Notowania

Protest nauczycieli. ZNP: 79,5 proc. szkół i przedszkoli chce strajkować

- Do 8 kwietnia mamy tydzień. Tydzień na negocjacje. Natomiast jeżeli będziemy obserwowali taką postawę ze strony rządu, to nie pozostaje nam nic innego, niż zamknąć placówki oświatowe i rozpocząć strajk - powiedział w niedzielę Sławomir Broniarz na konferencji Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zapewnił, że ZNP jest gotowy do rozmów 24 godziny na dobę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)
- Gotowi jesteśmy do rozmów 24 godziny na dobę - deklaruje szef ZNP.

Przewodniczący ZNP podczas konferencji prasowej w niedzielę rano podał, że w referendum za strajkiem opowiedziało się 79,5 proc. szkół i przedszkoli.

- Na prawie 20 tys. szkół, zespołów szkolnych i przedszkoli za strajkiem opowiedziało się 15 549 jednostek - podał Broniarz.

Szef ZNP podał też kilka lokalnych wyników referendum. W przypadku okręgu łódzkiego wskaźnik gotowych do strajku placówek oświatowych wynosi 87 proc., w okręgu mazowieckim - 75 proc.

- Przypominam, zgodnie z decyzją, jaką podjęliśmy 4 marca, bezterminowy strajk szkolny rozpocznie się 8 kwietnia. Broniarz dodał, że "Związek Nauczycielstwa Polskiego razem z Forum Związków Zawodowych mają jednolity postulat dotyczący wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 złotych".

W poniedziałek mają odbyć się rozmowy pomiędzy związkowcami a rządem. - Liczymy na to, że te rozmowy zakończą się w dniu jutrzejszym. Jeśli nie, gotowi jesteśmy do rozmów 24 godziny na dobę - podkreślił.

- Mamy pytanie do naszych kolegów z "Solidarności", do kierownictwa "Solidarności" de facto - powiedział Broniarz. - Czy ten związek zawodowy poprze nasz postulat i czy przyłączy się wspólnie z ZNP i FZZ do rozmów z rządem i wspólnie trzy centrale związkowe będą negocjować z rządem wzrost wynagrodzeń pracowników oświaty.

- Odczuwamy pewną bierność ze strony pani prezydentowej, pierwszej damy - powiedział szef ZNP. To jest także nauczycielka, to także jedna z nas i chcielibyśmy, żeby pani prezydentowa zechciała aktywnie włączyć się w tę dyskusję, także o swoim wynagrodzeniu, mam nadzieję przyszłej nauczycielki - zaapelował. Broniarz.

"Zwracamy się do Pani, jako nauczycielki, naszej koleżanki o zrozumienie i poparcie naszych postulatów" - napisali do prezydentowej młodzi nauczyciele. List do Agaty Dudy na konferencji ZNP przeczytał Szymon Lepper, nauczyciel z Gdańska.

Sławomir Broniarz podkreśla, że choć strajk może dotyczyć tylko kwestii pracowniczych i tym postulatem są płace, ale to cały system edukacji wymaga poprawy.

Dyrektor II LO mówi, że prezydentowa na pewno nie odwiedzi swojej szkoły przed 8 kwietnia, gdy ma rozpocząć się strajk.
Agata Duda o strajku nauczycieli. Dyrektor liceum: jej wizyta nie miała kontekstu politycznego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, strajk nauczycieli, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-03-2019

Ojciec PolakStracę resztki szacunku do nauczycieli. Przeciwko czemu oni protestują? Przecież mogą w kazdej chwili zmienic zawod, sa swietnie wyksztalceni, obyci w … Czytaj całość

31-03-2019

karolZapytajmy się każdego dorosłego Polaka,kto chce więcej zarabiać.100% zapewnione.Nauczyciele,DARMOZJADY.

31-03-2019

ewatrzymam kciuki, jestem ZA. ci, ktorzy nawoluja do strajku w innym terminie, to niezbyt madrzy ludzie. kiedy maja niby strajkowac, w wakacje? MUSZĄ … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (55)