Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Sejm nie zgodził się na zmianę ustawy o dopłatach do węgla. Poprawki senatorów odrzucone

71
Podziel się:

Sejm w czwartek (7 lipca) głosował nad senackimi poprawkami do ustawy, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na 996,60 zł. Posłowie zdecydowali o odrzuceniu wszystkich siedmiu zmian zaproponowanych przez senatorów. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Sejm nie zgodził się na zmianę ustawy o dopłatach do węgla. Poprawki senatorów odrzucone
Sejm zagłosował za odrzuceniem senackich poprawek do ustawy wprowadzającej 750 zł rekompensaty na tonę dla sprzedających węgiel po 1000 zł/t (Adobe Stock, ©petersen123 - stock.adobe.com)

Sejm pod koniec czerwca przegłosował ustawę, która wprowadza maksymalną cenę za jedną tonę węgla. Stawka została ustalona na poziomie nie większym niż 996,60 zł. W myśl ustawy państwo dopłaci sprzedawcom surowca 750 zł brutto do sprzedanej tony po obniżonej stawce.

Co ważne, wspomniana cena jest maksymalną, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie trzy tony węgla w tej cenie.

Siedem poprawek od Senatu

Senat zgłosił siedem poprawek do ustawy. Jedna z nich likwidowała przepisy nowelizujące ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Według senatorów, te przepisy zostały dopisane na ostatnich etapach prac sejmowych i wykraczają poza zakres przedmiotowy projektu.

W kolejnej poprawce Senat określił, że szef Krajowej Administracji Skarbowej przekazuje, na wniosek zarządcy rozliczeń, wskazane w ustawie dane identyfikacyjne przedsiębiorców uprawnionych do otrzymania rekompensaty. Pozostałe poprawki mają charakter legislacyjny.

W czwartek (7 lipca) posłowie zagłosowali za odrzuceniem poprawek Senatu. Ustawa o dopłatach do węgla została przyjęta bez zmian. Trafi teraz do podpisu prezydenta.

Jak skorzystać z dopłaty do węgla?

Ustawa przewiduje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego. Dopłaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel. Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Podczas zakupu węgla w cenie preferencyjnej trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw czy kopia deklaracji o źródłach ciepła albo źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
Kazek
2 lata temu
Nima i nie będzie.
Haa
2 lata temu
Martwe prawo. Ciekawe gdzie jest ten wegiel po 1800zl za tonę jak już dzisiaj jest po 3 a to dopiero początek. Poza tym nie wiem czy rzund wie ale koszt kredytu obrotowego to dziś jakieś 10-12 procent a potem nagle się okaże że dopłaty nie będzie bo ktoś tam jakiegoś papierka nie doniósł. Prawo dla przekrętów którzy grama nie sprzedadzą A dopłatę zgraną
Grefdzladnym
2 lata temu
Pis to ludzie dla ktorych nie ma miejsca w zadnym demokratycznym cywilizowanym spoleczenstwie.Takich ludzi trzeba izolowac i leczyc przymusowo by nie robili szkod Polsce i Polakom
Grefd
2 lata temu
PiS zastal Polske murowana a zostawi drewniana
Jest mi zimno...
2 lata temu
Kazali składać deklaracje czym i w jakiej ilości się ogrzewa dom, czemu na tej podstawie nie dać dopłaty ludziom na zakup węgla, peletu na składzie.
...
Następna strona