Notowania

gospodarka
30.01.2019 07:51

Prezes Banku Pekao na Nowogrodzkiej. Miał spotykać się w sprawie inwestycji Srebrnej

Michał Krupiński w marcu 2018 r. pojawił się na Nowogrodzkiej, siedzibie PiS, gdzie spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie wartej ponad miliard złotych inwestycji deweloperskiej spółki Srebrna - donosi "Wyborcza". Wcześniej Bank Pekao przyznał kredyty na 15,5 mln spółkom Geralda Birgfellnera, kontrahenta prezesa PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)
Marzec 2007. Premier Jarosław Kaczyński i wiceminister skarbu Michał Krupiński, obecny prezes Pekao.

Nowe informacje na temat niedoszłej inwestycji dewelopwerskiej spółki Srebrna opisuje "Gazeta Wyborcza". Według gazety, 21 marca 2018 r. w siedzibie PiS doszło do spotkania Jarosława Kaczyńskiego, Geralda Birgfellnera i Michała Krupińskiego.

Prezes PiS, skoligacony z nim austriacki biznesmen i prezes państwowego od 2016 roku banku według "Wyborczej" mieli rozmawiać o kredycie, jaki ten ostatni miałby udzielić na inwestycję w budowę 190-metrowego wieżowca.

Z informacji gazety wynika, że Kaczyński z Birgfellnerem spotykał się na Nowogrodzkiej łącznie 20 razy, od 12 maja 2017 r. do 2 sierpnia 2018 r. W tym czasie trwały intensywne starania o rozpoczęcie inwestycji, które przerwał sam prezes PiS, uznając, że budowę wieżowca uniemożliwia sytuacja polityczna w stolicy.

Na wtorkowy tekst "Wyborczej", w którym wskazano, że kontrolowany przez rząd Bank Pekao obiecał kredyt na inwestycję spółki Srebrna, bank zareagował oświadczeniem, w którym bezpośrednio nie nawiązał do artykułu, ale zapewnił, że kieruje się zasadami rynkowymi, a jego prezes nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji kredytowych.

Według "Wyborczej" Michał Krupiński jednak osobiście spotykał się z austriackim biznesmenem, który starał się o kredyt w Pekao. Do spotkań miało dojść 4 października i 14 grudnia 2017 r. w siedzibie banku. Według gazety Birgfellner wielokrotnie spotykał się także z innymi przedstawicielami banku. Pytania w sprawie publikacji gazety wysłaliśmy do biura prasowego banku. Czekamy na odpowiedzi.

Jak informuje gazeta, Pekao zgadza się na udzielenie pożyczki pomostowej opiewającej na 15,5 mln euro dwóm spółkom Birgfellnera: Nuneatonowi, spółce komandytowej, i Nuneatonowi, spółce z o.o. Ta druga docelowo ma być przekształcona w Srebrną 2. Gazeta publikuje skany dokumentów banku w tej sprawie.

Zanim dochodzi do wspomnianego na wstępnie spotkania Kaczyńskiego, Birgfellnera i Krupińskiego na Nowogrodzkiej, w lutym 2018 r. prezes PiS dostaje pełnomocnictwo od Barbary Skrzypek, jego sekretarki i drobnego udziałowcy Srebrnej. Dzięki niemu Kaczyński może zostać przewodniczącym zgromadzenia wspólników Srebrnej.

Podczas zgromadzenia wspólników, w którym oprócz prezesa PiS bierze udział jako protokolant tylko Jacek Cieślikowski, kierowca prezesa i członek zarządu Srebrnej, zapada uchwała o powołaniu spółki Nuneaton do przeprowadzenia inwestycji deweloperskiej.

Co istotne, uchwała umożliwia też "zaciągnięcie przez spółkę finansowania dłużnego do maksymalnej kwoty 300 mln euro na realizację przedsięwzięcia", w tym "zawarcie przez spółkę jednej lub kilku umów kredytu z jednym lub z kilkoma bankami".

Doniesienie do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o 1,3 mln euro

Ze stenogramu nagranych w lipcu 2018 roku rozmów prezesa PiS wynika, że Gerald Birgfellner przyszedł rozliczyć się za pracę wykonaną w celu wybudowania wieżowca należącego do spółki Srebrna. Jarosław Kaczyński informuje go, że inwestycja zostaje wstrzymana z niezależnych od niego powodów politycznych.

Jan Śpiewak ujawnił w tamtym okresie, że PiS chce budować gigantyczny wieżowiec. Jarosław Kaczyński stwierdza, że to atak medialny, przed którym trudno mu będzie się wybronić. Budowę więc zawiesza.

W czasie nagranej w lipcu 2018 roku rozmowy Gerard Birgfellner chce oddać prezesowi dokumenty i otrzymać wynagrodzenie, ale Jarosław Kaczyński odmawia. Wyjaśnia, że spółka formalnie żadnych usług nie zamawiała i taka wypłata byłaby wyprowadzaniem pieniędzy ze spółki. Doradza więc Austriakowi drogę sądową.

Spółka Srebrna jest powiązana z Jarosławem Kaczyńskim poprzez Fundację im. Lecha Kaczyńskiego. Formalnie prezes jedynie zasiada w radzie tej fundacji, a w spółce, która do niej należy, nie ma żadnej władzy. Sam Kaczyński jako poseł zawodowy nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, taśmy kaczyńskiego
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2019

Patriota@@@@@@Chciecie umoczyc Pana Kaczynskiego ,ale wam to sie nie uda. Poprostu On jest oczciwy.

30-01-2019

Anna W.Pan Kaczyński nie wie co to 50 zł, ale co to jest 200 - 300 milionów rocznie z najmu to wie,"jakby nie liczył" wie.

30-01-2019

POLAKW PiS-ie każde poczęcie jest "NIEPOKALANE". Jedna wielka "ŚWIĘTA RODZINA"

Rozwiń komentarze (41)