Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezent dla najbogatszych. Nie zapłacą odsetek

11
Podziel się

Odsetki za zwłokę w zapłacie daniny solidarnościowej nie będą pobierane - czytamy w projekcie rozporządzenia ministra finansów.

Minister finansów Tadeusz Kościński.
Minister finansów Tadeusz Kościński. (Krajowa Administracja Skarbowa)
bDBrbuIB

Projekt rozporządzenia dotyczy odsetek naliczonych pomiędzy 1 maja a 1 czerwca 2020 roku. Osoby, które spóźnią się z zapłatą daniny solidarnościowej nie poniosą konsekwencji, pod warunkiem, że uregulują zaległy podatek przed 1 czerwca.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, zaniechanie poboru odsetek to wykonanie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej, która daje ministrowi finansów prawo do ich umorzenia.

"Ze względu na to, że danina solidarnościowa jest wpłacana po raz pierwszy, a więc obowiązani do jej wpłacania nie mają nadpłat w daninie, nie jest zasadne wprowadzenie przepisu stanowiącego o odpowiednim stosowaniu zaniechania do nadpłat podlegających zaliczeniu na poczet daniny solidarnościowej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

bDBrbuID
Zobacz także: Oglądaj też: Ekspert o daninie solidarnościowej: "To nie jest głupi pomysł"

Danina solidarnościowa to podatek, który muszą zapłacić osoby najlepiej zarabiające. 4 proc. PIT zapłaci każdy, kto zarabia rocznie powyżej 1 mln. złotych, niezależnie od formy zatrudnienia. Zwolnieni z podatku są tylko twórcy.

Owe 4-proc. daniny solidarnościowej dla dochodów powyżej 1 mln zł to w praktyce 40 tys. zł od każdego kolejnego miliona złotych dochodów.

bDBrbuIJ

Pieniądze z nowego podatku mają zasilić fundusz solidarnościowy. Pieniądze z Funduszu zostaną przeznaczone m.in. na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych, na zadania związane z promowaniem i wzmacnianiem systemu wsparcia dla niepełnosprawnych i na zadania z zakresu innowacyjnych rozwiązań dotyczących rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBrbuJe
KOMENTARZE
(11)
bratnaswoim
9 miesięcy temu
Ja chętnie zapłacę, nawet 10%, tylko poproszę jakiś fajny stołek z pensją 1mln rocznie.
Matełuszek kł...
9 miesięcy temu
My nie będziemy podnosić podatków, NIGDY hahaha
ssss
9 miesięcy temu
Fundacja Agenta Tomka chętnie przyjmie kazdą ilośc pieniedzy aby obdzielić najbardziej potrzebujących czyli m.in. siebie.
bDBrbuJf
Monika.
9 miesięcy temu
Ciekawe czy instruktor narciarski zapłaci podatek solidarnościowy i komu ?
jjj
9 miesięcy temu
ooooooo. a biednym obniza pensje?