Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prezes Banku Pekao na Nowogrodzkiej. Miał spotykać się w sprawie inwestycji Srebrnej

49
Podziel się

Michał Krupiński w marcu 2018 r. pojawił się na Nowogrodzkiej, siedzibie PiS, gdzie spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie wartej ponad miliard złotych inwestycji deweloperskiej spółki Srebrna - donosi "Wyborcza". Wcześniej Bank Pekao przyznał kredyty na 15,5 mln spółkom Geralda Birgfellnera, kontrahenta prezesa PiS.

Marzec 2007. Premier Jarosław Kaczyński i wiceminister skarbu Michał Krupiński, obecny prezes Pekao.
Marzec 2007. Premier Jarosław Kaczyński i wiceminister skarbu Michał Krupiński, obecny prezes Pekao. (PAP/Tomasz Gzell)
bEgPwnsR

Nowe informacje na temat niedoszłej inwestycji dewelopwerskiej spółki Srebrna opisuje "Gazeta Wyborcza". Według gazety, 21 marca 2018 r. w siedzibie PiS doszło do spotkania Jarosława Kaczyńskiego, Geralda Birgfellnera i Michała Krupińskiego.

Prezes PiS, skoligacony z nim austriacki biznesmen i prezes państwowego od 2016 roku banku według "Wyborczej" mieli rozmawiać o kredycie, jaki ten ostatni miałby udzielić na inwestycję w budowę 190-metrowego wieżowca.

bEgPwnsT

Z informacji gazety wynika, że Kaczyński z Birgfellnerem spotykał się na Nowogrodzkiej łącznie 20 razy, od 12 maja 2017 r. do 2 sierpnia 2018 r. W tym czasie trwały intensywne starania o rozpoczęcie inwestycji, które przerwał sam prezes PiS, uznając, że budowę wieżowca uniemożliwia sytuacja polityczna w stolicy.

Na wtorkowy tekst "Wyborczej", w którym wskazano, że kontrolowany przez rząd Bank Pekao obiecał kredyt na inwestycję spółki Srebrna, bank zareagował oświadczeniem, w którym bezpośrednio nie nawiązał do artykułu, ale zapewnił, że kieruje się zasadami rynkowymi, a jego prezes nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji kredytowych.

Według "Wyborczej" Michał Krupiński jednak osobiście spotykał się z austriackim biznesmenem, który starał się o kredyt w Pekao. Do spotkań miało dojść 4 października i 14 grudnia 2017 r. w siedzibie banku. Według gazety Birgfellner wielokrotnie spotykał się także z innymi przedstawicielami banku. Pytania w sprawie publikacji gazety wysłaliśmy do biura prasowego banku. Czekamy na odpowiedzi.

Jak informuje gazeta, Pekao zgadza się na udzielenie pożyczki pomostowej opiewającej na 15,5 mln euro dwóm spółkom Birgfellnera: Nuneatonowi, spółce komandytowej, i Nuneatonowi, spółce z o.o. Ta druga docelowo ma być przekształcona w Srebrną 2. Gazeta publikuje skany dokumentów banku w tej sprawie.

bEgPwnsZ

Zanim dochodzi do wspomnianego na wstępnie spotkania Kaczyńskiego, Birgfellnera i Krupińskiego na Nowogrodzkiej, w lutym 2018 r. prezes PiS dostaje pełnomocnictwo od Barbary Skrzypek, jego sekretarki i drobnego udziałowcy Srebrnej. Dzięki niemu Kaczyński może zostać przewodniczącym zgromadzenia wspólników Srebrnej.

Podczas zgromadzenia wspólników, w którym oprócz prezesa PiS bierze udział jako protokolant tylko Jacek Cieślikowski, kierowca prezesa i członek zarządu Srebrnej, zapada uchwała o powołaniu spółki Nuneaton do przeprowadzenia inwestycji deweloperskiej.

Co istotne, uchwała umożliwia też "zaciągnięcie przez spółkę finansowania dłużnego do maksymalnej kwoty 300 mln euro na realizację przedsięwzięcia", w tym "zawarcie przez spółkę jednej lub kilku umów kredytu z jednym lub z kilkoma bankami".

bEgPwnta

Ze stenogramu nagranych w lipcu 2018 roku rozmów prezesa PiS wynika, że Gerald Birgfellner przyszedł rozliczyć się za pracę wykonaną w celu wybudowania wieżowca należącego do spółki Srebrna. Jarosław Kaczyński informuje go, że inwestycja zostaje wstrzymana z niezależnych od niego powodów politycznych.

Jan Śpiewak ujawnił w tamtym okresie, że PiS chce budować gigantyczny wieżowiec. Jarosław Kaczyński stwierdza, że to atak medialny, przed którym trudno mu będzie się wybronić. Budowę więc zawiesza.

W czasie nagranej w lipcu 2018 roku rozmowy Gerard Birgfellner chce oddać prezesowi dokumenty i otrzymać wynagrodzenie, ale Jarosław Kaczyński odmawia. Wyjaśnia, że spółka formalnie żadnych usług nie zamawiała i taka wypłata byłaby wyprowadzaniem pieniędzy ze spółki. Doradza więc Austriakowi drogę sądową.

Spółka Srebrna jest powiązana z Jarosławem Kaczyńskim poprzez Fundację im. Lecha Kaczyńskiego. Formalnie prezes jedynie zasiada w radzie tej fundacji, a w spółce, która do niej należy, nie ma żadnej władzy. Sam Kaczyński jako poseł zawodowy nie może prowadzić działalności gospodarczej.

bEgPwntb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgPwntu
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(49)
aerargy
2 lata temu
kaczyński największy złodziej w RP, okrada z pieniędzy, okrada z wolności, okrada z demokracji, okrada z prawa.
Obywatel
2 lata temu
Czyli wczoraj Banaś zapowiedział, że ujawni sprawy Srebrnej i wieżowców, no to Kaczyński usuwa prezesa PEKAO, który chciał dać milionowe pożyczki nieznanej spółce Srebrna. Oj, cosik smród wokół PiS i Kaczyńskiego co raz większy. Dymisja natychmiastowa, a jeszcze niedawno panowie ściskali sobie dłonie. Tak działa tylko mafia. Ciekawe kiedy pojawi się głowa konia w łóżku kolejnej osoby. Czekamy. Śmierdzi co raz bardziej
urzednik
2 lata temu
widzisz chlopcze.trzeba ci tego bylo?tak sie konczy byznes z kaczynskim.jemu nic nie bedzie a ty jestes skonczony.
bEgPwntv
Pytajnik z wy...
2 lata temu
Zacieranie deweloperskiej śladów???
PL
2 lata temu
von od Prezesa !!
...
Następna strona