Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pride of Poland najlepsze od 4 lat. Sprzedano 14 koni

Aukcja Pride of Poland w stadninie w Janowie Podlaskim zakończyła się wynikiem prawie 3-krotnie lepszym niż w ubiegłym roku. Kupcy wylicytowali aż 14 koni za łączną kwotę prawie 1,4 mln euro. To jednak wciąż dużo mniej niż w rekordowym 2015 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W tym roku aukcja Pride of Poland przyniosła 1,4 mln euro zysku (Fot: Wojtek Jargilo)

- Są wysokie ceny polskich koni z polskich stadnin. Stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie uzyskały solidny zastrzyk finansowy i to jest dla nich ważne, ale jest to też pokazanie jak liczą się polskie konie na świecie - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

- Było 50 kupujących, którzy wpłacili wadium, czyli nie zawiedli kupcy. To coś niesamowitego. Licytacja, czasami bardzo ekscytująca, pokazywała, że przyjechali, mieli upatrzone konie, chcieli je kupić - dodał.

Najwyższą cenę osiągnęła klacz Galerida, wyhodowana w stadninie w Michałowie. Za nią kupiec wyłożył aż 400 tys. euro. Ponadto klacz Potentilla z Janowa Podlaskiego sprzedała się za 215 tys. euro, a Emanolla z Michałowa - 135 tys. euro.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Stadnina w Janowie i organizowana w niej aukcja Pride of Poland to jedno z największych wydarzeń w branży. W ostatnich latach tak aukcja, jak i sama stadnina ma problemy.

Skarbówka kupuje pistolety dla funkcjonariuszy.
Skarbówka się zbroi. Kupuje broń maszynową, pistolety i amunicję dla funkcjonariuszy

W 2015 roku sprzedano kilkanaście koni za łączną kwotę około 4 mln euro. Dla porównania - ostatnie 2 lata to wyniki odpowiednio 410 i 501 tys. euro.

Nie najlepsze wyniki stały za problemami finansowymi jednej z najbardziej znanych stadnin nie tylko w Polsce, ale też w regionie.

Władze próbowały wprowadzić plan naprawczy i pozyskiwać środki na przykład ze sprzedaży mleka od hodowanych w stadninie krów. To jednak nie pomogło. A przynajmniej nie na tyle, by uniknąć straty.

Stadnina koni w Janowie Podlaskim ma słabe wyniki finansowe
Stadnina w Janowie na potężnym minusie. 3,2 mln zł straty

3,2 mln zł na minusie w 2018 roku to dwa razy gorzej niż jeszcze rok wcześniej. A jeszcze w 2015 roku stadnina zarabiała na siebie i zanotowano również 3,2 mln zł, tyle że zysku.

Wyniki tegorocznej aukcji pozwalają mieć nadzieję, że stadnina zacznie na siebie zarabiać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pride of poland, janów podlaski, aukcja, konie, konie arabskie, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2019

Koni żalW 2015 roku pomimo bardzo dobrych wyników PIS wyrzucił dyrektorów stadnin. Prokuratura postawiła im zarzuty niegospodarności . Ciekawe czy teraz … Czytaj całość

12-08-2019

WilkuSukces? Nawet nie są w stanie pokryć długów!

12-08-2019

Pa ta tajPrzed wyborami sprzedali najlepsze konie , żeby ogłosić sukces. W przyszłym roku będzie kompletna klapa bo zostały same szkapiny

Rozwiń komentarze (73)