Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Doniesienie do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o 1,3 mln euro

796
Podziel się:

Doprowadzenie Geralda Birgfellnera do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci wykonania usług o wartości 1,3 mln euro. Taki zarzut wobec prezesa PiS stawiają prawnicy Austriaka w zawiadomieniu do prokuratury. Sprawa związana jest z niedoszłą inwestycją spółki Srebrna.

Doniesienie do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o 1,3 mln euro
(East News, Marek Maliszewski/REPORTER)

Treść kluczowego fragmentu zawiadomienia opublikował na Twitterze dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski. Zawiadomienie bezpośrednio związane jest ze sprawą opisaną we wtorek przez "Gazetę Wyborczą".

"Uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego" ma polegać na tym, że "wyzyskując zaufanie Geralda Birgfellnera oparte na łączących ich więzach powinowactwa i wprowadzając Geralda Birgfellnera w błąd co do (...) zamiaru spowodowania uiszczenia przez Srebrna sp. z o.o. umówionego wynagrodzenia za usługi związane z inwestycją w postaci budowy budynku wysokościowego (...) spowodował wykonanie przez Geralda Birgfellnera świadczenia usług o wartości ok. 1 300 000 euro (...)".

Zawiadomienie do warszawskiej prokuratury zostało złożone przez dwóch adwokatów reprezentujących Austriaka - Romana Giertycha i Jacka Dubois.

Ze stenogramu nagranych rozmów prezesa PiS wynika, że Gerald Birgfellner przyszedł rozliczyć się za pracę wykonaną w celu wybudowania wieżowca należącego do spółki Srebrna. Jarosław Kaczyński informuje go, że inwestycja zostaje wstrzymana z niezależnych od niego powodów politycznych.

Jan Śpiewak ujawnił w tamtym okresie, że PiS chce budować gigantyczny wieżowiec. Jarosław Kaczyński stwierdza, że to atak medialny, przed którym trudno mu będzie się wybronić. Budowę więc zawiesza.

W czasie nagranej w lipcu 2018 roku rozmowy Gerard Birgfellner chce oddać prezesowi dokumenty i otrzymać wynagrodzenie, ale Jarosław Kaczyński odmawia. Wyjaśnia, że nie taka wypłata byłaby wyprowadzaniem pieniędzy ze spółki i doradza Austriakowi drogę sądową.

Problem , bo nie ma jak zapłacić za całą dokumentację. Z rozmowy wynika jednak, że takich usług formalnie spółka Srebrna nigdy nie zamawiała. Nie ma więc jak ich rozliczyć.

Spółka Srebrna jest powiązana z Jarosławem Kaczyńskim poprzez Fundację im. Lecha Kaczyńskiego. Formalnie prezes jedynie zasiada w radzie tej fundacji, a w spółce, która do niej należy, nie ma żadnej władzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(796)
V jak vendett...
5 lata temu
I w koncy nagrali głównego stratega Polski...hahaha A taki niby byl skromny i uczciwy....
ja
5 lata temu
Zbyt często ludzie biorą się za politykę i idą na urzędy, by sięgnąć po władzę i załatwiać własne interesy i swoich kumpli i rodziny. Aby dobrać się do państwowej kasy. Reszta to mydlenie oczu. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie sobie ksiązke „Emer.ytura nie jest Ci potrze.bna” Opisuje proste zasady budowania majątku, by ludzie zroz umieli, że sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski.
Ja
5 lata temu
Może go wreszcie wsadzą
Bezcenne!
5 lata temu
zobaczyć tego chama Kaczyńskiego w kajdanach
Gerda
5 lata temu
Noi dobrze bo ktokolwiek miesza wokol kaczyskiego robi bardzo dobrze. To jest dokladnie to samo co ten kunus robi z innym. Wyjdzie jeszcze nie jedno. Ten zaklamany oblydny pewny siebie kretacz i klamca powinien isc za kraty.
...
Następna strona