Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Problem z ekogroszkiem. Można liczyć na dopłaty? Nikt nie wie

108
Podziel się:

Autoryzowani sprzedawcy ekogroszku nie wiedzą, czy ich produkt będzie objęty dopłatami, ogłoszonymi przez rząd. Polacy też są w kropce, nie wiedzą, czy wstrzymać się z zakupem i ryzykować dalszy wzrost cen.

Problem z ekogroszkiem. Można liczyć na dopłaty? Nikt nie wie
Czy ekogroszek będzie objęty dopłatami? Wątpliwości mają sami sprzedający (PAP, Grzegorz Momot)

- węgiel kamienny,

- brykiet lub pellet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Powstaje pytanie, które nurtuje konsumentów: czy dopłatami zostanie objęty również ekogroszek. W ustawie nie ma o nim ani słowa.

Co z ekogroszkiem importowanym?

Z pytaniem o ekogroszek, na którym polega wciąż wielu Polaków, zwróciliśmy się kilka dni temu do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. A to, że wątpliwości są, potwierdzają w rozmowie z money.pl autoryzowani sprzedawcy tego produktu. Dotyczą one m.in. importu i ceny.

W ustawie o dopłatach do węgla znalazł się zapis, że przepisy stosuje się do paliw stałych wydobytych, wyprodukowanych w Polsce lub do niej sprowadzonych w okresie od 16 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. sprzedawanych gospodarstwom domowym od dnia wejścia w życie ustawy.

– Nas dopłaty nie będą obejmowały, bo mamy ekogroszek importowany, a nie mieliśmy nigdy w ofercie ekogroszku z PGG – mówi nam jeden ze sprzedawców.

Cena ekogroszku wystrzeliły

Kolejny sprzedawca w rozmowie z redakcją twierdzi, że zapisy ustawy go nie obejmują, bo nie ma w ofercie produktu w odpowiedniej cenie.

– Nas to nie obowiązuje, nie mamy ekogroszku w kwocie 2000 zł, a po 3300 zł za tonę. (Przepisy o dopłatach – przyp. red.) będą obejmowały ekogroszek do kwoty 1950 zł – tak nowe prawo interpretuje inny sprzedawca.

Według artykułu drugiego wspomnianej ustawy rekompensata będzie przysługiwała tym podmiotom, które sprzedają węgiel gospodarstwom domowym po cenie nie wyższej niż 996,60 za tonę. Sprzedaż paliwa stałego po cenie wyższej niż wspomniana nie będzie uprawniała do otrzymania rekompensaty.

Według danych zgromadzonych przez serwis Kb.pl średnie ceny za ekogroszek wynoszą od 2700 do 3500 zł za tonę w zależności od województwa i konkretnego miasta.

"Jak będzie w praktyce – nie wiemy"

Inny sprzedawca mówi money.pl, że nie zna co prawda szczegółów nowych przepisów, ale już poczynił pewne kroki, by otrzymać rekompensatę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

– Jeszcze nie wiemy, jak będzie w praktyce to funkcjonowało, na razie czekamy. Złożyliśmy dokumentację, aby przystąpić do programu i tyle na dzisiaj – mówi w rozmowie z redakcją.

Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Ministerstwa Klimatu i Środowiska, czekamy również na stanowisko PGG w tej sprawie.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(108)
Paweł Nowacki
2 lata temu
Bardzo dobry pomysł to pompa ciepła. Jeśli jesteś zainteresowana usługą jaką jest pompa ciepła w Krakowie, to warto zaufać sprawdzonej firmie. Doświadczenie, profesjonalizm, fachowe doradztwo. Na pewno wybiorą najlepszą pompę ciepła do potrzeb klienta. To wszystko bez żadnego problemu znajdziecie w ofercie santier.pl/ .
Takie tam.
2 lata temu
Co wom powim to wom powim. Ciepło! Ile komentarzy tyle mądrych.A czy wam barany nie przeszło przez myśl, że z tym węglem jest tak, że my nie będziemy mieć nic i będziemy szczęśliwi.Że to tylko podpucha, żebyśmy podali jaki piec mamy i czym palimy? Bardzo dużo gospodarst nie podpisało deklaracji, a dzięki temu mykowi będą mieli wszystko wylożone na tależu.Dzięki temu będą mieli dane na temat śladu węglowego.Że dzięki temu będziecie zbierali punkty i za dobre zachowanie dostaniecie talon za przeproszeniem do kibla.To wszystko nie dzieje się przypadkowo.Zmiana klimatu to brednia.Ich dobre intencje przysłonięte są ich niecnym planem. Ale to są tylko dziwne teorie.Debatujcie dalej, tylko żeby Polacy nie znaleźli się z ręką w nocniku. Polacy są bogaci tylko jeszcze tego nie rozkminili. Co jest pod ziemią należy do Polaków, a nie do garstki kryminalistów. Nie potrzeba wydobywać węgla żeby mieć ciepło i taniutki prąd w domu. Mamy największe na świecie zródła wód geotermalnych.Węgla nie potrzeba wydobywać tylko pod ziemią go zagazowywać.Są na to technologie.Mamy wiele żadkich złóż mineralnych. Mamy największe złoża ropy naftowej i gazu.Możemy produkować samochody na wodę lub wodór. A tu debata wśród baranów o dotacjach. Taraz trzeba debaty i pomyślunku jak pozbyć się wrzodu na du.ie spotykającego się na wiejskiej, którego to budynek wygląda jak namiot CYRKOWY.
Palaszek
2 lata temu
Tak namawiali ludzi żeby przechodzili na ekologię zmienili pięć na gazowy, pompy ciepła teraz co palcie węglem my Wam jeszcze dopłacimy. Śmiechu warte
Jacek
2 lata temu
A co z ludźmi , którzy maja ogrzewanie na gaz????Gorszy sort ???
Kaczorek
2 lata temu
26 maja ze względu na rosnące ceny opału zakupiliśmy 10 ton ekogroszku w cenie 2 600 zł za tonę. Dodam, że jest to dopiero 1/2 zapotrzebowania na sezon. Czy jest możliwość uzyskania dofinansowania. Formalnie nie jesteśmy wspólnotą pomimo, że 9 lokali ogrzewanych jest przez jeden piec.
...
Następna strona