Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Program "Mój Prąd" od września. Rząd chce postawić warunek

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
20
Podziel się:

W ramach analizowanych zmian w programie "Mój Prąd" resort klimatu rozważa obligatoryjne magazyny energii do źródeł wytwarzania PV, będzie to konsultowane - zapowiedział na prezentacji raportu IEO o rynku PV wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Program "Mój Prąd" od września. Rząd chce postawić warunek
Ministerstwo klimatu rozważa obligatoryjne magazyny w ramach programu "Mój Prąd" (Adobe Stock, manfredxy)

- Poważnie rozważamy obligatoryjne magazyny do tych źródeł wytwarzania w ramach zmian, aby w pełni wykorzystać idee prosumenta- powiedział Motyka. Dodał, że program "Mój Prąd 6.0" powinien być gotowy jesienią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Nowa edycja programu "Mój Prąd"

W poniedziałek, prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że nowa edycja programu "Mój Prąd" ruszy we wrześniu. Prezes wyjaśniła wówczas, że dotacja z Funduszu do instalacji PV ma być uzależniona od obowiązkowego kupna magazynu energii.Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii - powiedziała Zawadzka-Stępniak. Dodała, że zachowany ma zostać dotychczasowy mechanizm wsparcia.

Do tej pory dotacje z NFOŚiGW można było uzyskać na samą instalację PV lub w powiązaniu z elementami dodatkowymi takimi jak: magazyn energii czy system zarządzania energią. W ostatniej edycji programu nowością były też dotacje do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Wybór tych komponentów nie był obligatoryjny. Im szersza w zakresie była inwestycja, tym wyższe było wsparcie z Funduszu, maksymalnie do 58 tys. zł.

Szefowa Funduszu przekazała, że tak jak i w poprzednich edycjach, dofinansowanie uzyskać będzie można na inwestycje zakończone tj. zakupione po 1 stycznia 2021 r. i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing.

Zawadzka-Stępniak dodała, że na nową edycję "Mojego Prądu" ma zostać przeznaczone 400 mln zł. - Do tej pory we wszystkich edycjach wypłaciliśmy beneficjentom 2,6 mld zł - podkreśliła.

Chętnych do programu "Mój Prąd" nie brakuje

W ostatniej edycji programu, czyli w "Moim Prądzie" 5.0 złożono: ponad 88,5 tys. wniosków o dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych, 4,1 tys. wniosków do systemów zarządzania energią, ponad 5,4 tys. do magazynów ciepła, blisko 10 tys. wniosków do magazynów energii, ponad 15,7 tys. do kupna pompy ciepła i 163 wnioski o dotację do kolektorów słonecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Mozg
miesiąc temu
Te 2.6mld zł wypalcone to mamy w naszych rachunkach poniosą ceny by wypłacić dotacje do czegoś czego nikt nie potrzebuje i nikt by nie kupił dlatego trza dopłacić. Jelenie naprzód
Dynamo
miesiąc temu
Rozwiązać ten resort połowę ministerstw funduszy i prąd będzie tanszy60% bo darmozjady tyle kosztują. Jak prąd jest drogi gdy kopalnie elektrownie są państwowe chciałbym wiedzieć jaki jest koszt wytworzenia 1kwh. Bo place 120 zł z prąd a rachunek 380 zł 260 podatki hello
enter
miesiąc temu
zamiast zabawy z fotowoltaiką -która jest tylko mydleniem oczu - rząd powinien zainwestować w gorzelnie do produkcji biopaliw. Tylko że do tej pory kupowali je w Brazylii. No bo jaj nie mieli. Zobaczymy jakie ma obecna władza.
Ekonom
miesiąc temu
jesli przeraża cie smród, to powiedz gdzie będziemy utylizowac te akumulatory na prąd???
elekrobus
miesiąc temu
czyli dofinansowanie tylko z magazynem energii a gdzie modernizacja sieci przesyłowej to jest zwalenie wszystkiego na producenta energii odnawialnej