Notowania

Zniesienie limitu 30-krotności. Pokerowa zagrywka PiS

Wygląda na to, że zniesienie limitu 30-krotności się nie uda. Zbyt wiele osób jest mu przeciwne. Jest jednak cień szansy, że limit uda się podnieść, na przykład do 40-krotności. Mają sobie z tego zdawać sprawę nawet autorzy wniesionego do Sejmu projektu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Projekt zniesienia 30-krotności jest obliczony na coś innego. PiS chce spróbować limit nie tyle znieść, co go znacząco podnieść (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Jak pisze piątkowa "Rzeczpospolita", wniesiony do Sejmu w środę projekt to typowa "wrzutka" i mało kto wierzy, że uda się go przepchnąć przez parlament.

Przypomnijmy, że grupa posłów PiS podpisała się pod projektem, który ma znosić limit 30-krotności składek ZUS. To znaczy, że najlepiej zarabiający Polacy płaciliby składki ZUS bez limitu. Skutek? Więcej pieniędzy w budżecie, ale jednocześnie wyższe emerytury dla tych osób za kilkadziesiąt lat.

Brak poparcia dla tego projektu ogłosił w czwartek Jarosław Gowin. Jak dodał, nie zgodzi się na to żaden z posłów Porozumienia, a to oznacza, że PiS straci w tej sprawie 18 głosów.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Być może za zniesieniem limitu zagłosują niektórzy posłowie partii Razem, ale to wciąż może nie wystarczyć.

Zniesienie limitu 30-krotności składek to pierwszy test dla sejmowej arytmetyki.
Zniesienie limitu 30-krotności. Co musi zrobić PiS, żeby pomysł przeszedł?

Jak czytamy jednak w "Rzeczpospolitej", projekt jest napisany na tyle dobrze, że prawdopodobnie pochodzi z rządu i nie jest autorstwa grupy posłów. Co jednak nie zmienia faktu, że jest klasyczną "wrzutką".

Co to znaczy? PiS liczy się z tym, że nie zyska sejmowej większości. Ale efektem ma być kompromis, czyli podniesienie limitu z 30- do na przykład 40-krotności średniego wynagrodzenia. O takim pomyśle mówiło się od jakiegoś czasu.

Jarosław Gowin zapowiadał, że limit 30-krotności zostanie utrzymany.
Wraca pomysł zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. Zaskakujący projekt posłów PiS już w Sejmie

Rząd liczy, że budżet zyska na nim nawet około 3 miliardów złotych rocznie.

W takim przypadku poparcie może być nieco większe, choć akurat ekipa Jarosława Gowina raczej też ręki za tym nie podniesie. Ale może być łatwiej wyciągnąć kilku posłów z Lewicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: limit 30-krotności, 30-krotność, zus, polityka, składki do zus, gospodarka, wiadomości, składki zus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2019

DolasNikt nie martwi się, skąd pieniądze w przyszłości na te podwyższone emerytury. Dziś większe składki zgarnie (i częściowo odda) PIS, a w przyszłości … Czytaj całość

15-11-2019

HeniekPiSowcy. szukają kasy na starość - bo nigdzie roboty nie znajdą ??!!!!

16-11-2019

OptymistaSzkoda ze PiS nie mial 18 glosow wiecej. Juz by Gowina nie bylo. Tego szkodnika trzeba sie po prostu pozbyc. Mysle,ze w nastepnych wyborach nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (83)