Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Premier Włoch Mario Draghi złożył po raz drugi dymisję. Rozpadła się koalicja rządząca

3
Podziel się:

Premier Włoch Mario Draghi w czwartek złożył dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarellego. Dzień wcześniej doszło do rozpadu koalicji rządu jedności narodowej Draghiego, gdy w Senacie w głosowaniu nad wotum zaufania udziału nie wzięły trzy duże ugrupowania: Ruch Pięciu Gwiazd, Forza Italia i Liga.

Premier Włoch Mario Draghi złożył po raz drugi dymisję. Rozpadła się koalicja rządząca
Mario Draghi w drodze do Pałacu Prezydenckiego, gdzie po raz drugi złożył swoją dymisję. EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

Mario Draghi udał się do Pałacu Prezydenckiego w czwartek rano. Wcześniej w Izbie Deputowanych powitano go długą owacją na stojąco. Po złożeniu przez Draghiego deklaracji posiedzenie izby zostało zawieszone do południa.

W wydanym komunikacie poinformowano, że szef państwa przyjął do wiadomości decyzję premiera. Od tej pory włoski rząd będzie zajmował się tylko bieżącymi sprawami.

To już druga, tym razem nieodwołalna, dymisja szefa włoskiego rządu w ciągu tygodnia; pierwszą odrzucił prezydent Mattarella.

Draghi odchodzi z powodu rozpadu koalicji

Najnowsza rezygnacja Mario Draghiego wynika z rozpadu koalicji, tworzącej jego gabinet jedności narodowej. 20 lipca w Senacie w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu nie wzięły udziały trzy duże ugrupowania koalicyjne: Ruch Pięciu Gwiazd oraz Forza Italia i Liga.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to rozpisanie przedterminowych wyborów. Według włoskich mediów mogą zostać zorganizowane pod koniec września lub na początku października.

74-letni Mario Draghi był premierem Włoch od 13 lutego 2021 r. Wcześniej był prezesem Banku Włoch (2006-2011) oraz Europejskiego Banku Centralnego (2011-2019).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Twój Szef
2 miesiące temu
Jolu nie jesteś sama, moje też
leppi
2 miesiące temu
ojojj
Jola i pies
2 miesiące temu
ale teraz musze być pierwsza! na tym świecie wszystko sie rozpada inflacja, masło, węgiel i teraz elektrownie! i ten portal usuwa mi Moje Komentarze