Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Biznes na wizach dla Ukraińców. Przetarg wart 170 mln zł i kontrowersyjny list

12
Podziel się:

Wniosków Ukraińców o przyjazd do Polski jest tak dużo, że krajowe placówki na Ukrainie same nie wyrabiają. Potrzeba firmy do obsługi tych wniosków, a ta może zarobić nawet 170 mln zł. Spółki startujące w przetargu zarzucają ambasadzie faworyzowanie jednej ze spółek.

Biznes na wizach dla Ukraińców. Przetarg wart 170 mln zł i kontrowersyjny list
Kontrowersje przy przetargu na wizy dla Ukraińców. Ambasada faworyzuje jedną spółkę? (East News)

Ambasada RP w Kijowie ogłosiła przetarg wart nawet 170 mln zł na obsługę wniosków wizowych Ukraińców chcących przyjechać do Polski. Jak podaje Gazeta.pl, jednocześnie w liście polecającym dla aktualnego dostawcy, który też startuje, ambasada podkreśla, że "oczekuje kontynuacji udanych relacji biznesowych".

Wystawianie wiz dla Ukraińców to od zawsze dobry biznes. Wniosków jest tak dużo, że polskie placówki na Ukrainie samodzielnie nie są w stanie ich obsłużyć. Stąd potrzeba współpracy z firmą, która będzie świadczyć tzw. usługę społeczną.

W tym roku kończy się umowa z aktualnym dostawcą usług, światowym gigantem VF, który wyrósł na rynku w Indiach. Od 20 listopada 2021 r. ma je kontynuować firma wyłoniona w trwającym właśnie przetargu.

Zobacz także: Mandaty dla właścicieli psów. Nowe zasady od 10 kwietnia

Do ambasady RP w Kijowie wpłynęło pięć ofert. Najniższą cenę zaproponowała grecka spółka Global Visa - 7,50 euro za jeden przyjęty wniosek, ale w ślad za tym idzie także skromny zakres usług. Największe doświadczenie na rynku i ofertę ma VF, oferuje 13,50 euro, i polsko-francuskie konsorcjum TLS i Personnel Service - 12,25 euro.

Oferty opiewają na kwoty od 21 mln euro do 37 mln euro, kwoty te to iloczyn maksymalnej liczby wniosków wizowych (2,75 mln) i opłaty za każdy taki wniosek wnoszonej przez ubiegającego się o wizę obywatela Ukrainy (od 7,5 do 13,50 euro).

Przy aktualnym kursie, na samym przyjmowaniu wniosków wizowych firma zainkasuje w przeliczeniu nawet 170 mln zł. Od otwarcia ofert minął już prawie miesiąc, jednak ambasada RP w Kijowie informuje, że postępowanie nie jest jeszcze rozstrzygnięte. Obecnie jest na etapie badania i oceny.

Jak podaje Gazeta.pl, przetarg wystartował w osobliwych okolicznościach. Tuż po jego rozpisaniu (28 grudnia 2020 r.) przez ambasadę RP w Kijowie, ta sama ambasada wystawiła list referencyjny (5 stycznia 2021 r.) firmie VF, która aktualnie pracuje dla ambasady.

Napisano w nim: "Chcielibyśmy wyrazić nasze szczere uznanie dla VF CS i jej pracowników za zaangażowanie i ciągłe starania w osiąganiu wysokiego poziomu obsługi i satysfakcji klientów. Oczekujemy kontynuacji naszych udanych relacji biznesowych".

To wywołało poruszenie wśród innych firm startujących w przetargu. Pojawiły się pytania, czy intencją ambasady RP jest, by to właśnie ta spółka dostała nowy kontrakt.

Ambasada odpiera zarzuty: "List referencyjny nie jest wskazaniem intencji Ambasady co do wyników postępowania o zamówienie publiczne, a jedynie oceną dotychczasowej współpracy" - odpisała portalowi.

"Sformułowanie o 'oczekiwaniu kontynuacji udanych relacji biznesowych' jest jedynie formułą kurtuazyjną i odnosi się do obowiązującego do 19 listopada 2021 r. kontraktu z VF S Global" - dodała ambasada.

Jak podkreśla prof. Paweł Nowicki, podstawową rolą referencji w zamówieniach jest potwierdzenie, że wcześniejsze dostawy, usługi lub roboty budowlane zostały przez danego wykonawcę wykonane należycie.

- Jednak w opisywanej sytuacji stwierdzenie zamawiającego, że oczekuje kontynuowania udanych relacji biznesowych z wykonawcą, który startuje w nowym przetargu, wydaje się wysoce niefortunne - powiedział portalowi ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
bez siekiery
3 lata temu
ani rusz. Pewnego Ukraińca zatrzymano przy ambasadzie, gdy wchodził z siekierą. Na pytanie dlaczego usiłował z nią wejść, powiedział, że w ulotce było napisane, że aby dostać wizę, trzeba przekonać konsula, że ma się uzasadniony powód pobytu.
Konfederata
3 lata temu
Państwo z dykty i tektury nie potrafi nawet wiz wydać tylko wynajmuję niepolską firmę. Inny przykład to 4o mld rocznie na 5ooplus. Efekt: " zwiększono" liczbę urodzeń z 4oo do 350tys rocznie.
mami
3 lata temu
nie chcemy Ukraińców w Polsce bo oni niszczą nasz rynek pracy w czasie bezrobocia
Duabeł
3 lata temu
Zarabia sie dopiero na łapòwkach w dolarach
Mtd
3 lata temu
No przecież trzeba dać zarobić swoim Juz kolesie od M zawierają rączki ile to łączy wpłynie na ich konta, oczywiście i dla szefa też