Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRWL
|
aktualizacja

Prezes Glapiński nie zawiódł. Oto najciekawsze cytaty szefa NBP z posiedzenia komisji

Podziel się:

Adam Glapiński w trakcie posiedzenia Komisji Finansów Publicznych odpowiadał na pytania posłów. Nie zabrało typowych dla prezesa NBP refleksji, ciekawych porównań i zaskakujących wyznań szefa polskiego banku centralnego. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem cytaty z wystąpienia prezesa Glapińskiego przed komisją sejmową.

Prezes Glapiński nie zawiódł. Oto najciekawsze cytaty szefa NBP z posiedzenia komisji
"Nie mam dzieci. Nie mam na co gromadzić majątku. Wystarcza mi to, co mam" – tak Adam Glapiński odniósł się do pytania o nieruchomości (Tomasz Gzell)

Szef polskiego banku centralnego znany jest z bardzo obrazowych, pełnych dystansu, a niekiedy i ironii wypowiedzi. Nie zabrakło ich w trakcie posiedzenia, podczas którego posłowie pozytywnie zaopiniowali kandydaturę Glapińskiego na kolejną sześcioletnią kadencję w Narodowym Banku Polskim. Oto najciekawsze słowa, jakie padły z ust prezesa NBP w czasie, gdy odpowiadał na pytania posłów.

Adam Glapiński komentuje swoje zarobki

W zeszłym roku rzeczywiście przekroczyły milion, to bardzo dużo. To ogromna suma. Dla mnie to oszałamiające. Pierwszy raz w życiu mi się to zdarzyło – powiedział prezes Glapiński, odpowiadając na pytanie o rekordowe wynagrodzenie w 2021 r.

Prezes NBP o majątku

"Nie mam dzieci. Nie mam na co gromadzić majątku. Wystarcza mi to, co mam" – tak Adam Glapiński odniósł się do pytania o zarzuty dotyczące bezgotówkowej wymiany nieruchomości, o której pisała "Gazeta Wyborcza". Szef NBP miał w 2009 r. zamienić dom w Wilanowie na okazałą posiadłość pod Warszawą.

O zachęcaniu do brania kredytów

"Bank centralny nie jest zainteresowany w tym, żeby ludzie brali kredyt, albo nie brali. Powiem więcej – rząd też nie zachęca czy zniechęca. To jest relacja między kredytobiorcą i bankiem. Banki są bardzo zainteresowane udzielaniem kredytów hipotecznych, bo są dla nich najlepsze kredyty".

Nigdy nie zachęcałem do brania kredytów. Nie chcę być niegrzeczny, ale (tego przyp. red.) nie robiłem. Mój departament komunikacji zagoniłem, sprawdzali wszystkie wypowiedzi i nic takiego nie było – mówił szef NBP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zwrot ku kredytom ze stałą stopą oprocentowania. "Dyskutujemy o ich zasadach z KNF"

"Jestem człowiekiem skromnym, znam swoje możliwości"

"Mam jedną wadę podstawową, która się przewija w pytaniach. Ja się do niej przyznaję. Moje wypowiedzi mają taki charakter, jestem przyzwyczajony (do nich – przyp. red.) przez pracę na uczelni, (zarzuca się – przyp. red.), że to pycha, że z góry traktuję, że się chwalę. No jest to specyficzne poczucie humoru, taki dystans. Zaręczam państwu, że nie jest to pycha, jestem człowiekiem skromnym, znam swoje możliwości" – tak Adam Glapiński mówił o swoich wystąpieniach publicznych.

O szefie amerykańskiego FED i Marku Belce

Prezes Belka też miał takie poczucie humoru zgryźliwe, angielskie. Też lubił zażartować coś o Jennifer Lopez. Prezesi amerykańscy też różnie się zachowywali, nie każdy był takim milczkiem jak Powell (szef amerykańskiego FED – przyp. red.).

Glapiński o sytuacji złotego

Różne siły targają światem. Powiedziałbym, że nasz złoty polski, jak na te warunki, kryzysy, dobrze się trzyma, dzielny jest – tak szef NBP odpowiedział na zarzuty dotyczące wartości polskiego złotego.

Prezes NBP o ciężkiej pracy Polaków

"To jest zasługa Polaków i pracy wszystkich. I lewicowców, i prawicowców, wierzących i niewierzących. Jakie są według mnie, jako ekonomisty, przyczyny szybkiego wzrostu? Ciężka praca, ciężka praca. Polacy są tak spragnieni tego poziomu konsumpcji, życia Niemiec, Anglii, że ciężej pracują".

O polskim cudzie gospodarczym

Mamy taki polski cud gospodarczy. On nie będzie trwał wiecznie. Przeminie – mówił przed głosowaniem komisji Glapiński.

Adam Glapiński o Radzie Polityki Pieniężnej

"Było w tej Radzie zniecierpliwienie i zdenerwowanie, że opinia publiczna ich negatywnie ocenia, bo nie zmieniają stóp, biorą dużo pieniędzy. W pandemii raz na miesiąc przyjeżdżali" – tak prezes Glapiński mówił o decyzjach dotyczących podwyżek stóp proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl