Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Kuczera
|

Problemy z wizami dla Ukraińców? Biją na alarm

172
Podziel się:

Od kilku lat tysiące Ukraińców pracują w Polsce, przyczyniając się do wzrostu naszego PKB. Jednak już wkrótce możemy mieć problem z pracownikami zza wschodniej granicy. Warsaw Enterprise Institute zwraca uwagę na to, że zakłócona może zostać procedura wydawania wiz obywatelom Ukrainy.

Problemy z wizami dla Ukraińców? Biją na alarm
Problemy z wizami dla Ukraińców? Biją na alarm (Flickr)
bEUTmHNh

Jak ostrzega Warsaw Enterprise Institute, procedura wydawania wiz na Ukrainie może zostać zakłócona. Wszystko przez przetarg na obsługę procesu wydawania polskich dokumentów obywatelom Ukrainy oraz na obsługę tzw. małego ruchu granicznego.

"Stając na stanowisku, że właściwym kierunkiem jest włączanie podmiotów prywatnych do realizacji zadań publicznych, to sam proces wyboru tych podmiotów musi być w pełni transparentny i niebudzący wątpliwości" - informuje Warsaw Enterprise Institute.

Trudna sytuacja demograficzna Polski

Eksperci zwracają uwagę na to, że już teraz Polska mierzy się z trudną sytuacją demograficzną, a w kolejnych latach problem będzie się pogłębiał. Brak odpowiedniej liczby pracowników na rynku sprawia, że nasza gospodarka potrzebuje wsparcia cudzoziemców.

bEUTmHNj
"W dłuższym okresie, będziemy mieli do czynienia z obciążeniem systemu emerytalnego, systemu opieki zdrowotnej czy destabilizacją systemu demokratycznego. Kryzys demograficzny wpłynie niemal na każdy aspekt funkcjonowania państwa" - czytamy w stanowisku WEI.

Warsaw Enterprise Institute bije na alarm. Konieczne jest nie tylko podejmowanie inicjatyw, które mają zwiększyć wskaźnik dzietności Polaków. Niezbędne jest też prowadzenie właściwej polityki migracyjnej.

bEUTmHNp

Burza po słowach Morawieckiego. Dosadny komentarz Sienkiewicza

"W celu utrzymania tempa wzrostu gospodarczego musimy zaakceptować fakt, że legalna imigracja jest nam potrzebna. Polska polityka imigracyjna powinna opierać się na systemie kwotowym i przewidywać łatwą ścieżkę nabycia tytułu do stałego pobytu oraz legalnego zatrudnienia. Polityka imigracyjna jest dla Polski koniecznością, a nie jedynie chwilową potrzebą" - podkreśla instytut.

Problemy z uzyskaniem wiz

Ukraińcy zaczęli masowo migrować do Polski za pracą ok. 2014 roku, od tego momentu skutecznie wypełniają braki na polskim rynku pracy. Przyczyniają się tym samym do wzrostu PKB i wpłaty środków do systemu ubezpieczeń społecznych.

bEUTmHNq

Szacuje się, iż w styczniu 2021 roku na terenie naszego kraju przebywało ok. 1,35 mln obywateli Ukrainy. Pomimo kryzysu związanego z COVID-19, wzrost liczby migrujących w porównaniu do stycznia 2020 roku wynosi ok. 6 proc. Ukraińska Państwowa Agencja Statystyki wylicza, że wymiana handlowa między krajami wyniosła w ubiegłym roku aż 7,36 mld dolarów. Jesteśmy tym samym trzecim największym partnerem handlowym Ukrainy.

"W minionych miesiącach pojawiają się jednak kontrowersje wokół przetargu na obsługę procesu wydawania polskich wiz obywatelom Ukrainy oraz na obsługę tzw. małego ruchu granicznego. Skutkuje to kolejnymi odwołaniami podmiotów startujących w tym przetargu. W konsekwencji aktualnie proces wydawania wiz nie ma zagwarantowanej ciągłości. Spowodować to może przestoje w działaniu dobrze dotychczas działającego procesu, co przełoży się na problemy z wydawaniem wiz dla obywateli Ukrainy, a ostatecznie na dopływ pracowników zza wschodniej granicy na polski rynek pracy" - alarmuje instytut.

"Ryzyko przerwania ciągłości działania oraz bezpieczeństwa systemu wydawania wiz dla osób chcących podjąć pracę w Polsce będzie szczególnie dotkliwe dla polskich przedsiębiorców" - czytamy w stanowisku WEI, którego zdaniem podmiot prywatny obsługujący proces wydawania wiz i mały ruch graniczny powinien cechować się doświadczeniem, wiarygodnością i przejrzystością.

bEUTmHNr
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUTmHNK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(172)
krak
miesiąc temu
ilu polakow w polsce zginelo z rak ukraincow? jak duze sa problemy lokalnych polakow z ukraincami wynajmujacymi domy obok? takich pytan jest wiele. polska potrezebuje pracownikow a nie niewolnikow bo to wlasnie niewolnikow zrobiono z ukraincow.
Kosma
miesiąc temu
Po kiego groma te hordy dziwnych ludzi są tutaj, zupełnie nie przygotowani do życia w cywilizacji, integrują sie jedynie z wódką, piwem i grillem ze starego mięsa
Oli
miesiąc temu
Sienkiewicz to tylko budki przy ambasadzie może podpalać.Cóż to za autorytet.
bEUTmHNL
MAŁGORZATA
miesiąc temu
NO I DOBRZE NIECH ZACZNĄ POLAKOM PORZĄDNIE PŁACIĆ A NIE OCHŁAPY RZUCAĆ
MAŁGORZATA
miesiąc temu
I DOBRZE NIECH W KOŃCU ZACZNĄ PORZĄDNIE PŁACIĆ POLAKOM A NIE NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ WTEDY BĘDĄ MIELI PRACOWNIKÓW CZEMU FIRMY KTÓRE DOBRZE PŁACĄ NIE MAJĄ TAKICH PROBLEMÓW ONI NIE SZUKAJĄ PRACOWNIKÓW
...
Następna strona