Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Produkują materiały z odpadów. Wykorzystują muchy

1
Podziel się:

Startup z Singapuru opracował metodę produkcji materiału antyseptycznego przy pomocy much, które rozkładają odpady. Substancję wykorzystuje się m.in. do produkcji maseczek medycznych.

Produkują materiały z odpadów. Wykorzystują muchy
Firma z Singapuru przetwarza odpady przy pomocy owadów. (Insectta)
bEKLoCMl

Farmerka z Singapuru założyła startup Insectta w 2017 roku. Firma zajmowała się przetwarzaniem odpadów biologicznych, np. z browarów czy przetwórni soi.

Odpady były przetwarzane przez owady - muchy żołnierskie - które następnie przerabiano na paszę. Ich odchody służyły z kolei za nawóz.

Jak podaje CNN, w ten sposób firma była w stanie przetworzyć do ośmiu ton odpadów miesięcznie.

bEKLoCMn
Zobacz także: Protest ratowników medycznych. Gość zdradza zarobki

Niedawno okazało się, że z owadów przetwarzających odpady można uzyskać znacznie więcej. Muchy, wykorzystywane przez Insectta, wytwarzają kokony, będące bogatym źródłem chitozanu.

Chitozan to substancja antybakteryjna, którą wykorzystuje się m.in. w produktach medycznych i kosmetycznych.

bEKLoCMt

Obecnie chitozan pozyskuje się przede wszystkim z muszli skorupiaków, jednak jest to proces energochłonny, przy którym zużywa się dużo wody. Wykorzystywanie owadów jest znacznie bardziej wydajne.

Na razie Insectta współpracuje z firmą Vi-Mask, produkującą maski na twarz. Firma wykorzystuje pozyskany od owadów chitozan do tworzenia wyściółek.

Plany są jednak znacznie szersze.

- Chcemy, aby owady nie tylko karmiły świat. Chcemy, by zasilały świat - powiedziała w rozmowie z CNN założycielka Insectta, Chua Kai-Ning.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKLoCMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
zzz
2 miesiące temu
No i maseczki znowu będą obowiązkowe, ale antybakteryjne z much. A pseudo pandemia dalej bezie żyła swoim wyimaginowanym życiem.