Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

TVP rusza z wielkimi inwestycjami. Jacek Kurski czekał na pieniądze od rządu

28
Podziel się:

100 mln zł ma kosztować nowy budynek TVP, do którego przeniosą się redakcje programów informacyjnych telewizji publicznej. To jedna z inwestycji, które kierowana przez Jacka Kurskiego spółka musiała wstrzymać do czasu otrzymania finansowej kroplówki od rządu.

Kierowana przez Jacka Kurskiego spółka zapowiada, że "plan inwestycyjny będzie podjęty w najbliższym czasie".
Kierowana przez Jacka Kurskiego spółka zapowiada, że "plan inwestycyjny będzie podjęty w najbliższym czasie". (Adam Chełstowski/FORUM)

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", oprócz budynku określanego mianem "A bis" TVP w tym roku chce także zainwestować w nowe budynki oddziałów terenowych w Kielcach, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim i Gdańsku, a także nową halę zdjęciową.

Plany inwestycyjne przez kilka miesięcy były wstrzymane, ponieważ spółka czekała na decyzję o przyznaniu jej dodatkowego finansowania.

Parlament wprawdzie już w marcu przyjął ustawę, która zobowiązała rząd do emisji obligacji na kwotę 1,26 mld zł z przeznaczeniem na media publiczne, ale podział tych pieniędzy wciąż pozostawał niejasny.

Zobacz także: Obejrzyj: Robert Kupisz o nowej pracy w TVP: "Chcemy się bawić"

Dopiero 25 kwietnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że 1,13 mld zł z przyznanej przez parlament rekompensaty za zwolnienia z abonamentu dostanie Telewizja Polska.

TVP nie może tych pieniędzy bezpośrednio przeznaczyć na inwestycje, lecz na cele programowe. To jednak pozwoli na inwestycje przekierować wpływy z reklam.

Telewizja Polska nie chce ujawnić, ile zamierza przeznaczyć na inwestycje, ale wiadomo, że tylko budowa budynku "A bis" ma kosztować około 100 mln zł. Taki plan wydatków rada nadzorcza spółki przyjęła w zeszłym roku.

Gazeta przypomina, że plany budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej powstały jeszcze za czasów prezesa Juliusza Brauna.

Projekt wsparcia finansowego mediów publicznych został złożony przez posłów PiS. W jego uzasadnieniu parlamentarzyści napisali, że rekompensata jest potrzebna, bo w Polsce brakuje "adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych".

Dzieje się tak m.in. z powodu stale rosnącego kręgu osób, które zgodnie z prawem są zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu. Według pomysłodawców tego projektu ustawa "przyniesie pozytywne skutki społeczne". Jakie? Tego w uzasadnieniu nie napisano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(28)
Zespoły Filmo...
3 lata temu
Jakie k inwestycje? Właśnie TVP1 HD nadaje film "Kosogłos". W naziemnej telewizji cyfrowej są aż trzy ścieżki dźwiękowe. Czy Kurski Jacek pozostawił choć jedną z nich, jedyną, jedyniusieńką - nie zaczytaną przez lektora, żeby widz sam sobie mógł odczytać napisy, jak w kinie? Ależ nie, w telewizji Kurskiego Jacka żadnego wyboru być nie może!!!
gse4545
3 lata temu
a kto za to płaci? jak zwykle polacy?
Cynka
3 lata temu
Pieniądze wyrzucone w błoto.
wildsztajn 3....
3 lata temu
Tak, trzeba rozbudować. Do tego, a szczególnie później bardzo przydadzą się taczki !
wilcze ślepia
3 lata temu
Abonament to nienormalność.
...
Następna strona