Notowania

TVP rusza z wielkimi inwestycjami. Jacek Kurski czekał na pieniądze od rządu

100 mln zł ma kosztować nowy budynek TVP, do którego przeniosą się redakcje programów informacyjnych telewizji publicznej. To jedna z inwestycji, które kierowana przez Jacka Kurskiego spółka musiała wstrzymać do czasu otrzymania finansowej kroplówki od rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Chełstowski/FORUM)
Kierowana przez Jacka Kurskiego spółka zapowiada, że "plan inwestycyjny będzie podjęty w najbliższym czasie".

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", oprócz budynku określanego mianem "A bis" TVP w tym roku chce także zainwestować w nowe budynki oddziałów terenowych w Kielcach, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim i Gdańsku, a także nową halę zdjęciową.

Plany inwestycyjne przez kilka miesięcy były wstrzymane, ponieważ spółka czekała na decyzję o przyznaniu jej dodatkowego finansowania.

Parlament wprawdzie już w marcu przyjął ustawę, która zobowiązała rząd do emisji obligacji na kwotę 1,26 mld zł z przeznaczeniem na media publiczne, ale podział tych pieniędzy wciąż pozostawał niejasny.

Obejrzyj: Robert Kupisz o nowej pracy w TVP: "Chcemy się bawić"

Dopiero 25 kwietnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że 1,13 mld zł z przyznanej przez parlament rekompensaty za zwolnienia z abonamentu dostanie Telewizja Polska.

TVP nie może tych pieniędzy bezpośrednio przeznaczyć na inwestycje, lecz na cele programowe. To jednak pozwoli na inwestycje przekierować wpływy z reklam.

Telewizja Polska nie chce ujawnić, ile zamierza przeznaczyć na inwestycje, ale wiadomo, że tylko budowa budynku "A bis" ma kosztować około 100 mln zł. Taki plan wydatków rada nadzorcza spółki przyjęła w zeszłym roku.

Gazeta przypomina, że plany budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej powstały jeszcze za czasów prezesa Juliusza Brauna.

Projekt wsparcia finansowego mediów publicznych został złożony przez posłów PiS. W jego uzasadnieniu parlamentarzyści napisali, że rekompensata jest potrzebna, bo w Polsce brakuje "adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych".

Dzieje się tak m.in. z powodu stale rosnącego kręgu osób, które zgodnie z prawem są zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu. Według pomysłodawców tego projektu ustawa "przyniesie pozytywne skutki społeczne". Jakie? Tego w uzasadnieniu nie napisano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: media pubiczne, inwestycje tvp, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2019

piotrwiecie co nigdy bym sie tego po sobie nie spodziewak ale nie moge ta ta bezczelna buzke patrzec i zachodze w glowe jak tacy ludzie dostaja sie na … Czytaj całość

08-05-2019

płacący abonamentBędzie też kasa na wysokie premie dla tzw.dziennikarzy tvp pis.

08-05-2019

kimTW Balbina + tow. piotrowicz = komuna+

Rozwiń komentarze (28)