Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o NBP. Odbiera prezesowi banku centralnego jedno z uprawnień

240
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz ustawy Kodeks karny wykonawczy - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa przenosi z prezesa NBP na ministra sprawiedliwości kompetencje do ustalania zasad postępowania z fałszywymi banknotami. Nowealizacja wprowadza też zmiany w wynagradzaniu więźniów za pracę.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o NBP. Odbiera prezesowi banku centralnego jedno z uprawnień
Od teraz to minister sprawiedliwości będzie wydawał zarządzenia, jak postępować z fałszywymi banknotami (FORUM)

"Ustawa (…) przewiduje zastąpienie organu określającego warunki i tryb postępowania przy zatrzymaniu znaków pieniężnych podejrzanych co do autentyczności oraz postępowania z takimi znakami. Dotychczas organem tym był Prezes Narodowego Banku Polskiego, który był upoważniony do wydania w tym zakresie zarządzenia, natomiast po zmianie organem właściwym będzie Minister Sprawiedliwości działający w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego" – napisano w komunikacie prasowym.

Dodano, że warunki postępowania z fałszywymi banknotami zostaną określone w rozporządzeniu.

"Wydając rozporządzenie Minister Sprawiedliwości uwzględni konieczność zapewnienia sprawności i bezpieczeństwa obrotu gotówkowego, w szczególności potrzebę zabezpieczenia zatrzymanych znaków pieniężnych – jako materiału dowodowego, a także ochronę słusznych interesów osób, których znaki pieniężne zostały zatrzymane, w tym zwrot albo wypłatę równowartości zatrzymanych znaków pieniężnych, których autentyczność zostanie potwierdzona" – wyjaśniono w komunikacie.

Zobacz także: Adam Glapiński jak Paulo Sousa? Dobitne porównanie

Zmiana w warunkach pracy skazanych. Potrącą z wynagrodzenia

Jak wskazała kancelaria prezydenta, w ustawie znalazł się zapis, na mocy którego zwiększone zostaje potrącenie z wynagrodzenia za pracę przysługującego skazanemu. Potrącenie rośnie z 45 do 51 proc., a środki trafią do Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Ustawa wchodzi w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zapisów dotyczących potrącenia z wynagrodzenia za pracę, które wchodzą w życie dzień po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(240)
LeszekK
2 lata temu
Glapiński powinien w trybie pilnym stanąć przed Trybunałem Stanu za działania przeciwko Narodowi .
dazz
2 lata temu
Brakuje na pegasusa?
adamek
2 lata temu
Osadzonym pracującym zabrać wszystko. To opłata za nocleg ,jedzenie,i leczenie.A tym co nie pracują suchy chleb i woda. Bo to z naszych podatków utrzymują darmozjadów.
psychiatra
2 lata temu
Czy w pisie rozum wszystkim COVID zabrał?
zorro
2 lata temu
magister ZERO będzie posiadaczem fałszywek???? będą żyli jak królowie
...
Następna strona