Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Biznes na wizach dla Ukraińców. Przetarg wart 170 mln zł i kontrowersyjny list

12
Podziel się

Wniosków Ukraińców o przyjazd do Polski jest tak dużo, że krajowe placówki na Ukrainie same nie wyrabiają. Potrzeba firmy do obsługi tych wniosków, a ta może zarobić nawet 170 mln zł. Spółki startujące w przetargu zarzucają ambasadzie faworyzowanie jednej ze spółek.

Biznes na wizach dla Ukraińców. Przetarg wart 170 mln zł i kontrowersyjny list
Kontrowersje przy przetargu na wizy dla Ukraińców. Ambasada faworyzuje jedną spółkę? (East News)
bDSvYhHF

Ambasada RP w Kijowie ogłosiła przetarg wart nawet 170 mln zł na obsługę wniosków wizowych Ukraińców chcących przyjechać do Polski. Jak podaje Gazeta.pl, jednocześnie w liście polecającym dla aktualnego dostawcy, który też startuje, ambasada podkreśla, że "oczekuje kontynuacji udanych relacji biznesowych".

Wystawianie wiz dla Ukraińców to od zawsze dobry biznes. Wniosków jest tak dużo, że polskie placówki na Ukrainie samodzielnie nie są w stanie ich obsłużyć. Stąd potrzeba współpracy z firmą, która będzie świadczyć tzw. usługę społeczną.

bDSvYhHH

W tym roku kończy się umowa z aktualnym dostawcą usług, światowym gigantem VF, który wyrósł na rynku w Indiach. Od 20 listopada 2021 r. ma je kontynuować firma wyłoniona w trwającym właśnie przetargu.

Zobacz także: Mandaty dla właścicieli psów. Nowe zasady od 10 kwietnia

Do ambasady RP w Kijowie wpłynęło pięć ofert. Najniższą cenę zaproponowała grecka spółka Global Visa - 7,50 euro za jeden przyjęty wniosek, ale w ślad za tym idzie także skromny zakres usług. Największe doświadczenie na rynku i ofertę ma VF, oferuje 13,50 euro, i polsko-francuskie konsorcjum TLS i Personnel Service - 12,25 euro.

bDSvYhHN

Oferty opiewają na kwoty od 21 mln euro do 37 mln euro, kwoty te to iloczyn maksymalnej liczby wniosków wizowych (2,75 mln) i opłaty za każdy taki wniosek wnoszonej przez ubiegającego się o wizę obywatela Ukrainy (od 7,5 do 13,50 euro).

Przy aktualnym kursie, na samym przyjmowaniu wniosków wizowych firma zainkasuje w przeliczeniu nawet 170 mln zł. Od otwarcia ofert minął już prawie miesiąc, jednak ambasada RP w Kijowie informuje, że postępowanie nie jest jeszcze rozstrzygnięte. Obecnie jest na etapie badania i oceny.

Jak podaje Gazeta.pl, przetarg wystartował w osobliwych okolicznościach. Tuż po jego rozpisaniu (28 grudnia 2020 r.) przez ambasadę RP w Kijowie, ta sama ambasada wystawiła list referencyjny (5 stycznia 2021 r.) firmie VF, która aktualnie pracuje dla ambasady.

bDSvYhHO

Napisano w nim: "Chcielibyśmy wyrazić nasze szczere uznanie dla VF CS i jej pracowników za zaangażowanie i ciągłe starania w osiąganiu wysokiego poziomu obsługi i satysfakcji klientów. Oczekujemy kontynuacji naszych udanych relacji biznesowych".

To wywołało poruszenie wśród innych firm startujących w przetargu. Pojawiły się pytania, czy intencją ambasady RP jest, by to właśnie ta spółka dostała nowy kontrakt.

Ambasada odpiera zarzuty: "List referencyjny nie jest wskazaniem intencji Ambasady co do wyników postępowania o zamówienie publiczne, a jedynie oceną dotychczasowej współpracy" - odpisała portalowi.

"Sformułowanie o 'oczekiwaniu kontynuacji udanych relacji biznesowych' jest jedynie formułą kurtuazyjną i odnosi się do obowiązującego do 19 listopada 2021 r. kontraktu z VF S Global" - dodała ambasada.

bDSvYhHP

Jak podkreśla prof. Paweł Nowicki, podstawową rolą referencji w zamówieniach jest potwierdzenie, że wcześniejsze dostawy, usługi lub roboty budowlane zostały przez danego wykonawcę wykonane należycie.

- Jednak w opisywanej sytuacji stwierdzenie zamawiającego, że oczekuje kontynuowania udanych relacji biznesowych z wykonawcą, który startuje w nowym przetargu, wydaje się wysoce niefortunne - powiedział portalowi ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSvYhIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Olaf
7 dni temu
Żenada..... 170 mln na samą obsługę wniosków. A dlaczego nie można zatrudnić osób w Polsce i przyjmować wniosku online ???? Policzmy, jeśli jednemu pracownikowi miesięcznie zapłacimy 5 tys. brutto, to jego roczna pensja wynosi 60 tys zł, 170 mln podzielone przez 60 tys. zł to 2 833 osoby, które można zatrudnić przez 1 rok, a 566 osób przez 5 lat. Gdyby proces składania wniosków zautomatyzować odpowiednim oprogramowaniem, to pewnie wystarczyłoby max 100 osób. Powstaje też pytanie, czy to szaleństwo wizowe jest uzasadnione wobec coraz większego bezrobocia Polaków, ale tego rządzący zdaje się nie dostrzegają.....
Patriota
7 dni temu
Ukraińców teraz to chyba nam nie potrzeba!!
Gosc
7 dni temu
Ambasada sp. z o.o. Jak całe państwo, będące już chyba spółka akcyjna...
bDSvYhIj
Piotrek
7 dni temu
Nasza firma może to zrobić taniej, konkretnie za 5 PLN od wniosku. Wyrzucimy każdy wniosek do kosza. Obniżymy koszty i jeszcze będzie z tego pożytek. Polecamy swoje usługi: Pol-Wizex s.c. Piotr Pawulon i Adam Kowid
oio
7 dni temu
Zapewne geniusze z pisu stworzyli problem, a teraz dzielnie go rozwiazuja. Oczywiscie kasa sie im nalezy.