Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
media
09.05.2019 07:36

Programy informacyjne TVP. "Gazeta Wyborcza": KRRiT utajniła krytyczny raport ekspertów

Materiały o charakterze propagandowym, zbyt jednostronne informacje, dominacja jednej opcji politycznej - takie zarzuty programom informacyjnym - według "Gazety Wyborczej" - mieli postawić eksperci Uniwersytetu Papieskiego. Z informacji "GW" wynika, że raport kosztował KRRiT 80 tys. zł, ale został schowany do szuflady.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Na czele KRRiT stoi Witold Kołodziejski. Jednocześnie jest radnym PiS.

Sprawę ukrytego raportu dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji opisuje "Gazeta Wyborcza". Dokument miał powstać w 2017 roku, ale dotąd nie został ujawniony.

Eksperci Edukacyjnego Laboratorium Mediów Społecznościowych z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie wzięli pod lupę programy informacyjne TVP emitowane od 10 do 16 lutego 2017 r.

Ich zadaniem było sprawdzenie, czy twórcy "Wiadomości" lub "Teleexpressu" przestrzegają art. 21 ust. 1 ustawy medialnej, który mówi, że programy informacyjne muszą być pluralistyczne, bezstronne, wyważone i niezależne.

Obejrzyj: Beata Tadla o TVP: skala propagandy, kłamstwa i manipulacji jest nie do wyobrażenia

Raport ekspertów Uniwersytetu Papieskiego jest wobec kierowanej przez Jacka Kurskiego TVP bardzo krytyczny.

Zarzuty dotyczą tego, że informacje polityczne i gospodarcze zbyt jednostronne, brakuje krytycznego podejścia do prezentowanych treści, a w programach dominuje partia rządząca i publicyści sprzyjających jej mediów.

Eksperci ocenili, że "w tekstach prowadzących często pojawiają się zwroty nacechowane emocjonalnie oraz sformułowania oceniające, np.: »ludzie bez ludzkich odruchów«, »barbarzyński«, »groteskowa aktywność«, »drwiny z państwa«".

- Utajnianie raportu to łamanie prawa. Nasza Krajowa Rada publikowała takie analizy. Uważaliśmy, że to nasz obowiązek, bo powstały za publiczne pieniądze i dotyczyły telewizji publicznej - mówi "Wyborczej" Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

Luft domagał się ujawnienia raportu w trybie dostępu do informacji publicznej, ale według KRRiT raport to wewnętrzne opracowanie. Kosztowało 79,5 tys. zł.

Kierowana przez Jacka Kurskiego spółka zapowiada, że "plan inwestycyjny będzie podjęty w najbliższym czasie".
TVP rusza z wielkimi inwestycjami. Jacek Kurski czekał na pieniądze od rządu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: media, tvp, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2019

pepeszTeraz zamówią kolejny raport u ekspertów od Rydzyka. Na pewno się nim pochwalą

09-05-2019

oobotmogłem im to samo napisać da darmo

09-05-2019

Slepy. GluchyTO WIDAC GOLYM OKIEM I SLYCHAC !!!

Rozwiń komentarze (47)