Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Problemy ze spłatą kredytu gotówkowego? Spróbuj prolongaty

1
Podziel się:

Ponad 76 miliardów złotych. Tyle wynoszą zaległości płatnicze Polaków w tym roku. Spora część z nich to niespłacane w terminie raty za kredyt gotówkowy lub pożyczki. Jak się okazuje, wybrane banki wychodzą naprzeciw spóźnialskim, oferując prolongaty, rozwiązania pomagające wydłużyć okres spłaty i uniknąć wpisu do baz dłużników.

Prolongata czasem się przydaje.
Prolongata czasem się przydaje. (East News, Reporter)

Odrocz spłatę kredytu gotówkowego prolongatą

Prolongata to nic innego jak odroczenie spłaty kredytu gotówkowego, która może dotyczyć raty zobowiązania finansowego lub jego całości. Stosuje się ją najczęściej wtedy, kiedy nieoczekiwane wypadki życiowe całkowicie uniemożliwiają spłatę kredytu, np. w przypadku utraty pracy. Prolongata może polegać na całkowitym zamrożeniu spłaty lub na comiesięcznym opłacaniu odsetek. Warto wiedzieć, że prolongata jest możliwa także w przypadku problemu ze spłatą kredytu hipotecznego.

O taką pomoc może się starać każdy, jednak pozytywne rozpatrzenie wniosku zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Bank bierze pod uwagę aktualną sytuację kredytobiorcy i analizuje jego historię kredytową, osoby, które zalegały ze spłatą kredytu w przeszłości – mogą mieć problemy ze zgodą banku na wydłużenie terminu.

Warto wiedzieć, że wniosek o przedłużenie spłaty kredytu powinno się złożyć odpowiednio wcześniej, czyli np. w momencie, kiedy pojawiły się problemy finansowe, ponieważ od złożenia wniosku, przez jego rozpatrzenie, po wydanie zgody mija przynajmniej miesiąc.

Zobacz także: Obejrzyj także: Paweł Borys o kredytach frankowych. "Już 15 lat uważałem, że nie powinny być udzielane"

Prawidłowo sporządzony wniosek o prolongatę powinien zawierać podstawowe dane osobowe, numer umowy kredytowej, termin, w którym będziemy zdolni finansowo na tyle, by opłacić ratę kredytu oraz dokument potwierdzający trudną sytuację materialną.

Prolongata kredytu - wszystkie wady i zalety, o których powinieneś wiedzieć

Prolongata to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z problemami finansowymi, zanim jednak zdecydujesz się na złożenie wniosku w banku, warto sprawdzić, z jakimi zaletami i wadami wiąże się to rozwiązanie finansowe.

Warto wiedzieć, że do głównych zalet przedłużenia spłaty kredytu należą:

- uniknięcie konsekwencji tj. postępowanie windykacyjne wynikających z nieuregulowanych płatności,
- brak wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników,
- tymczasowe rozwiązanie na ciężką sytuację materialną.
Do wad należy zaliczyć:
- zwiększenie wysokości zaciągniętego kredytu,
- wydłużenie okresu spłaty.

Prolongata kredytu gotówkowego to nie karencja

Prolongata a karencja to zupełnie dwa różne produkty bankowe, a używanie ich zamiennie to spory błąd. Jaka jest więc różnica pomiędzy nimi?

Karencja to czasowe zawieszenie części kapitałowej raty kredytu, co oznacza, że kredytobiorca posiadający karencję spłaca comiesięcznie część odsetkową. W przypadku prolongaty wydłużony okres spłaty pokrywa całościowe koszty związane z kredytem.

W którym banku dostaniesz prolongatę?

Większość banków w Polsce ma w swojej ofercie możliwość wzięcia prolongaty, jednak zanim zdecydujesz się na konkretny bank, sprawdź, który bank w Twojej sytuacji będzie najbardziej opłacalny. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest skorzystać z możliwości, które oferuje bank, niż chować głowę w piasek i czekać aż kredyt spłaci się sam.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(1)
Efekt
4 lata temu
Prawda jest taka że ludzie nie używają własnych mózgów i nie wiedzą że na każdym kroku ktoś chce zrobić interes czyimś kosztem