Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Producenci napojów kłamią mówiąc, że butelki nadają się do recyclingu. W USA pozew przeciw 10 gigantom

35
Podziel się:

Doskonale wiemy, czyje butelki zaśmiecają lądy, morza i oceany. Te firmy powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za tysiące ton plastiku, który produkują – tak można streścić uzasadnienie pozwu, który Earth Island Institute, organizacja z Kalifornii, złożyła przeciwko spożywczym gigantom.

Na dnie mórz i oceanów leżą setki kilogramów plastiku
Na dnie mórz i oceanów leżą setki kilogramów plastiku (Pixabay.com)

Powodowie chcą, by korporacje zostały zobowiązane do zapłaty za szkody wyrządzone przez zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wód i gleby. Drugie żądanie związane jest z edukacją i prewencją: domagają się, by koncernom zakazano reklamowania produktów jako "nadających się do recyklingu", bo to tworzy w klientach mylne przekonanie, że samo wyrzucenie plastikowej butelki do odpowiedniego kosza rozwiązuje problem. Otóż nie, gdyż wiekszość plastikowych butelek zwyczajnie nie nadaje się do recyclingu – wbrew temu, co deklarują producenci.

W pozwie wskazany 10 firm. To nie tylko największe korporacje w przemyśle spożywczym. Klucz doboru pozwanych uwzględnił też inny czynnik: właśnie butelki tych firm nurkowie sprzątający akweny wodne najczęściej wydobywają spod powierzchni. Te firmy to Coca Cola, PepsiCo, Nestle, Clorox, Crystal Geyser, Mars, Danone, Mondelez International, Colgate-Palmolive ora Procter & Gamble.

Pozwani ostrożnie komentują zarzuty. Cytowany przez "The Guardian" William M Dermody Jr, rzecznik American Beverage Association, organizacji zrzeszającej Coca Cola, Pepsi i innych producentów napojów bezalkoholowych zapewnił, że "amerykańskie firmy produkujące napoje już podejmują działania, aby rozwiązać ten problem, ograniczając zużycie nowych plastików, inwestując w zwiększenie zbiórki naszych butelek, aby można je było przerobić na nowe butelki zgodnie z przeznaczeniem".

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus. Wiceminister ma radę dla Polaków wracających z Włoch

Przyjmuje się, że tylko około 10 proc. plastiku podlega recyklingowi, ale David Phillips, dyrektor Earth Island Institute zauważa, że jeśli zaktualizujemy te liczby po uwzględnieniu niedawnego załamania rynku recyklingu, prawdopodobnie okaże się, że zaledwie 5 proc. plastiku podlega przetworzeniu.

Phillips przekonuje, że klienci byli celowo dezinformowali i utrzymywani w przekonaniu, że w kupowaniu dużych ilości plastiku nie ma niczego złego, bo przecież dostanie nowe życie. "Teraz firmy będą musiały ujawnić, że wiedzą, jak niewiele plastiku nadaje się do recyclingu" – wyjaśnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
alex
4 lata temu
No niestety tak wygląda prawda karać aż do skutku za kłamstwo i to ,że tylko 5% nadaje się do recyklingu a co z resztą wysłać do zarządu coca coli i pepsi
pol
4 lata temu
Wszystkie firmy produkują plastiki a my mamy za to płacić!!! Coś tu nie gra? Przecież to oni produkują te opakowania!!
Plastikowezyc...
4 lata temu
Plastik jest wszędzie nawet nie wiecie ile macie w swoim organizmie plastiku.
Rozsądek
4 lata temu
Hej mam przebłysk geniuszu chodzi o to żeby pod płaszczykiem eko zmusić do płatności kartą żeby każdy produkt już od sklepu był przypisany do nas i wtedy nikt podatkom nie ucieknie nikt nie ucieknie inwigilacji państwa i wyzyskowi zniewoleniu jednostki przez ideologię eko nie ma wolności dla wrogów wolności nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji hehe w ci jest wolnością i tolerancja to nam powiedzą starsi i mądrzejsi z tv internetu hehe propaganda wstydu mam się wstydzić że jestem człowiekiem do ziemia mnie takiego ukształtował zmsama chciała mam jak wilk biegać na sto procent wykorzystywać swoje zdolności władze jak kazał Bóg
dj
4 lata temu
No dobra, mieliśmy w PRL-u wszystko w szklanych butelkach. Demokracja zamieniła je na plastikowe, a teraz panikuje. Jednym dekretem mogłaby wprowadzić zakaz sprzedaży w opakowaniach plastikowych, ale woli tylko wyciągać kasę.
...
Następna strona