Trwa ładowanie...
bECHTGRh
Notowania
Przejdź na

Prof. Balcerowicz: naśladowanie Zachodu w polityce pieniężnej to wyraz nieroztropności lub oportunizmu

- Po kryzysie w 2008 roku faza tzw. niekonwencjonalnej polityki pieniężnej utrzymuje się aż do dziś - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR, były wicepremier, który wraz z ekonomistą Andrzejem Rzońcą przygotował raport w tej sprawie. Stopy procentowe są obniżone do zera, a banki centralne dopompowywały pieniądze na rynek. Ma to - zdaniem Balcerowicza - rosnące efekty uboczne. - Bardzo niskie stopy procentowe zaniżały wzrost gospodarczy, bo bankom opłacało się bez ryzyka udzielać kredytów przedsiębiorstwom, które były nieefektywne. To tzw. zombifikacja - mówił. Tego rodzaju polityka - jak wskazywał - pogłębia też nierówności dochodowe. W odniesieniu do Polski mówił o "nierozsądnym naśladowaniu Zachodu tam, gdzie on może się mylić". - To przysłania to, co jest ważniejsze, to znaczy autentyczne reformy - podkreślił.

139 reakcji
1
0
138
Podziel się
Komentarze (138)
zobacz więcej komentarzy (138)
bECHTGRt
KOMENTARZE
(138)
Franko
8 miesięcy temu
Uważam że prof. Balcerowicz nie powinien nikomu nic doradzać bo jego działania w przeszłości dały podstawę do trwałej nierówności społecznej i spowodowały utratę strategicznej własności która decyduje o wolność narodu. Powinien zostać zaliczony do największych zdrajców narodowych, który swojmi działaniami doprowadził do olbrzymich strat. Kto oddaje w obce ręce handel, przemysł, ziemię, banki i strategiczne zakłady łącznie z mediami, prasą i telekomunikacją jest zdrajcą. Wolność kraju liczy się ilością własności i myśli technicznej zdolnej do konkurencji z innymi a to zostało całkowicie zrujnowane przez popiwki i inne wrogie działania. Najpierw wszystko zrujnował a teraz filozofuje. Jakich mamy profesorów tak i ta Polska wygląda.
Adam
8 miesięcy temu
z nim dyskutuja, a kiedy go postawia pod sad??? Rozliczyc przestepce za sprzedana Polske
mika
8 miesięcy temu
powinien siedziec w wiezieniu do konca zycia za to co zrobil.
bECHTGRL
fefe
8 miesięcy temu
Weź się pan powieś, jak setki ludzi skazanych przez ciebie ma beznadzieję i skrajne ubóstwo. Tysiące ludzi pod kreską przez dziesiątki lat.
jarek50
8 miesięcy temu
Temu panu już Polacy podziękowali,bo przez niego płakali i popełniali samobójstwa.
...
Następna strona