Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Produkcja przemysłowa mocno w górę. Wynik kompletnie zaskoczył ekonomistów

80
Podziel się:

Choć nastroje menadżerów w przemyśle są najgorsze od sześciu lat, to nie przekłada się to na gorsze wyniki produkcji. Polski przemysł nie ma zamiaru spowalniać. W lutym rósł szybciej od prognoz.

Fabryki w Polsce nie mają zamiaru zwalniać tempa
Fabryki w Polsce nie mają zamiaru zwalniać tempa (Materiały prasowe, Volkswagen)

W styczniu przemysł zaskoczył ekonomistów, rosnąc o 6,1 proc. rok do roku, w lutym mamy powtórkę. GUS podał, że dynamika produkcji w lutym wyniosła o aż 6,9 proc. To wyżej od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się +4,8 proc.

Tempo rozwoju dowodzi, że badania aktywności w firmach w Polsce mogą być mylące. Jeszcze dwa tygodnie temu podawaliśmy, że liczony przez renomowaną międzynarodową firmę IHS Markit wskaźnik PMI znalazł się na najniższym poziomie od 2013 roku. PMI ilustruje nastroje menadżerów w polskim przemyśle i wskazywał w lutym na spadki. A mamy wzrost. Nastroje nastrojami, a jak widać produkcja idzie w górę.

Jedenastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała od 3 proc. do 6,6 proc. wzrostu rdr. Jak widać nawet największy optymista okazał się pesymistą.

Zobacz też: Prezes KGHM: Jestem spokojny o przyszłość miedzi. Popyt będzie coraz większy

Niemcy przenoszą producję do Polski?

Z najnowszego opracowania GUS wynika, że w stosunku do lutego ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu.

Największa poprawa dotyczy produkcji sprzętu transportowego o 20,5 proc., urządzeń elektrycznych o 13,8 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych o 12,6 proc. Okazuje się, że mimo spadku popytu w Chinach na niemieckie samochody, u nas właśnie ich produkcja decyduje o wzroście przemysłu.

Najwyraźniej niemieckie fabryki tną koszty i przenoszą produkcję coraz bardziej do Polski. Inna sprawa, że brakuje w Niemczech az półtora miliona pracowników.

Skokowo wzrosła też produkcja w górnictwie. Dynamika wynosiła aż 16,5 proc. rdr.

- Struktura produkcji wg ugrupowań przemysłowych wskazuje na solidny wzrost produkcji dóbr inwestycyjnych (+8,8 proc. rdr) oraz zaopatrzeniowych (+8,7 proc. rdr), co sugeruje wzrosty inwestycji oraz eksportu (poprzez udział w globalnych sieciach produkcyjnych) - wskazują analitycy PKO BP.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, wystąpił w 7 działach, m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych o 18,1 proc. rdr, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 4,7 proc.,
produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 3,0 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(80)
Robol
5 lata temu
No to mamy super managerów..nie ma co...
pracodawca
5 lata temu
Tylko dlaczego mam coraz więcej chętnych do pracy? Jeszcze w listopadzie nie mogłem znaleźć człowieka a teraz już odmawiam chętnym.
ale że jak?
5 lata temu
rostowski i balcerek znowu się POmylili? a łyżka na to... nie możliwe
Realista
5 lata temu
Było by jeszcze lepiej jakby państwo zajmowało się tylko armią i sądami a resztę zostawiła osobom prywatnym przy maks jednym 5% podatkiem VAT na wszystko
krisowy
5 lata temu
Petru też jest ekonomistą nawet jakimś prezesem był.:)
...
Następna strona