Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|
aktualizacja

Prezydenckie podwyżki dla posłów. Ciężko wierzyć w przypadek

165
Podziel się:

Już od 1 sierpnia posłowie i senatorowie mogą liczyć na znacznie wyższe pensje, niż jeszcze przed miesiącem. Co ciekawe, parlamentarzyści zarobią maksymalną kwotę, która pozwoli im zatrzymać większość pieniędzy w kieszeni. Chodzi o przepisy podatkowe związane z Polskim Ładem.

Prezydenckie podwyżki dla posłów. Ciężko wierzyć w przypadek
Posłowie zarobią więcej. Polski Ład ich nie dotknie (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)

Jeszcze do końca lipa posłowie i senatorowie mogli liczyć na wypłatę rzędu 8016 zł brutto (nie licząc diety). Na mocy rozporządzenia podpisanego przez Andrzeja Dudę, od 1 sierpnia wypłaty parlamentarzystów wzrosną do kwoty 12 826,56 zł brutto.

Co ciekawe, według przepisów podatkowych obecnych w Polskim Ładzie, nowa pensja parlamentarzystów wydaje się być dokładnie przemyślana. Jak donosi wtorkowy "Fakt", powołując się na rządowy kalkulator ze strony internetowej, wyższa pensja będzie się wiązać z tym, że posłowie odprowadzą podatek wyższy o...raptem 1,50 zł miesięcznie.

- Realne straty fiskalne odczują osoby zarabiające powyżej 13 tys. zł brutto miesięcznie. Nietrafione są głosy, które mówią, że zmiany podatkowe uderzą w klasę średnią. Zauważmy, że posłowie czy wiceministrowie nie odczują zmian, a chyba są klasą średnią - oceniał w rozmowie z money.pl Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zobacz także: Pokazy garnków i pościeli. UOKiK idzie na wojnę z naciągaczami

Rozporządzenie podnosi pensje parlamentarzystów o około 60 proc. Dodatkowo, na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Dudę, więcej pieniędzy po comiesięcznej wypłacie zacznie spływać do premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz członków rządu.

Oprócz tego w planach PIS-u jest również podniesienie pensji prezydenckiej. Projekt ustawy zakłada wyższe wypłaty dla obecnych, jak i byłych prezydentów. Na większe zarobki mogliby również liczyć politycy szczebla samorządowego - wójtowie, burmistrzowie, ale i radni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(165)
expert
3 lata temu
Przykra SPRAWA ! Posłowie myślą JEDYNIE o sobie ! A gdzie NAUCZYCIELE, których zarobki są chyba już niższe niż ludzi pracujących w BIEDRONKACH ! A gdzie NAUCZYCIELE AKADEMICCY ? Jestem PiS-owcem, ale PiS stracił kontakt z rzeczywistością i sam SOBIE WYKOPAŁ GRÓB ! Posłowie podwyższyli sobie zarobki o 60% od wysokiej kwoty. W takim razie NAUCZYCIELE powinni DOSTAĆ 100% podwyżki ! Wtedy zarabialiby 6500 zł. Przy obecnych cenach 6000 tyś to naprawdę jest minimalna kwota jaką powinien zarabiać nauczyciel ! Jeżeli PiS czegoś z tym nie zrobi to UTRACI wiernego WYBORCĘ i jego rodzinę ! Dziękuję !
expert
3 lata temu
Podwyżki dla posłów to strzał samobójczy PiS i wielki SKANDAL ! Podczas gdy nauczyciele dyplomowani żyją jak biedaki i zarabiają po 3400 zł, to posłowie przyznają sami sobie 60% podwyżki ! Podobna nędza jest na uczelniach ! Ludzie chociaż jestem PiS-owcem to mam TEGO DOŚĆ i nie akceptuje takiego stanu rzeczy. Posłowie PiS chyba stracili kontakt z rzeczywistością !
expert
3 lata temu
Podwyżki dla posłów to strzał samobójczy PiS i wielki SKANDAL ! Podczas gdy nauczyciele dyplomowani żyją jak biedaki i zarabiają po 3400 zł to posłowie przyznają sami sobie niemal 100% podwyżki ! Podobna nędza jest na uczelniach ! Ludzie chociaż jestem PiS-owcem to mam TEGO DOŚĆ i nie akceptuje takiego stanu rzeczy. Posłowie PiS chyba stracili kontakt z rzeczywistością !
Sceptyk
3 lata temu
Niestety ciemny lud wybiera takich na swoich przywódców. Potem przychodzę tego efekty - tzn. nic dobrego
Dududszek len...
3 lata temu
Duda w pierwszej kadeci coś tam coś robiłeś a wdrugiej nic nie robisz dla sojuszu bezpieczeństwa Półek i polaków i ty chcesz podwyszki sprywatyzować kancelarie Prezydenta i Premiera wtedy we zną się za robotę
...
Następna strona