jakie na drodze stwarzają młodzi kierowcy, często wynika m.in. z braku odpowiedniego przygotowania do jazdy, a winne temu są złe i nieżyciowe przepisy. Od dawna zapowiadane jest wprowadzenie okresu próbnego dla najmniej doświadczonych kierowców, specjalnego oznakowania auta, którym się poruszają i dodatkowych szkoleń z ryzyka drogowego.

Wspomniane przepisy dotyczące prawo jazdy co prawda zostały uchwalone, ale odłożono je na półkę. Na wejście w życie czekają już pięć lat.

- Wyjazd podczas szkolenia na ekspresową drogę czy autostradę jest ważniejszy dla bezpieczeństwa niż znajomość rozmiarów tablicy rejestracyjnej auta – twierdzą eksperci i postulują szybkie zmiany w szkoleniu kierowców, podaje Rzeczpospolita.

Zobacz: Prawo jazdy w smartfonie. Minister: Możliwe, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem

W Toruniu eksperci proponują, by obciążyć instruktora, który nie potrafi nauczyć jeździć, opłatą za trzeci egzamin. Pierwsze dwa pokrywałby zdający. Jak podaje dziennik kursanci powinni też nauczyć pod okiem instruktora jeździć z większą prędkością.

– To istny absurd. Wymagana jest wiedza zupełnie nieprzydatna – mówi Janusz Dołęga, właściciel szkoły nauki jazdy, cytowany przez Rzeczpospolitą. Pada konkretny przykład dotyczący pytania o rozmiar tablic rejestracyjnych pojazdu.

Dołęga twierdzi, że lepszym wyjściem byłaby forma zdawania egzaminu teoretycznego na symulatorze. Opowiada się także za zmianą egzaminu praktycznego. Powinna się na nim pojawiać gradacja błędów. Czym innym jest bowiem ustawienie lusterka, a czym innym bezmyślna zmiana pasa ruchu lub nieustąpienie pierwszeństwa.

Prawo jazdy. Część zmian od 1 lipca 2019 r.

Część z postulowanych zmian dotycząca egzaminu na prawo jazdy została wprowadzona. Od stycznia 2020 r. egzaminatorzy będą mogli w ciągu dnia przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Dodatkowo nie więcej niż jeden egzamin na godzinę.

Jak zapowiada resort infrastruktury, dzięki zmianom egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na "spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców".

Egzamin na prawo jazdy wyznaczany będzie także na konkretną godzinę. Zgodnie z argumentacją ministerstwa, "zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu".

Nowe przepisy obejmujące egzamin na prawo jazdy weszły w życie 1 lipca 2019 r. Jednak ze względu na konieczność dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad wydłużono czas na ich wprowadzenie do przyszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

HanysNajwięcej śmiertelnych wypadków powodują kierowcy z 20-25 letnim stażem. Takie są fakty. Młodzi sobie poradzą jeśli na polskich drogach bedzie więcej … Czytaj całość

18-07-2019

alaaaJa to już mówię od dawna, uczą kursantów stać w korkach i parkować, nic innego, po co tego uczyć, życie go nauczy parkować jak uszkodzi komuś samochód … Czytaj całość

18-07-2019

NickyHmm, to ciekawe. Może warto byłoby jeszcze wprowadzić zasadę, że jeden instruktor od początku do końca szkoli tego samego kursanta. Ja ostatnio robiąc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (40)