Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Protest medyków. Zdecydowana większość Polaków za podwyżkami

51
Podziel się:

Protest medyków w tzw. Białym Miasteczku 2.0., pod kancelarią premiera, trwa już tygodnia. Domagają się spotkania z Mateuszem Morawieckim. Zdecydowana większość Polaków popiera postulaty lekarzy, pielęgniarek i ratowników.

Protest medyków. Zdecydowana większość Polaków za podwyżkami
Lekarze protestują już od tygodnia (Flickr, Hospital CLÍNIC CC BY-ND 2.0 Flickr)

Ile faktycznie zarabiają medycy w Polsce? Wciąż za mało. O konieczności podniesienia płac w opiece zdrowotnej mówi się od lat. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", protestujący mają poparcie 72,9 proc. Polaków.

Aż 39,6 proc. z nich stwierdziło, że pracownicy ochrony zdrowia powinni otrzymać podwyżki. Co trzeci zastrzegł jednak, że ich wysokość powinna być uzależniona od możliwości budżetowych".

Zobacz także: Protest lekarzy. Wiceminister zdrowia: my wywiązujemy się z porozumienia

Tylko 16,9 proc. respondentów nie dostrzega potrzeby zwiększania wynagrodzeń wśród pracowników szpitali, przychodni czy pogotowia.

Medycy ramach tzw. Białym Miasteczku 2.0., rozłożonego pod kancelarią premiera, protestują już tygodnia.

- Chcemy zmiany - mówił dla money.pl dr Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów. Jak podkreśla, protest pracowników medycznych i niemedycznych ochrony zdrowia to nie tylko walka o większe nakłady na system opieki zdrowotnej, ale również o zmianę systemu, który jest pełny patologii.

Medycy mają osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Lekarze chcą też zapewnienia im bezpieczeństwa w postaci objęcia zawodów medycznych statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.

Chcę też wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.Według resortu zdrowia łączny koszt postulatów strajkujących medyków w tym roku to 26,05 mld zł, a w przyszłym roku - 104,7 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
1234560
2 lata temu
DRUKUJECIE TYLKO TO CO WAM PASUJE 123
1234560
2 lata temu
WEZCIE SOBIE TO DO SERCA
Totem
2 lata temu
Aha, czyli wszyscy są za zwiększeniem podatków. Politycy zanotowali ;)
ktos
2 lata temu
COVID-19 PAMIĘTAJCIE ŻE JEST!
opionia
2 lata temu
To szkoda, że PiS zmarnował miliardy na propagandę zamiast już dawno rozwijać służbę zdrowia! PiS ma mimo to nadal spore poparcie... Widocznie tyle zła i podłości co niszczenie polskiego narodowego dobra jakim są puszcze i lasy (bezcennego), stadnin, spółek, ograniczenie wolności słowa, wprowadzenie prawa aborcyjnego niczym z Ugandy, skłócenie z EU i Ameryką przy takiej agresji reżimu putinowskiego i Łukaszenki, wreszcie wywalenie w błoto miliardów na propagandę, oszukanie wyborów prezydenckich 2020, brak na rozwój służby zdrowia, nauki, ochrony zabytków, drożyzna w sklepach to jeszcze za mało dla Polaków zła?? Duda podpisał nie tylko szkodliwe dla niezależności wymiaru sprawiedliwości ustawy, ale też miliardy wyrzucone w błoto na propagandę zamiast na niezwykle potrzebującą słuzbę zdrowia i onkologię!!! Być może, że propaganda jadąca jak stalinowski czołg w TVP zdążyła już uprać umysły wielu Polaków, jednak każdy sondaż może się sporo różnić, zależy gdzie się ankietuje ludzi. Małe miasteczka i wsie popierają w większości PiS, bo mają dostęp głównie do TVP, ale już we dużych a nawet średnich miastach cżesto PO i inne partie mają nieco większe poparcie niż PiS.
...
Następna strona