Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Premier chwali nową tarczę. "Małżeństwo z dwójką dzieci zaoszczędzi w pół roku 336 zł"

80
Podziel się:

Premier opublikował na Facebooku grafikę, która ma pokazywać, ile zaoszczędzą różne grupy po obniżeniu VAT-u do 0 proc. na żywność. Zgodnie z przedstawionymi przez niego wyliczeniami, dwójka emerytów miesięcznie zyska 40 zł, a małżeństwo z dwójką dzieci w pół roku zaoszczędzi 336 zł. Tarcza antyinflacyjna 2.0 zakłada m.in. obniżkę VAT-u na żywność, nawozy i gaz na pół roku.

Premier chwali nową tarczę. "Małżeństwo z dwójką dzieci zaoszczędzi w pół roku 336 zł"
Premier opublikował wpis na Facebooku z grafiką przedstawiającą oszczędności, jakie przyniesie obniżka VAT na żywność. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER, Facebook)

Tarcza antyinflacyjna 2.0 ma wejść w życie od 1 lutego i funkcjonować przez sześć miesięcy. To plan rządu na walkę z bijącą rekordy inflacją. Tarcza zakłada obniżkę VAT na pół roku na żywność, nawozy i gaz do 0 proc., do 5 proc. na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa.

Po obniżce VAT-u na żywność małżeństwo z dwójką dzieci ma zaoszczędzić w pół roku 336 zł, a para emerytów 240 zł — wynika z wyliczeń zamieszczonych przez szefa rządu na Facebooku.

Tarcza antyinflacyjna. Premier pokazuje wyliczenia

Zgodnie z grafiką gospodarstwo domowe, które tworzy dwójka emerytów, miesięcznie zyska 40 zł, a w perspektywie 6 miesięcy — 240 zł. Jednoosobowe gospodarstwo domowe zyska odpowiednio — 24 zł i 144 zł.

Według wyliczeń bezdzietne małżeństwo zyska miesięcznie 41 zł, a w ciągu 6 miesięcy 246 zł. Natomiast w przypadku małżeństwa z dwójką dzieci obniżka VAT da miesięczne oszczędności na poziomie 56 zł, co w perspektywie pół roku pozwoli zaoszczędzić 336 zł.

Zobacz także: Drastyczne podwyżki. Minister odpiera zarzuty. Padło nazwisko Tuska

Tarcza wprowadzi też obniżkę VAT-u na paliwo do 8 proc. Według wyliczeń Kancelarii Premiera będzie to oznaczać obniżkę ceny na stacjach paliw o ok. 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy na litrze.

Obniżony zostanie też VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc. i VAT na media:

- na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.);

- na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.);

- na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(80)
Wystarczy
9 miesięcy temu
Jak przystalo na niby bankiera co oglosi na niebieskim tle staje sie odwrotnie co glosi klamca nawet zeznanie majatkowe nizgadzalo sie co do stnu posiadania i zakupu ale jak buja u szamana w Toruniu i co niedziela do kosciola chdzi
Senior 75
9 miesięcy temu
Czy rzadzacy maja juz tak mozgi zainfekowane pokolenie analfabetow w Polsce dawno odeszlo do lamûsa a podstawy matematyki ucza juz w przedszkolu czas zeby rzadzacy to zrozumieli
Mateusz odpow...
9 miesięcy temu
Jak każdy absolwent Szkoly Toruńskiej wiem co robie
Kłamać Potraf...
9 miesięcy temu
Przestańcie kłamać! To żadna obniżka VAT, to ze ceny szaleją to ich działania to co najwyżej rekompensata strat - żadne obniżki VAT, żadne ulga
mysza
9 miesięcy temu
Podnieśmy podatki przedsiębiorcom, następnie obniżmy vat na kilka produktów, prośmy przedsiębiorców o obniżenie cen. Genialne.
...
Następna strona