Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|

Prezydent Serbii zaskoczył słowami ws. sankcji na Rosję

Podziel się:

Nikt w Serbii nie będzie omijał sankcji nałożonych przez UE na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę - zadeklarował w piątek serbski prezydent Aleksandar Vucić po spotkaniu z komisarzem do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia UE Oliverem Verhelyi'em. Wcześniej Serbia była krytykowana przez Zachód na wstrzemięźliwość we wprowadzaniu restrykcji.

Prezydent Serbii zaskoczył słowami ws. sankcji na Rosję
Prezydent Serbii Aleksandar Vucić (Getty Images, 2021 Getty Images)

- Zareagowaliśmy na przypadki reeksportowania pewnych dóbr, a służby naszego państwa zatrzymały osoby z firm, które były zaangażowane w omijanie sankcji na Federację Rosyjską - oznajmił prezydent Vucić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Efekt Afganistanu". Tego boi się Putin?

Prezydent Vucić: nikt w Serbii nie będzie omijał sankcji nałożonych przez UE na Rosję

- Przyjmuję z zadowoleniem informację od prezydenta o tym, że będzie nam pomagał we wdrażaniu sankcji, aby zakończyć tę wojnę - powiedział Verhelyi po spotkaniu z Vuciciem.

Reuters przypomina, że Serbia importuje gaz wyłącznie z Rosji, a większościowym właścicielem jej jedynej firmy paliwowej NIS są rosyjskie koncerny Gazprom Nieft i Gazprom.

Serbia, która zabiega o akcesję do UE, była krytykowana przez zagranicznych dyplomatów za to, że formalnie nie wprowadziła sankcji na Rosję po jej inwazji na Ukrainę.

Moskwa jest też głównym sojusznikiem Belgradu, wspierającym jego stanowisko wobec Kosowa, którego niepodległości Serbia nie uznaje.

Kraj ten utracił kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 r. i nie uznaje ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swojej byłej prowincji. Rozpoczęty w 2013 r. serbsko-kosowski dialog nie przyniósł dotąd znaczącego porozumienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP