Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Prawo spadkowe. Alimenciarze nie dostaną ani złotówki? Rząd szykuje zmiany

104
Podziel się

Zmiany w prawie spadkowym mają przyspieszyć proces spadkowy. Z dziedziczenia mają zostać wykluczenie stryjeczni wnukowie i osoby, które uchylały się od płacenia alimentów.

Prawo spadkowe. Alimenciarze nie dostaną ani złotówki? Rząd szykuje zmiany
Zmiany w prawie spadkowym mają wejść wżycie w 2022 roku (Adobe Stock)
bEqjmlmJ

Zmiany w prawie spadkowym mają usprawnić cały proces prawny związany z tego typ sprawami. Najważniejszą ze zmian ma być zawężenie kręgu spadkobierców na mocy ustawy.

Obecne regulacje dopuszczają do dziedziczenia nawet bardzo dalekich krewnych — stryjeczne i cioteczne wnuki. Dzieje się tak, gdy np. jeden z dziadków spadkodawcy nie dożywa otwarcia spadku.

Zmiany w prawie mają przede wszystkim przyspieszyć sprawy spadkowe, które w tej chwili potrafią ciągnąć się naprawdę długo. Do tego w tego postępowaniach biorą udział dalecy krewni, którzy mogli nawet nie znać zmarłej osoby, ale prawnie mogą partycypować w podziale majątku.

bEqjmlmL
Zobacz także: Wymiana kopciucha na kopciucha. "Spotykamy się z próbami oszukania systemu"

Kolejną zmianą ma być dodanie nowej przesłanki niegodności dziedziczenia. Będzie nią uporczywe uchylanie się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do spadkodawcy. Chodzi o sytuacje, w których np. jeden z rodziców uchylał się od obowiązku alimentacyjnego, a po śmierci swojego dziecka staje się jednym ze spadkobierców majątku.

Zmiany mają też lepiej chronić małoletnich przed dziedziczeniem zadłużenia spadkodawców.

bEqjmlmR

Jak informuje serwis prawo.pl – eksperci uważają, że w tej chwili ten zapis nie jest do końca jasny, a ”diabeł tkwi w szczegółach”.

Chodzi o osoby, które np. nie płaciły alimentów, ale nie zostały za to skazane, lub z różnych przyczyn życiowych nie były w stanie tego robić.

Wejście w życie zmian w prawie planowane jest na początek 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqjmlnm
prawo spadkowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
mag
miesiąc temu
zachowek to najgorsze zło więc czas pozbyć się tego reliktu.
Pół.
miesiąc temu
Zlikwidować zachowek .Ktoś nigdy się nie interesował zmarłym a potem chce zachowek to tylko w bandyckim państwie takie przepisy są.
Prawnik.
miesiąc temu
Ujawnili się znawcy prawa ,gdzie byli jak tak wyglądało dziedziczenie już w Kodeksie Napoleona . Peowcy zmienili to pod jakiegoś swojego kacyka .teraz wraca się do Obrządku dziedziczenia zgodnie z tradycja.
bEqjmlnn
123456&789
miesiąc temu
Tylko najbliższa rodzina. Mąż miał b. dużą rodzinę, przez 20 lat nie poznałam ich wszystkich. Kiedy mąż zmarł nieliczni byli na pogrzebie, a mnie nigdy nie informowano o śmierci w jego rodzinie. Ale po kilku latach od jego śmierci dostałam wezwanie do sądu daleko w Polsce, o prowadzonej sprawie spadkowej po kimś kogo nie znałam, jak również nie znałam osób biorących udział w sprawie, mimo moich pism że osób nie znam, nic mnie nie łączy z nimi i miastem do którego musiałabym jechać na rozprawę sąd nie wzruszenie przysyłał mi wezwania na rozprawę, grożąc konsekwencjami nieobecności. Dopiero interwencja RPO położyła kres wezwaniom.
Polak
miesiąc temu
PiS chce kolejny raz okraść nas co tu więcej dodać, chcieliście taką władzę złodziei to macie
...
Następna strona