Notowania

Przejdź na

Protest pracowników sądów i prokuratur. "Dość pracy za grosze"

Czwarty dzień pod budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości protestują pracownicy sądów i prokuratur. "Dość pracy za grosze" - to jeden z transparentów w miasteczku namiotowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Miasteczko namiotowe pod resortem sprawiedliwości działa już od 4 dni (Fot: Bartosz Krupa/East News)

Jak informuje rmf24.pl, przed resortem rozłożono 7 namiotów, w których protestuje w sumie ponad 20 pracowników sądów i prokuratur. Miasteczko ma działać do odwołania.

Uczestnicy manifestacji przyznają, że mogą liczyć na przychylność okolicznych mieszkańców, którzy udostępniają im swoje mieszkania, by protestujący mogli się w nich wykąpać czy przebrać. Niektórzy zostawiają również prowiant.

Mobilizacja pracowników sądów i prokuratur zaczęła się już w grudniu ubiegłego roku. W marcu postanowili przyjechać do Warszawy i walczyć o podwyżki, a co jakiś czas protesty odbywały się również w innych miastach wojewódzkich.

Obejrzyj: Protest rolników w Warszawie. Ważne postulaty

Pracownicy sądów i prokuratur domagają się m.in. podwyższenia płac, nowej ustawy oraz mnożnika przy wyliczaniu ich pensji. Manifestuje tak zwana kadra pomocnicza wymiaru sprawiedliwości.

Świadkowie, którzy się stawiają w sądach, otrzymują zwrot kosztów i utraconego zarobku.
Protest pracowników sądów. "Większość spraw jest odwoływanych"

Podwyżki mają nastąpić w dwóch etapach - najpierw 650 zł w tym roku, a w kolejnym - dodatkowe 500 zł.

Związkowcy, powołując się na zebrane przez siebie dane, twierdzą, że średnie wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w 357 prokuraturach rejonowych to 1870 zł brutto, a w 45 prokuraturach okręgowych 1/3 zatrudnionej kadry zarabia mniej niż 2,5 tys. zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2019

lisnastępne stado nierobów chce kasy od PIS kopa i tyle bym dał

10-05-2019

DAREKto są kłamstwa może się zamienimy pensjami z prokuraturą ??? mają pod siebie przygotowane przepisy prokurator zarabia ile??? proszę pokazać pit -a i … Czytaj całość

10-05-2019

oloPrzeciez moga sobie rodzic dzieci i dostana pincet plus

Rozwiń komentarze (37)