Notowania

30-krotność ZUS. PiS wycofuje projekt ustawy

PiS wycofał z prac Sejmu swój projekt znoszący limit 30-krotności składek na ZUS - wynika z oświadczenia dostępnego na stronie Sejmu. Projekt budzi duże kontrowersje nawet wśród polityków Zjednoczonej Prawicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Poseł Marcin Horała wycofał projekt likwidujący 30-krotność ZUS z prac sejmowych

"Uprzejmie informuję Panią Marszałek, iż występując jako reprezentant wnioskodawców w pracach nad poselskim projektem ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych ustaw (druk nr 14) wycofuję przedmiotowy projekt ustawy" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez posła PiS Marcina Horałę. Sejm miał debatować nad projektem we wtorek wieczorem.

- Na ten moment projekt jest wycofany (...). Chodziło o to, że nie ma zgody na rozwiązanie, to rozwiązania nie ma - przyznał w rozmowie z dziennikarzami Marcin Horała, który został wyznaczony na reprezentanta posłów wnioskodawców.

Expose Morawieckiego. "Słowem nie wspomniał o spowolnieniu, mami nas"

Polityk równocześnie przyznał, że "nie dostrzega możliwości" na zebranie większości dla projektu i otwarcie potwierdził, że kampanijne zapowiedzi o budżecie bez deficytu są nieaktualne. - Jakiś bardzo niewielki, ale jednak ten deficyt będzie, bo wpływy ze zniesienia limitu były przewidziane - dodał.

Marcin Horała w imieniu PiS tłumaczył wycofanie kontrowersyjnego projektu.
Limit 30-krotności. PiS przyznaje się do porażki

Projekt poleżał w Sejmie raptem sześć dni.

Zniesienie limitu 30-krotności ZUS miało dać rządowi wpływy niezbędne do dopięcia budżetu na przyszły rok. Jednak pomysł nie spodobał się nawet zasiadającym w rządzie politykom. Jarosław Gowin, lider "Porozumienia" współtworzącego rząd Zjednoczonej Prawicy, zapowiedział wprost, że projektu nie poprze. Sceptyczny był także prezydent Andrzej Duda.

Mimo to, PiS złożył projekt w Sejmie. Posłowie jednak tak się spieszyli, że musieli go równie szybko poprawiać. Na poważne braki w dokumencie zwróciło im uwagę Biuro Analiz Sejmowych.

Marcin Horała musiał w poniedziałek uzupełnić uzasadnienie do projektu ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS
Zniesienie limitu 30-krotności. PiS poprawił uzasadnienie

Dlaczego projekt jest kontrowersyjny? Z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, w bliskiej perspektywie zapewniłby większe wpływy do państwowej kasy, ponieważ najlepiej zarabiający odprowadzaliby wyższe składki emerytalne. Jednak za kilka-kilkanaście lat, kiedy ci właśnie płatnicy przeszliby na emeryturę, to otrzymywaliby wyższe świadczenia, a tego z kolei ZUS mógłby nie wytrzymać.

Drugi aspekt, na który zwracał uwagę Jarosław Gowin, to zwiększenie obciążeń dla najlepiej zarabiających, którzy w większości są dobrze opłacanymi specjalistami, potrzebnymi dla budowania innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy i kreatywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2019

JanTo już koniec pis-u kasa się skończyła na kupowanie elektoratu!

19-11-2019

,..........Jakiś mądry pan przed wyborami powiedział że aby PIS przegrał to musi wygrać wybory !!!!! I coś mi się wydaje że tak będzie !!!! W tej kadencji wyjdą … Czytaj całość

19-11-2019

BravoBrawo Gowin! Zakłamany arogancki i zarozumiały Horała powinien spalić się ze wstydu i podać do dymisji!!!!

Rozwiń komentarze (348)