Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Protest medyków. Zdecydowana większość Polaków za podwyżkami

51
Podziel się:

Protest medyków w tzw. Białym Miasteczku 2.0., pod kancelarią premiera, trwa już tygodnia. Domagają się spotkania z Mateuszem Morawieckim. Zdecydowana większość Polaków popiera postulaty lekarzy, pielęgniarek i ratowników.

Protest medyków. Zdecydowana większość Polaków za podwyżkami
Lekarze protestują już od tygodnia (Flickr, Hospital CLÍNIC CC BY-ND 2.0 Flickr)
bEJenfsl

Ile faktycznie zarabiają medycy w Polsce? Wciąż za mało. O konieczności podniesienia płac w opiece zdrowotnej mówi się od lat. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", protestujący mają poparcie 72,9 proc. Polaków.

Aż 39,6 proc. z nich stwierdziło, że pracownicy ochrony zdrowia powinni otrzymać podwyżki. Co trzeci zastrzegł jednak, że ich wysokość powinna być uzależniona od możliwości budżetowych".

Zobacz także: Protest lekarzy. Wiceminister zdrowia: my wywiązujemy się z porozumienia
bEJenfsn

Tylko 16,9 proc. respondentów nie dostrzega potrzeby zwiększania wynagrodzeń wśród pracowników szpitali, przychodni czy pogotowia.

Medycy ramach tzw. Białym Miasteczku 2.0., rozłożonego pod kancelarią premiera, protestują już tygodnia.

bEJenfst

- Chcemy zmiany - mówił dla money.pl dr Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów. Jak podkreśla, protest pracowników medycznych i niemedycznych ochrony zdrowia to nie tylko walka o większe nakłady na system opieki zdrowotnej, ale również o zmianę systemu, który jest pełny patologii.

Medycy mają osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Lekarze chcą też zapewnienia im bezpieczeństwa w postaci objęcia zawodów medycznych statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.

bEJenfsu

Chcę też wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.Według resortu zdrowia łączny koszt postulatów strajkujących medyków w tym roku to 26,05 mld zł, a w przyszłym roku - 104,7 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJenfsO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
1234560
1 tyg. temu
DRUKUJECIE TYLKO TO CO WAM PASUJE 123
1234560
1 tyg. temu
WEZCIE SOBIE TO DO SERCA
Totem
2 tyg. temu
Aha, czyli wszyscy są za zwiększeniem podatków. Politycy zanotowali ;)
bEJenfsP
ktos
3 tyg. temu
COVID-19 PAMIĘTAJCIE ŻE JEST!
opionia
4 tyg. temu
To szkoda, że PiS zmarnował miliardy na propagandę zamiast już dawno rozwijać służbę zdrowia! PiS ma mimo to nadal spore poparcie... Widocznie tyle zła i podłości co niszczenie polskiego narodowego dobra jakim są puszcze i lasy (bezcennego), stadnin, spółek, ograniczenie wolności słowa, wprowadzenie prawa aborcyjnego niczym z Ugandy, skłócenie z EU i Ameryką przy takiej agresji reżimu putinowskiego i Łukaszenki, wreszcie wywalenie w błoto miliardów na propagandę, oszukanie wyborów prezydenckich 2020, brak na rozwój służby zdrowia, nauki, ochrony zabytków, drożyzna w sklepach to jeszcze za mało dla Polaków zła?? Duda podpisał nie tylko szkodliwe dla niezależności wymiaru sprawiedliwości ustawy, ale też miliardy wyrzucone w błoto na propagandę zamiast na niezwykle potrzebującą słuzbę zdrowia i onkologię!!! Być może, że propaganda jadąca jak stalinowski czołg w TVP zdążyła już uprać umysły wielu Polaków, jednak każdy sondaż może się sporo różnić, zależy gdzie się ankietuje ludzi. Małe miasteczka i wsie popierają w większości PiS, bo mają dostęp głównie do TVP, ale już we dużych a nawet średnich miastach cżesto PO i inne partie mają nieco większe poparcie niż PiS.
...
Następna strona