Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Prezydent krótko o konflikcie w NBP. "Jestem zgorszony"

563
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie sytuacji w Narodowym Banku Polskim. Na antenie Radia Zet stwierdził, że jest "zgorszony" konfliktem wewnątrz banku centralnego, choć podkreślił przy tym niezależność działania NBP wobec instytucji prezydenta.

Prezydent krótko o konflikcie w NBP. "Jestem zgorszony"
Prezydent Andrzej Duda (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Członek zarządu NBP Paweł Mucha pozostaje w konflikcie z prezesem NBP Adamem Glapińskim; zarzuca mu niewykonywanie obowiązków i krytykuje współdziałanie organów banku centralnego. - Jestem zgorszony tą sytuacją. Tym, że w ogóle do takiego sporu doszło - ocenił prezydent Andrzej Duda w Radiu Zet.

Prezydent o sytuacji w NBP: jestem zgorszony

Jednocześnie zaznaczył, że nie wnika w tę sprawę. - NBP w swojej działalności jest niezależny od prezydenta RP. Rzeczywiście prezydent RP uczestniczy w wyborze władz NBP, ale w pozostałym zakresie te władze są kadencyjne i na funkcjonowanie NBP nie wpływa - ocenił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamieszanie w zarządzie NBP. "Przestrzelenie o 26 mld zł"

Dopytywany czy żałuje zaangażowania się w powołanie Adama Glapińskiego na szefa NBP, odpowiedział: - Uważam, że te decyzje, które były podejmowane przez pana prezesa Glapińskiego w sprawach gospodarczo-finansowych Polski, to są decyzje odpowiedzialne i decyzje dobre - powiedział.

Przekazał, że nie zgadza się z krytykami decyzji dotyczących stóp procentowych, walki z inflacją. - Ta walka z inflacją i ochrona polskiej gospodarki, i w czasie COVID-u i później, prowadzona jest skutecznie, w sposób rozważny i słuszny - ocenił.

Nagrody dla kierownictwa NBP

W ubiegłym tygodniu Paweł Mucha opublikował w mediach społecznościowych trzystronicowy list do prezesa NBP Adama Glapińskiego, w którym m.in. zarzucił naruszanie jego dóbr osobistych i podkreślił, że jego publiczne wypowiedzi nie mogą być wiązane z reprezentowaniem banku centralnego.

"Wszelkie nieprawidłowości, w tym naruszenia ustaw ze strony Prezesa NBP, które zgłaszam od miesięcy (a w których to sprawach występowali także niektórzy inni Członkowie Zarządu NBP) powinny zostać wyjaśnione przez kompetentne organy. Nie ma niezależności od przestrzegania prawa" - podkreślił Paweł Mucha. Dodał, że w przypadku wygranej w procesie o zapłatę wesprze znacząco Hospicjum im. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie oraz Fundację Małych Stópek.

"Chodzi o odpowiedzialność za bank centralny. O wykonywanie mandatu Członka Zarządu według mojej najlepszej wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim efektywnie, tj. tak, aby przywrócić pełną zgodność działania organów NBP z prawem" - napisał Mucha.

W sobotę członek zarządu NBP zamieścił na platformie X treść uchwał zarządu banku z listopada 2019 r. w sprawie nagród dla ścisłego kierownictwa banku centralnego. "Nagrody Prezesa NBP to za I kwartał - 3 krotność, za II kwartał - 3,5 krotność, za III kwartał - 4 krotność a za IV kwartał 4,5 krotność miesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy" - podał Mucha, udostępniając teksty uchwał.

W zamieszonym w niedzielę w mediach społecznościowych komunikacie Biuro Prasowe NBP oświadczyło, że "wynagrodzenia w NBP są w pełni przejrzyste". "Pod względem pełnej jawności wynagrodzeń i składania oświadczeń majątkowych jest on najbardziej przejrzystym bankiem centralnym na świecie" - podkreślono. "Narodowy Bank Polski informuje, że wynagrodzenia w NBP są regulowane ustawą. Wielkość środków na wynagrodzenia jest ustalana corocznie w planie finansowym NBP z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym" - zaznaczył NBP w komunikacie.

Podkreślono w nim, że wynagrodzenie prezesa i wiceprezesów NBP jest ustalane na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Przypomniano, że wynagrodzenie Prezesa NBP, Członków Zarządu i wszystkich dyrektorów jest w pełni jawne i publikowane co rok na stronie NBP oraz w Biuletynie Informacji Publicznej NBP.

"Wszyscy też od prezesa poprzez dyrektorów do osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy składają również co rok oświadczenia majątkowe" - zaznaczono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(563)
Wojtek
5 miesięcy temu
Przykro mi że taki Aparatczyk został prezydentem... trzeba chodzić na wybory to zmniejszymy ryzyko wyboru takiego przykrego przypadku. Zastanawiam się co myśli taki człowiek jak patrzy w lustro...?😅
Emerytka
5 miesięcy temu
A my tobą.
ELSA
5 miesięcy temu
PAD POWINIEN BYĆ ZGORSZONY NAGRODAMI JAKIE SOBIE PRZYZNAŁ JASZCZOMB I RESZTA TEGO DOBOROWEGO TOWARZYSTWA !!!
PAD
5 miesięcy temu
Co ja bezradny mogę, no co ja mogę ? No nic nie mogę, bo prezes jeszcze się nie wypowiedział w tej sprawie , ani nie przekazał mi instrukcji
Robol
5 miesięcy temu
Zgorszony a yo ciekawe,jak pis robił co chciał to nie był zgorszony.hipokryta
...
Następna strona