Notowania

gospodarka
20.11.2019 20:12

Premier Mateusz Morawiecki: będziemy ciąć wydatki

- 5 mld złotych to zaledwie 0,23 proc. PKB - powiedział premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział, że mimo wycofania się z projektu likwidacji 30-krotności ZUS, zrównoważony budżet zostanie utrzymany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
We wtorek premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose (Fot: Marcin Obara)

- Będziemy się starali utrzymać zrównoważony budżet - powiedział Mateusz Morawiecki w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News, odnosząc się do pytań o głosowanie nad zniesieniem 30-krotności składek ZUS.

We wtorek wieczorem projekt został wycofany. Miał przynieść budżetowi państwa 5 mld złotych. Jego wycofanie oznacza, że w finansach może się pojawić dziura, której miało nie być.

Mateusz Morawiecki zapowiada, że budżet zrównoważony będzie, a oszczędności znajdą się gdzie indziej.

Oglądaj też: PPK w konstytucji. Po co? "PO zburzyła zaufanie do państwa"

- 5 mld złotych to jest zaledwie 0,23 proc. PKB - powiedział Morawiecki. - Będą dodatkowe programy oszczędnościowe, cięcie wydatków tam, gdzie to możliwe bez szkody dla instytucji. Będziemy dokonywać przeglądu.

Cięcie wydatków i walka z biurokracją ma dotyczyć m.in. samorządów. Premier zaapelował do samorządowców, aby skontrolowali, czy w podlegających im instytucjach nie ma przerostu zatrudnienia.

Morawiecki odpowiadał też na pytania o pomysł polityków lewicy, dotyczących wprowadzenia najwyższej możliwej emerytury. Premier przyznał, że pomysł budził zaufanie, ale okazał się nie do przyjęcia.

- Najwyższe emerytury na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, zaproponowane przez lewicę, wydawały nam się zdecydowanie za wysokie - skwitował.

Premier był też pytany o podatek od internetowych gigantów, z którego rząd wycofał się przy okazji wizyty amerykańskiego wiceprezydenta.

- Już dzisiaj te firmy płacą podatki, mam nadzieję, że będą płaciły większe. Dajemy komisji europejskiej czas na opracowanie wspólnych rozwiązań - powiedział Morawiecki i zaznaczył, że przez 4 lata rządów PiS zwiększyły się wpływy z podatku od korporacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-11-2019

Max74Panie Premierze naprzód niech Pan zacznie odchudzanie swojego rządu a nie nakładać daniny na obywateli i przedsiębiorców. 100 ministrów - to skandal … Czytaj całość

20-11-2019

Ja Śrem Mława wdowaJuż lemingowy pismo judzi że będzie budżetowa 0,23% dziura wynosząca 5 mld zera i chyba zapomni¡ że za platformy te dziury były ponad 10 krotnie … Czytaj całość

22-11-2019

Paweł37Morawiecki cięcie wydatków rozpoczął od podwyżki cen oleju napędowego. Gratuluję

Rozwiń komentarze (205)