Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Gabinetową w sprawie konfliktu USA-Iran

17
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda zwołał na wtorek posiedzenie Rady Gabinetowej w związku z konfliktem na linii Iran-USA. Rada Gabinetowa to posiedzenie rządu (Rady Ministrów), który zbiera się pod przewodnictwem prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Gabinetową w sprawie konfliktu USA-Iran
(PAP, Radek Pietruszka)
bErsNiPV

- Ta sytuacja jest niepokojąca dla wielu. Monitorujemy zdarzenie. Polska ma dobre relacje z Iranem. Nie ma informacji o niebezpieczeństwie dla naszego kraju - mówił prezydent na antenie TVP. Dodał, że nie widzi sensu, aby zwoływać Radę Bezpieczeństwa Narodowego. - Dzisiaj nie ma bezpośredniego oddziaływania na Polskę i naszych żołnierzy - stwierdził. Ale - jak mówił - postanowił spotkać się z rządem i premierem w formule Rady Gabinetowej.

Posiedzenie Rady Gabinetowej odbędzie się we wtorek, o godz. 14.

W poniedziałek z kolei zbierze się Rada Północnoatlantycka - najwyższy organ decyzyjny NATO - podała PAP, powołując się na nieoficjalne źródła. To konsekwencja likwidacji przez lotnictwo USA w Bagdadzie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnych sił Al-Kuds.

bErsNiPX

Zabójstwo generała Sulejmaniego wyzwoliło silne nastroje antyamerykańskie także w Iraku. Parlament Iraku uchwalił w niedzielę rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy. Na razie nie jest jasne - jak podaje PAP - czy NATO podejmie jakieś decyzje dotyczące obecności personelu wojskowego państw Sojuszu w Iraku.

Misja szkoleniowa NATO liczy kilkaset osób. Została ona uruchomiona w 2018 r. na wniosek władz w Bagdadzie, aby wzmocnić tamtejsze siły i zapobiec powrotowi Państwa Islamskiego.

W piątek na doniesienia o śmierci Sulejmaniego nerwowo zareagowały także rynki. Drożała ropa naftowa, której Iran jest jednym z większych producentów. Również na warszawskiej giełdzie pogorszyły się nastroje. W czwartek GPW była najsilniejszym rynkiem w Europie, zyskując ponad 2 proc. W piątek gorzej było tylko na parkiecie w Turcji i Grecji.

Zobacz: Tomasz Grodzki działa wbrew rządowi. Adam Bielan: żenujące

bErsNiQd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErsNiQy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
inny
2 lata temu
Ale ładna para .Mąż i żona
A na
2 lata temu
zdjęciu gamoń i oszust!
Rymcio
2 lata temu
Ustalają gdzie pojadą na narty w przyszłym tygodniu.
bErsNiQz
Marks...
2 lata temu
Tak się śmieją katoliccy przywódcy , taka mała polska junta... Syci kasą podatnika i banków... ignorują frankowiczów natomiast banki to świętość jak mafijna rodzina...razem pobierają krwawy haracz... Będą wam odpuszczone wasze winy ale tylko u dyżurnego spowiednika...
Marks...
2 lata temu
Może lepiej coś postanówcie w sprawie wyroku TSUE dot. FRANKOWICZÓW ... Dość czekania i bezprawia banków !!! W sprawie tzw. bliskiego wschodu nie macie nic do gadania bo jesteście usłużni wobec Trampa jak wcześniej pseudo lewica w sprawie inwazji na Irak... Uporządkujcie sprawy krajowe z Banksterami i zmyjcie krew za Irak oraz ofiary obecnego morderstwa z rozkazu brata Trampa !!!!