Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Zniesienie limitu 30-krotności. PiS poprawił uzasadnienie

82
Podziel się:

Posłowie PiS nanieśli poprawki w uzasadnieniu do ich projektu znoszącego limit 30-krotności składek na ZUS. Biuro Analiz Sejmowych zwróciło uwagę na poważne braki w dokumencie. Po poprawkach wiemy, że przedsiębiorcy tylko w pierwszym roku zapłacą za to 3,3 mld zł.

Marcin Horała musiał w poniedziałek uzupełnić uzasadnienie do projektu ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS
Marcin Horała musiał w poniedziałek uzupełnić uzasadnienie do projektu ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

To jeden z pierwszych projektów, który w tej kadencji pojawił się w Sejmie. Grupa posłów PiS, reprezentowana przez Marcina Horałę, złożyła w minioną środę propozycję ustawy, która ma znosić limit składek na ZUS.

Posłowie tak się spieszyli z pisaniem projektu, że zapomnieli o dwóch ważnych elementach, które powinny znaleźć się w uzasadnieniu do projektu ustawy.

W pierwotnej wersji zabrakło bowiem jednej ważnej informacji. Zwróciło na to uwagę Biuro Analiz Sejmowych, które w opinii do projektu dało temu wyraz.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy nie zawiera - wymaganego art. 34 ust. 2 pkt 7 regulaminu Sejmu - oświadczenia w sprawie zgodności ustawy z prawem Unii Europejskiej" - napisali sejmowi prawnicy.

Eksperci BAS zwrócili również uwagę, że w uzasadnieniu zabrakło szacunków dotyczących wpływu zmian na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak informuje PAP, w poniedziałek po południu poseł Marcin Horała w piśmie do marszałek Sejmu napisał, że "przekazuje poprawione zgodnie z uwagami uzasadnienie do projektu ustawy".

Gdy porównamy uzasadnienie z jego pierwotną wersją, da się zauważyć, że posłowie dopisali kilka akapitów, dotyczących wpływu na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

"Bez względu na skalę działalności, wzrost wydatków przedsiębiorstw związany ze zniesieniem limitu 30-krotności szacowany jest w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów na ok. 3,3 mld zł (54,6 mld zł w ciągu 10 lat). Ze względu na brak informacji statystycznych wpływ na przedsiębiorstwa dotyczy zarówno dużych przedsiębiorstw jak i MŚP" - piszą autorzy projektu.

Jest też wspomniane wcześniej oświadczenie o zgodności z prawem UE.

Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu zaplanowano na wtorek na godzinę 22.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Zoja s.
5 lata temu
No może O. Dyrektora i p. Prezesa zagonić do tego pożal się Boże projektu. Sam Horała to może -- krowy pasać!!
Wojtek
5 lata temu
No i teraz już się uwidacznia to co widziałem od początku że PiS to komuna i socjalizm.
proste liczen...
5 lata temu
Jest tak jeden zarabia 2 tys na mc inny 20 tys. Przy podwyżce płacy miesięcznej o 2 procent, pierwszemu zarobki ROCZNE wzrosną o 480 zł, a drugiemu o 4800. Jak traktujemy zarabiającego 2 tys na mc? Jak psa z konieczności.
astor
5 lata temu
Jakby mnie zabierali, też bym narzekał, ale np. waloryzacja emerytur jest procentowa. Biedny emeryt dostanie mało a bogaty emeryt dużo. Całe życie zarabiający dużo zarabiają jeszcze więcej. W pracy też podwyżki procentowe. Po 20 latach różnica w zarobkach pomiędzy zarabiającymi mało a zarabiającymi dużo rośnie niewyobrażalnie.
Ortopeda
5 lata temu
I znowu na kolanie. Brak danych statystycznych. Jak w reformie szkolnictwa. Wszystko mamy policzone.
...
Następna strona