Notowania

Zniesienie limitu 30-krotności. PiS poprawił uzasadnienie

Posłowie PiS nanieśli poprawki w uzasadnieniu do ich projektu znoszącego limit 30-krotności składek na ZUS. Biuro Analiz Sejmowych zwróciło uwagę na poważne braki w dokumencie. Po poprawkach wiemy, że przedsiębiorcy tylko w pierwszym roku zapłacą za to 3,3 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Marcin Horała musiał w poniedziałek uzupełnić uzasadnienie do projektu ustawy znoszącej limit 30-krotności składek ZUS (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

To jeden z pierwszych projektów, który w tej kadencji pojawił się w Sejmie. Grupa posłów PiS, reprezentowana przez Marcina Horałę, złożyła w minioną środę propozycję ustawy, która ma znosić limit składek na ZUS.

Posłowie tak się spieszyli z pisaniem projektu, że zapomnieli o dwóch ważnych elementach, które powinny znaleźć się w uzasadnieniu do projektu ustawy.

W pierwotnej wersji zabrakło bowiem jednej ważnej informacji. Zwróciło na to uwagę Biuro Analiz Sejmowych, które w opinii do projektu dało temu wyraz.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy nie zawiera - wymaganego art. 34 ust. 2 pkt 7 regulaminu Sejmu - oświadczenia w sprawie zgodności ustawy z prawem Unii Europejskiej" - napisali sejmowi prawnicy.

Eksperci BAS zwrócili również uwagę, że w uzasadnieniu zabrakło szacunków dotyczących wpływu zmian na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Projekt zniesienia 30-krotności jest obliczony na coś innego. PiS chce spróbować limit nie tyle znieść, co go znacząco podnieść
Zniesienie limitu 30-krotności. Pokerowa zagrywka PiS

Jak informuje PAP, w poniedziałek po południu poseł Marcin Horała w piśmie do marszałek Sejmu napisał, że "przekazuje poprawione zgodnie z uwagami uzasadnienie do projektu ustawy".

Gdy porównamy uzasadnienie z jego pierwotną wersją, da się zauważyć, że posłowie dopisali kilka akapitów, dotyczących wpływu na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Zniesienie limitu 30-krotności składek to pierwszy test dla sejmowej arytmetyki.
Zniesienie limitu 30-krotności. Co musi zrobić PiS, żeby pomysł przeszedł?

"Bez względu na skalę działalności, wzrost wydatków przedsiębiorstw związany ze zniesieniem limitu 30-krotności szacowany jest w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów na ok. 3,3 mld zł (54,6 mld zł w ciągu 10 lat). Ze względu na brak informacji statystycznych wpływ na przedsiębiorstwa dotyczy zarówno dużych przedsiębiorstw jak i MŚP" - piszą autorzy projektu.

Jest też wspomniane wcześniej oświadczenie o zgodności z prawem UE.

Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu zaplanowano na wtorek na godzinę 22.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2019

hwdpiSS&kukizCzy taki tłuk głosujący na piSS zdaje sobie sprawę że to właśnie piSSiorki sobie szykuja właśnie grube emerytury na nasz koszt? No tak, oni nawet nie … Czytaj całość

18-11-2019

polkaZlikwidują klasę średnią w Polsce - będzie jak u Sowietów.

18-11-2019

SprintSzybko, byle jak - aby do przodu.

Rozwiń komentarze (82)