Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Pride of Poland najlepsze od 4 lat. Sprzedano 14 koni

73
Podziel się:

Aukcja Pride of Poland w stadninie w Janowie Podlaskim zakończyła się wynikiem prawie 3-krotnie lepszym niż w ubiegłym roku. Kupcy wylicytowali aż 14 koni za łączną kwotę prawie 1,4 mln euro. To jednak wciąż dużo mniej niż w rekordowym 2015 roku.

W tym roku aukcja Pride of Poland przyniosła 1,4 mln euro zysku
W tym roku aukcja Pride of Poland przyniosła 1,4 mln euro zysku (East News, Wojtek Jargilo)

- Są wysokie ceny polskich koni z polskich stadnin. Stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie uzyskały solidny zastrzyk finansowy i to jest dla nich ważne, ale jest to też pokazanie jak liczą się polskie konie na świecie - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

- Było 50 kupujących, którzy wpłacili wadium, czyli nie zawiedli kupcy. To coś niesamowitego. Licytacja, czasami bardzo ekscytująca, pokazywała, że przyjechali, mieli upatrzone konie, chcieli je kupić - dodał.

Najwyższą cenę osiągnęła klacz Galerida, wyhodowana w stadninie w Michałowie. Za nią kupiec wyłożył aż 400 tys. euro. Ponadto klacz Potentilla z Janowa Podlaskiego sprzedała się za 215 tys. euro, a Emanolla z Michałowa - 135 tys. euro.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Stadnina w Janowie i organizowana w niej aukcja Pride of Poland to jedno z największych wydarzeń w branży. W ostatnich latach tak aukcja, jak i sama stadnina ma problemy.

W 2015 roku sprzedano kilkanaście koni za łączną kwotę około 4 mln euro. Dla porównania - ostatnie 2 lata to wyniki odpowiednio 410 i 501 tys. euro.

Nie najlepsze wyniki stały za problemami finansowymi jednej z najbardziej znanych stadnin nie tylko w Polsce, ale też w regionie.

Władze próbowały wprowadzić plan naprawczy i pozyskiwać środki na przykład ze sprzedaży mleka od hodowanych w stadninie krów. To jednak nie pomogło. A przynajmniej nie na tyle, by uniknąć straty.

3,2 mln zł na minusie w 2018 roku to dwa razy gorzej niż jeszcze rok wcześniej. A jeszcze w 2015 roku stadnina zarabiała na siebie i zanotowano również 3,2 mln zł, tyle że zysku.

Wyniki tegorocznej aukcji pozwalają mieć nadzieję, że stadnina zacznie na siebie zarabiać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
Kok
5 lata temu
Tragedia !!! Czego sie chwycili wszystko= klapa
Inteligenciuc...
5 lata temu
Jakie niby najlepsze z od lat? 4 lata temu za jednego konia dostali tyle ile teraz wzięli za 14. Jak będą mieli szczęście to zepną budżet na 0, ale dokonali tego pozbywając się wszystkich najlepszych klaczy. Najlepsze ogiery wyprzedano rok temu poza oficjalnymi aukcjami. Zrobili to w tajemnicy, "pod stołem". W ten sposób wykończyli hodowlę nad którą Trela pracował przez 20 lat.
sQubany
5 lata temu
Przed chwilą widziałem pasek w TVPinfo który mniej więcej brzmiał " najlepszy wynik licytacji koni od wielu lat " chyba od 3 lat kiedy to nieudacznicy z pisu przejeli stadniny a 2018 rok w plecy ponad 3 bańki
P49
5 lata temu
PIS z Kaczyńskim na czele wymienił dyrekcje na swoją tzn taką która na koniach się nie zna ale jest posłuszna Kaczyńskiemu i czar prysł. Wszystko czego dotknie się PIS upada lub ma broblemy finansowe za wyjątkiem spółki Srebrna gdzie udziały ma Kaczyński.
Sloppy_Detect...
5 lata temu
To 1,4 mln euro czy zl, w tytule złote, w artykule euro.
...
Następna strona