Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Premier oszacował wzrost dochodów z podatków na 100 mld zł

17
Podziel się:

- W ciągu 3-4 ostatnich lat dochody podatkowe wzrosły o 100 mld zł. Środki te służą rozwojowi gospodarczemu oraz rekompensowaniu "deficytów społecznych". Przechodzimy od państwa peryferyjnego w kierunku państwa podmiotowego - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier oszacował wzrost dochodów z podatków na 100 mld zł
(East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- W przypadku takich dużych różnic rozwojowych, jak pomiędzy Polską a Niemcami - naszym największym partnerem handlowym, gospodarczym - dzisiaj na pewno trudno jest zalecać integrację w ramach waluty euro, ponieważ byłby to eksperyment ryzykowny" – mówił także Mateusz Morawiecki podczas środowej debaty "Zwrotnice modernizacji", która odbyła się w Domu Polonii w 5-lecie serwisu "Wszystko Co Najważniejsze".

Premier przyznał, że istnieją "pewne korzyści" z integracji walutowej, np. eliminacja pewnych kosztów transakcyjnych, likwidacja ryzyka kursowego czy brak konkurencji na obniżanie kursu walut pomiędzy państwami. Równocześnie ocenił jednak, że "jeszcze dzisiaj nie jesteśmy gotowi na integrację z obszarem wspólnej waluty" – relacjonuje serwis "Bankier".

Zobacz także: Obejrzyj: Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to dużo mniejszy budżet. "Już mówi się o oszczędnościach"

Morawiecki nie wyklucza wejścia Polski do strefy euro w przyszłości. Jak jednak podkreślił, w tym momencie utrzymanie własnej waluty jest bardzo potrzebne, ponieważ "w latach kryzysu da nam możliwość reagowania we właściwy sposób".

Nie straciliśmy, a wygraliśmy - przekonuje premier

Morawiecki nawiązał też do niedawnych słów lidera PO Grzegorza Schetyny, że Prawo i Sprawiedliwość "wynegocjowało o 100 miliardów (złotych) mniej" niż przed laty rząd Platformy Obywatelskiej i PSL, a zatem, że "stracił 100 miliardów złotych”.

Premier zaznaczył, że w ostatnich 3-4 lat dochody podatkowe wzrosły o 100 mld zł. - Środki te służą rozwojowi gospodarczemu oraz rekompensowaniu "deficytów społecznych"; przechodzimy od państwa peryferyjnego w kierunku państwa podmiotowego - mówił.

- To jest ten "święty Graal" który, częściowo odnaleziony, służy dzisiaj nam do rozwoju gospodarczego, a także do zrekompensowania gigantycznych deficytów społecznych, które na początku i w trakcie trwania transformacji były traktowane po macoszemu - mówił premier.

Zaprzeczył też, by za rządów PiS wzrósł deficyt publiczny.

- Nie tylko nie doprowadziliśmy do wzrostu deficytu publicznego - jest on najniższy przez ostatnie 30 lat. Nie tylko nie doprowadziliśmy do przyrostu długu publicznego, ale w proporcji do PKB spadł w 2018 r., a w 2019 r. spadł w wartościach bezwzględnych - podkreślił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(17)
nic to
rok temu
Tak tylko 60 mld to z podniesionej akcyzy na paliwo.
emig
3 lata temu
Czy ktoś mu wierzy ? Chyba tylko ci o ubogim rozumku. Taki ogonek krzywej Gaussa ~30%
Hela
3 lata temu
Pinokio czyli ten z Peło?
zz
3 lata temu
To co teraz pis rozdaje, odbierze sobie z dużą nawiązką, głupole dowiedzą się wkrótce
Arek
3 lata temu
Czyste dane i bardzo dobrze że w końcu to widać. Dobrez że można było uszczelnić VAT i już tyle pieniędzy nie wypływa do rajów podatkowych. Oby tak dalej :)