Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Jest problem z węglem. "W ciągu 10 dni będziemy musieli zaproponować nowe podejście"

177
Podziel się:

Jeżeli po stronie prywatnych przedsiębiorców nie będzie chęci współpracy z PGG na wcześniej wypracowanych warunkach, będziemy musieli w ciągu najbliższych 10 dni zaproponować nowe podejście, które będzie jednocześnie pomagało Polakom nabyć węgiel w niższej cenie - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w niedzielę.

Jest problem z węglem. "W ciągu 10 dni będziemy musieli zaproponować nowe podejście"
Premier Mateusz Morawiecki (East News, Thierry Monasse/REPORTER)

Polska Grupa Górnicza 21 czerwca ogłosiła nabór partnerów, którzy – jako kwalifikowani dostawcy węgla – w imieniu spółki będą prowadzić składy tego surowca dla odbiorców indywidualnych. Minimalna pojemność takiego składu to 600 ton, partnerzy muszą też zapewniać m.in. transport, rozładunek i załadunek węgla. Nowa, działająca na zasadach franczyzy, sieć kwalifikowanych dostawców ma zastąpić aktualną formułę autoryzowanych sprzedawców węgla. Węgiel ma trafiać do odbiorców w cenie wskazanej przez producenta.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Januszkowicach w woj. opolskim, pytany był jak rząd przekona właścicieli skupów węgla do współpracy z Polską Grupą Górniczą.

Jeżeli okaże się, że po stronie prywatnych przedsiębiorców, których jest kilka tysięcy, nie będzie odpowiedniego podejścia - przy czym to jest ich wolna wola i ich decyzja, i na razie niewielu jest takich, którzy są gotowi do współpracy z PGG na wcześniej wypracowanych warunkach - to będziemy musieli w ciągu najbliższych 10 dni zaproponować jakieś nowe podejście, które będzie jednocześnie pomagało Polakom nabyć węgiel w niższej cenie - powiedział Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: O tym musisz pamiętać, by zaoszczędzić na ogrzewaniu

Embargo na rosyjski węgiel. "Spółki rozesłały wici po całym świecie"

Premier zwrócił też uwagę, że "po nałożeniu embarga na węgiel rosyjski w całej Unii Europejskiej, musimy ściągać węgiel z różnych kierunków". "Tutaj spółki, które specjalizują się w tym od kilkudziesięciu lat, jak Węglokoks, czy PGE paliwa, rozesłały wici, czyli dzwonią po całym świecie, znając kanały sprzedaży, mając swoich traderów, dilerów, po to, aby pozyskać tę węgiel" - poinformował.

To jest dla nas podstawowy ból głowy, aby ten węgiel był na sezon jesienny, oby w jak największych ilościach, oby go nie zabrakło - mówił premier.

Dodał, że problem ten dotyczy też ekogroszku.

Firmy zainteresowane partnerstwem z PGG powinny zgłosić swój akces do sieci najdalej do 27 czerwca. O partnerstwo nie mogą starać się składy, które w latach 2019-2022 prowadziły import węgla.

Ogłoszony nabór ma związek z ustawą, podpisaną w poniedziałek przez prezydenta, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na poziomie 996,60 zł. Ustawa przewiduje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym. Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(177)
Józek kataryn...
3 miesiące temu
Najprostsze i skuteczne rozwiązanie, zaangażować najsprawniejszą administrację na świecie tzn. Kościół. Rząd dowiezie tani węgiel na plebanię, a proboszczowie rozdzielą sprawiedliwie węgiel pomiędzy swoje owieczki.
1,5
3 miesiące temu
moze p.Falenta pomogłby jeszcze raz !!!!
baranki z pis...
3 miesiące temu
To wina Tuska
Pinokio
3 miesiące temu
Opony 100 zł za tonę sprzedam. Tylko poważne oferty.
PolakPl
3 miesiące temu
Trybunał stanu dla Morawieckiego, wiedzieli o stanie zasobów węgla i nic nie zrobili. Do tego wykorzystali sytuację do walki z opozycją. Bandytyzm w biały dzień.
...
Następna strona