Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|

Prokuratura przygląda się upadającej firmie. "Zwrócono się do sądu"

15
Podziel się:

Kilkadziesiąt osób wtopiło dziesiątki tysięcy złotych na prace wykończeniowe w swoich mieszkaniach. Te jednak albo się nie zakończyły, albo w ogóle się nie rozpoczęły. Spółka, która miała je zrealizować, z dnia na dzień zapowiedziała, że złoży wniosek o ogłoszenie upadłości. Sprawą zajęła się prokuratura.

Prokuratura przygląda się upadającej firmie. "Zwrócono się do sądu"
Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie spółki Decorproject (money.pl, Krystian Rosiński)

W money.pl opisaliśmy historię upadającej spółki Decorproject. W połowie marca firma zapowiedziała, że złoży wniosek o ogłoszeniu upadłości, choć niemal do ostatniej chwili przyjmowała pieniądze od swoich klientów.

Prokuratura sprawdza działania Decorprojectu

Od klientów usłyszeliśmy, że złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Zapytaliśmy więc Prokuraturę Okręgową w Warszawie o podjęte kroki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

– Postępowanie sprawdzające w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów w Warszawie i jest ono prowadzone w kierunku oszustwa (art. 286 par. 1 k.k.) – odpowiada na pytania money.pl prok. Szymon Banna, rzecznik prasowy warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

Przytoczyć tutaj trzeba brzmienie wspomnianego przepisu:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Należy jednak wyjaśnić, że postępowanie sprawdzające nie toczy się przeciwko konkretnym osobom. Prokuratura na tym etapie sprawdza, czy rzeczywiście doszło do przestępstwa i weryfikuje wszystkie otrzymane informacje i dokumenty.

Firma złożyła wniosek o upadłość

– Obecnie trwa gromadzenie dokumentacji umownej, a także zwrócono się do sądu z wnioskiem o przekazanie kopii dokumentów dołączonych przez tę spółkę do wniosku o upadłość. Ponadto trwa ustalania osób potencjalnie pokrzywdzonych w sprawie – wyjaśnia prok. Banna.

Jak już pisaliśmy, z danych dostępnych na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że wniosek o ogłoszenie upadłości trafił do sądu 4 kwietnia 2024 r. 10 kwietnia ruszyła procedura w tej sprawie.

19 marca spółka poinformowała swoich klientów o tym, że złoży wniosek o ogłoszenie upadłości. "Decyzja ta jest bezpośrednim skutkiem poważnych problemów finansowych, które są skutkiem nieuczciwych działań jednego z naszych największych kontrahentów" – uzasadniała.

Kilkadziesiąt osób zostało na lodzie

Jak pisaliśmy w money.pl, co najmniej kilkudziesięciu klientów firmy zostało na lodzie. Klienci wpłacili pieniądze spółce, lecz ta albo nie zakończyła prac, albo w ogóle ich nie rozpoczęła. Poszkodowani skrzyknęli się w mediach społecznościowych. Jedna z grup liczy obecnie ponad 130 członków. Wspólnie starają się nagłośnić swoją historię i poszukują kolejne ofiary praktyk firmy, jak również dalszych możliwości rozwiązania tej sytuacji.

45 tys. zł to dla mnie ogromne pieniądze. W związku z tym, że zostałem oszukany, a robót u mnie w mieszkaniu w ogóle nie rozpoczęto, to musiałem na szybko znaleźć jakąkolwiek ekipę, która by mi chociaż łazienkę zrobiła. Nie stać mnie po raz drugi na zapłatę za wykończenie całego mieszkania, szczególnie że obecnie wynajmuję inne w Warszawie. Przeprowadzę się więc do lokalu, w którym będzie tylko WC. Zjeść się jeszcze da na mieście, ale umyć się to już jest znacznie trudniej –opowiedział money.pl jeden z poszkodowanych.

Spółka wydała oświadczenie

Próbowaliśmy skontaktować się z przedstawicielami spółki. Choć pierwotnie jedna z osób była chętna z nami porozmawiać, to ostatecznie zrezygnowała. Swoją odmowę wytłumaczyła trwającym postępowaniem upadłościowym przed sądem. Odesłała nas też do oświadczenia prezeski spółki. Ponownie padły w nim słowa o "nieuczciwym kontrahencie", który nie wywiązał się z umowy i nie zapłacił za "wykonane prace".

Znaleźliśmy się tym samym w gronie pokrzywdzonych, razem z naszymi klientami i dotychczasowymi partnerami biznesowymi – czytamy.

Dalej zaznacza, że nie może podać danych kontrahenta z uwagi na "rygorystyczne zapisy dotyczące poufności". Zapewnia jednak, że doprowadzi go do odpowiedzialności za obecną sytuację nawet na drodze sądowej.

"Trwa zbieranie i zabezpieczanie dowodów na potrzeby postępowania sądowego oraz podejmujemy wszelkie możliwe kroki prawne mające na celu wyegzekwowanie środków od nieuczciwego kontrahenta, który, nie wywiązując się z umowy, naraził mnie na utratę zdrowia, a firmę oraz państwa na utratę środków finansowych" – podkreśla prezeska Decorprojekt Anna Sadowska-Wójcik.

Krystian Rosiński, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Ygvbjuyg
4 tyg. temu
Biznes patologia w Polsce to normalka. Tymczasem w USA trwają masowe protesty studentów przeciwko dozbrajaniu IDF w brudnej wojnie z cywilną ludnością Palestyny. Policja USA używa gumowych kul i pał w walce z protestującymi. Policja jest skrajnie agresywna wobec pokojowych studenckich protestów pro Palestyńskich. Polityka USA jest coraz bardziej agresywna na całym świecie. Dziadek Joe na końcu życia podpala świat.
bbb
4 tyg. temu
Zapytajcie Bogatych JAKIM TO CUDEM są tacy bogaci. Skoro PIS źle rządził . Pytajcie tych gości w swych miastach miasteczkach o TO . Narzekają i krytykują PIS a Willa Duża i Piękna STOI ....a obok auta za 200 lub 300 tys zł a nawet za PÓŁ MILIONA I MILION ZŁOTYCH ( np Suvy eleyktryki lub drogie Teysle ) Tu wam wmawiają, ze ŻE NIC SIĘ NIE OPŁACA ...... a po cichu "wszystko się im opłaca" .... bo takie Wille i auta nie są TANIE . Skąd więc mieli i mają na to KASĘ ???!!!! Ci co tak zawzięcie krytykują PIS - czyli pełowcy i niektórzy biznesmeni . Wmawiacie zwykłym ludziom że mają pracować za jak najniższe wy-nagrodzenie ------------------------------------------- słowa do Bogatych : NIKT nie zagląda do kieszeni Bogaczy ....BO TO WIDAĆ ! ;-) stawiacie Wille i parkujecie swe Drogie auta - sami je pokazujecie . To Wy NAN zaglądacie do kieszeni i wmawiacie że trzeba Nam mniej płacić ! Wmawiacie zwykłym ludziom że mają pracować za jak najniższe wynagrodzenie . Bo niby Was nie stać więcej płacić .... . No i faktycznie Was NIE STAĆ - BO KASA POSZŁA LUB IDZIE na Wille i Suvy ;-) ----------------------------------- Nikt wam nie zagląda do kieszeni ....bo sami to pokazujecie Nam ;-) .... wille i auta widać z Daleka :-) . To wy chcecie sięgnąć ponow-nie do kieszeni zwykłych Polaków "by je zaszyć" ...by było "tak jak było 8 lat temu i wcze-sniej" za Tunska . Chcecie zmniejszyć dopływ gotówki do kieszeni zwykłych pracowników ...a wtedy wam zostaje " ZOSTAJE KASA MA WILLE I SUVY " ;-) od 1989 roku aż po teraz ... . Owszem są też Fajni Szefowie co nie narzekają Tu i doceniają TO jak duuża mają i też dzielą się zyskami z pracownikami . Więc nie każdy biznesman jest za Peło ( skopiuj ten cały tekst i wyślij Znajomym a oni niech dalej rozsyłają po swych znajomych i dalej i dalej ..... bo trzeba piętnować pokazywać OBŁUDĘ BOGACZY tych z małych bizensów jak i śred-nich i Dużych Bizensów ) BIZNESMENI SAMI SIĘ CHWALĄ SWĄ ZAMOŻNOŚCIĄ I TYM ŻE BIZNESY ICH SIĘ KRĘCĄ .... WILLA I DROGIE AUTA "MÒWIĄ TO MIL-CZĄC " WYSTARCZY SPOJRZEĆ !!! ... ROZEJRZEĆ SIĘ WOKOŁO MIEJSCA TWE-GO ZAMIESZKANIA . Trzeba to wyraźnie podkreślić, że ich bogactwo to zasługa pracowników, co na nich pracują. Bogacze wiecznie mają mało.
...
4 tyg. temu
dlatego ja płacę za wykonanie usługi po robocie, a jak ktoś mi mówi, że on potrzebuje do tego to to i to, to ja podaje właśnie taki przykład tego typu działania i wtedy on decyduje czy chce dla mnie pracować
Slupki
miesiąc temu
zdjecie jakby ktos wreszcie mial sie wziaz za tycho co w calej Polsce zarabiaja miliony na stawianiu slupkow i blokowaniu miejsca kierowcom sluzbom miejskim....kto sie wezmie za rozliczanie tej patologiii???????
Flawiusz
miesiąc temu
Teraz mamy ciężkie czasy, trzeba przemyślanie lokować swoje środki finansowe. Jestem zdania, że warto wejść w branżę nieruchomości przy współpracy z fachowcami z firmy Polzen, zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami