Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Protest górników już w 13 kopalniach

12
Podziel się:

Jak podaje Śląsko-Dąbrowska Solidarność w proteście bierze udział ok. 400 osób. Związkowcy szykują się na piątkową demonstrację.

Protest górników już w 13 kopalniach
Górnicy protestują pod ziemią. (Śląsko-Dąbrowska Solidarność)

W Katowicach trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego (MKPS) i z delegacją rządową. Negocjacje dotyczą przyszłości górnictwa i energetyki.

W czwartek późnym popołudniem rozpoczęła się kolejna runda rozmów. Wcześniej strony ustaliły już, że transformacja polskiego górnictwa ma odbywać się na wzór tej przeprowadzonej w Niemczech, czyli przez wiele lat.

Spór dotyczy tego, czy graniczną dla górnictwa i energetyki węglowej datą ma być 2060 rok - jak chcą związkowcy, czy rok 2050, jak proponuje strona rządowa.

Zobacz także: Górnicy protestują pod ziemią. "Byli okłamywani przez polityków"

Mimo postępów w negocjacjach, związkowcy nie odwołują zaplanowanej na piątkowe popołudnie manifestacji w Rudzie Śląskiej. Na razie nikt nie odwołuje też podziemnego protestu, który rozpoczął się w poniedziałek, gdy minął termin ultimatum, jakie górnicy postawili premierowi Morawieckiemu.

Według związków transformacja Śląska powinna być rozłożona na około 40 lat. Strona społeczna oceniała wcześniej, że realizacja projektowanej przez resort klimatu polityki energetycznej oznaczałaby zamknięcie kopalń węgla kamiennego do 2036-37 r., co przyniosłoby - jak oceniają związkowcy - katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze.

Związkowcy kwestionowali założenia polityki energetycznej dotyczące tempa odchodzenia od węgla czy inwestowania w energetykę gazową. Domagają się także wsparcia dla bezemisyjnych technologii węglowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Pieter
2 lata temu
Wszyscy dobrze wiedzą że kopalnie są nierentowne już od kilkudziesięciu lat. Znam kilku górników osobiście i wszyscy zadowoleni ze swojej pracy a podobno tam na dole tak ciężko, ale prawda jest taka ze jadą na dół pościemniac i pospać bo przecież fedruje kombajn a nie oni. Górników przyajmniej o połowę jest za dużo, dlaczego ?. Przychodzi okres lipiec sierpien okres urlopowy i pracuje wtedy połowa górników wiec wydobycie powinno być mniejsze. Wiec dlaczego nie jest, a jest takie samo przez cały rok. To nie jest pisano złości ani dla hejtu Tylko ludzie, my do tego wszyscy dopłacamy to nasze pnieniądze. Wiem chcemy wszyscy pracować, ale wokół pracy jest mnóstwo.
KOPIDOŁY -
2 lata temu
Idzcie do normalnej pracy, bez przywilejów i wczesnej emeryturki, JA WASZEJ PRACY NIE POTRZEBUJ|Ę.
tylko pytam
2 lata temu
Czy przywódcy związkowi są razem z protestującymi, czy , jak zwykle, z wierchu koordynują akcję ?
vlad
2 lata temu
Czy górnicy się dorzucali jak w Lublinie upadały FSC , Ursus i wiele innych wielkich zakładów raczej nie, dlatego nie życzę sobie by pieniądze z moich podatków szły na utrzymanie kopalni . Uważam iż są ważniejsze sprawy jak choćby służba zdrowia która służy całej polsce nie tylko górnikom . Sorry czasy komuny się skończyły.
ja
2 lata temu
oddać kopalnie górnikom! Niech sobie płacą ile chcą. Rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, łączą kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1). Teraz się podniecają bo odrobiły 10% strat. Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.