Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Premier po spotkaniu z francuskim biznesem: rozmawiamy o różnych wielkich inwestycjach w Polsce

42
Podziel się:

Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami francuskich przedsiębiorców. Polski premier powiedział, że prowadzone są rozmowy różnych wielkich inwestycjach w Polsce. Szef rządu skomentował także kwestie związane z kryzysem energetyczne i cenami energii w całej Europie.

Premier po spotkaniu z francuskim biznesem: rozmawiamy o różnych wielkich inwestycjach w Polsce
Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty spotkał się z francuskimi przedsiębiorcami (PAP, Radek Pietruszka)

Szef polskiego rządu w poniedziałek przebywał z wizytą w Paryżu, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Emmanuelem Macronem, uczestniczył także w konferencji Stowarzyszenia Francuskich Pracodawców MEDEF.

- Cieszę się, że Unia Europejska dostrzega, że rynki energii "powariowały", a ceny wystrzeliły tak wysoko, że nie tylko stają się niemożliwe do zniesienia, ale nie wskazują też na jakiekolwiek realia gospodarcze — powiedział w poniedziałek w stolicy Francji premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki powiedział na briefingu, że obecne ceny wskazują wyłącznie na to, że "szantaż rosyjski jest przynajmniej do pewnego stopnia skuteczny".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rośnie cena węgla. "To oszuści węglowi"
A jeśli ten szantaż rosyjski jest skuteczny, a przynajmniej trwały na tym etapie, to my — UE — musimy na niego znaleźć wspólną kolektywną odpowiedź — zaznaczył Mateusz Morawiecki.

"Rynki energii oszalały"

- Dlatego dobrze się dzieje, że po moich rozmowach, ale wiem, że prezydent Emmanuel Macron na ten temat rozmawiał z innymi przywódcami, a także przewodniczący pełniący funkcję prezydencji w Radzie UE premier Czech rozmawiał z naszymi kolegami z Rady UE — te wszystkie rozmowy wreszcie zaczynają dawać, mam nadzieję, pewne rezultaty — powiedział Morawiecki.

Zdaniem polskiego premiera ostatni miesiąc pokazał, że "rynki energii rzeczywiście oszalały i musimy znaleźć nową odpowiedź". "Stąd dzwonię, rozmawiam, stąd wizyty, ta i jutrzejsza, podczas której będę rozmawiał z premierami Danii i krajów bałtyckich, po to, aby wszystkich przekonywać do nadzwyczajnych środków, bo sytuacja jest nadzwyczajna" - podkreślił.

Wielkie francuskie inwestycje w Polsce

Premier nawiązał do swoich rozmów z francuskimi pracodawcami, z którymi także spotkał się w Paryżu.

Rozmawiamy o różnych wielkich inwestycjach w Polsce. Wszystko po to, żeby pracy było jeszcze więcej w Polsce, a wynagrodzenia Polaków, żeby rosły — mówił premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że podczas rozmów poruszano też temat oszczędności.

- Widzę też, co dzieje się w Polsce, że każdy rozgląda się wokół, co może zrobić, żeby mniej zapłacić za energię. Już dziś widać na przykład, że Polska mniej w tym roku, niż w zeszłym, zużyje gazu. Tego historycznie drogiego gazu. Tego typu mechanizmy na poziomie wszystkich branż i sektorów są już dziś stosowane — wskazał Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
Inka
10 miesięcy temu
Obecnie mieszkam we Francji, a ukończyłam polskie Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik farmaceutyczny. Ze znalezieniem pracy w innym kraju nie miałam problemu, a pensja jest bardzo satysfakcjonująca. Pomimo życia poza ojczyzną nadal tęskno mi za Polską. Czytając artykuł o tych dwóch krajach, robi mi się cieplej na sercu niezależnie od sytuacji.
Poznaniak
rok temu
Zbawco Europy, a elektrownię atomową i farmy na morzu kiedy zaczniesz budować? Bo opowiadać to Ty potrafisz, Panie Premierze Złotousty... oj potrafisz... I nie zapomnij skorygować budżetu o wydatki na 1000 czołgów (i nie tylko), bo zdaje się znajdują się w Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie stworzyliście drugi (równoległy) budżet po stronie "wydatki".
NKL
rok temu
Przypominam::1 mln samochodów elektrycznych za dwa lata( jest las w miejscu fabryki), luxtorpedy na torach PKP za rok,(nie ma ani jednej) ,100tys. mieszkan od 2021,(jest 15 tys) ,flotylla polskich promów od 2022,( miało być pięć, nie ma ani jednego) inwestycje powyżej 25% (jest 16,6!)CPK ? (zatrudnia 500 osób do pilnowania łąki za kwotę 250 mln) i strategia zrównoważonego rozwoju(zrealizowana w14%) .Można tak bez końca....
Mazur
rok temu
I znowu Pinokio bajki opowiada,jeszcze dzisiaj w radio słyszałem jak mówił że wysoka inflacja to wina wojny na Ukrainie.Może ciemny lud to kupi
jkw
rok temu
I znowu skomlenie o KPO. Tym razem zmiana taktyki. Kupimy jednak Karakale?
...
Następna strona