Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zniesienie limitu 30-krotności. PiS poprawił uzasadnienie

82
Podziel się

Posłowie PiS nanieśli poprawki w uzasadnieniu do ich projektu znoszącego limit 30-krotności składek na ZUS. Biuro Analiz Sejmowych zwróciło uwagę na poważne braki w dokumencie. Po poprawkach wiemy, że przedsiębiorcy tylko w pierwszym roku zapłacą za to 3,3 mld zł.

Marcin Horała musiał w poniedziałek uzupełnić uzasadnienie do projektu ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS
Marcin Horała musiał w poniedziałek uzupełnić uzasadnienie do projektu ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bDAObaSZ

To jeden z pierwszych projektów, który w tej kadencji pojawił się w Sejmie. Grupa posłów PiS, reprezentowana przez Marcina Horałę, złożyła w minioną środę propozycję ustawy, która ma znosić limit składek na ZUS.

Posłowie tak się spieszyli z pisaniem projektu, że zapomnieli o dwóch ważnych elementach, które powinny znaleźć się w uzasadnieniu do projektu ustawy.

W pierwotnej wersji zabrakło bowiem jednej ważnej informacji. Zwróciło na to uwagę Biuro Analiz Sejmowych, które w opinii do projektu dało temu wyraz.

bDAObaTb

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy nie zawiera - wymaganego art. 34 ust. 2 pkt 7 regulaminu Sejmu - oświadczenia w sprawie zgodności ustawy z prawem Unii Europejskiej" - napisali sejmowi prawnicy.

Eksperci BAS zwrócili również uwagę, że w uzasadnieniu zabrakło szacunków dotyczących wpływu zmian na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

bDAObaTh

Jak informuje PAP, w poniedziałek po południu poseł Marcin Horała w piśmie do marszałek Sejmu napisał, że "przekazuje poprawione zgodnie z uwagami uzasadnienie do projektu ustawy".

Gdy porównamy uzasadnienie z jego pierwotną wersją, da się zauważyć, że posłowie dopisali kilka akapitów, dotyczących wpływu na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

bDAObaTi

"Bez względu na skalę działalności, wzrost wydatków przedsiębiorstw związany ze zniesieniem limitu 30-krotności szacowany jest w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów na ok. 3,3 mld zł (54,6 mld zł w ciągu 10 lat). Ze względu na brak informacji statystycznych wpływ na przedsiębiorstwa dotyczy zarówno dużych przedsiębiorstw jak i MŚP" - piszą autorzy projektu.

Jest też wspomniane wcześniej oświadczenie o zgodności z prawem UE.

Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu zaplanowano na wtorek na godzinę 22.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAObaTj
bDAObaTC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
hwdpiSS&kukiz
rok temu
Czy taki tłuk głosujący na piSS zdaje sobie sprawę że to właśnie piSSiorki sobie szykuja właśnie grube emerytury na nasz koszt? No tak, oni nawet nie kminią skąd kasa na 500+
polka
rok temu
Zlikwidują klasę średnią w Polsce - będzie jak u Sowietów.
Sprint
rok temu
Szybko, byle jak - aby do przodu.
bDAObaTD
XB
rok temu
Pisowcy nie mają już komu odebrać kasy więc odbiorą ją narodowi polskiemu.
salix207
rok temu
Co się dziwić, skoro 52% ciemnego ludu uważa, że 500+ i 13 emerytura to pieniądze od PiSu i prezesa, a nie myślą o tym, że są to pieniądze, które zostały im wcześniej zabrane w formie podatków, akcyz i różnych innych opłat w wielokrotnie wyższej wartości niż te ochłapy, które dostają.
...
Następna strona