Notowania

rząd
25.08.2019 19:39

Premier Mateusz Morawiecki: 1000 zł dopłaty do hektara z powodu suszy

Rolnicy będą mogli dostać 1000 zł dopłaty do hektara, jeśli ich straty z powodu suszy są wyższe niż 70 proc. Taką deklarację złożył w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: PAP/Artur Reszko)

Wedłu szacunków premiera łącznie na ten cel zostanie przeznaczonych od miliarda do dwóch miliardów złotych. - Polskie państwo nie zostawi rolników w potrzebie - zapewnił szef rządu.

Wypłaty - jak mówił cytowany przez PAP minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski - mają ruszyć już we wrześniu.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi
Premier Mateusz Morawiecki na święcie wsi w Kolnie. "Żniwa jak koniec kadencji"

Ardanowski podkreślał również, że wieś zapewnia polskiemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe. - Nie będzie żadnego innego bezpieczeństwa - militarnego, zdrowotnego, gospodarczego, jeśli nie będzie żywności, jeżeli nie będziemy mieli bezpieczeństwa żywnościowego, które zapewnia nam polska wieś i polskie rolnictwo - mówił.

Zobacz: Rolnictwo. Ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczeń od suszy

Rekompensaty ze straty spowodowanej suszą to nie jednyn program rządu, który ma odpowiedzieć na wyzwania związane z brakiem wody. W piątek premier zapowiedział, że rząd przeznaczy 450 mln zł na tzw. małą retencję - czyli budowę małych zbiorników wodnych, studni itd. przez indywidualnych rolników.

W niedzielę Ardanowski precyzował, że także ta pomoc będzie dostępna od września. Zaś od przyszłego roku rząd zamierza uruchomić duże programy retencyjne za 14 mld zł - dodał minister.

Straty spowodowane suszą wynoszą co najmniej 1,8 mld zł - wynika z szacunków Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Według stanu na koniec lipca susza występowała na wszystkich monitorowanych uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu. Rolnicy boją się, że susza będzie dotyczyć również zbóż ozimych, jak rzepak i pszenica.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rząd, susza 2019, rolnictwo, mateusz morawiecki, retencja, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2019

KarolDobrze, że obecny rząd wspiera polskich rolników, a potem opozycja zdziwiona jakim cudem gospodarka za PiS jest tak silna. Żeby mieć silny, bogaty … Czytaj całość

26-08-2019

Pan LRTJaki inny rząd tak dba o rolników? Morawiecki dba o każdego, skończył się okres nędzy i rozpaczy!

26-08-2019

damiano87Za PO to by dostali podatek od suszy! Jestem pewien!

Rozwiń komentarze (87)