Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Polacy biednieją

302
Podziel się:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,96 zł – podał GUS. To wzrost o 10,3 proc. w porównaniu z grudniem 2021 r., co oznacza, że nasze realne płace maleją. "Powiedzieć, że wynagrodzenia rozczarowały, to mało" – komentują analitycy Pekao.

Są najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Polacy biednieją
Zarabiamy więcej niż rok temu, ale ceny w sklepach rosną szybciej (East News, Stanislaw Bielski/REPORTER)

W grudniu mieliśmy w Polsce inflację na poziomie 16,6 proc. Wzrost płac w tempie wolniejszym od wzrostu cen oznacza, że nasze realne płace maleją. W rezultacie statystyczny Polak mimo podwyżki za swoją wypłatę może kupić mniej produktów i usług niż rok temu.

Średnie wynagrodzenie w grudniu rozczarowuje, ale pierwszy raz mamy "7" z przodu

"Powiedzieć, że wynagrodzenia rozczarowały, to mało. Wzrost o 10,3 proc. r/r w grudniu to bardzo mało. Spodziewaliśmy się, że nagrody roczne będą w tym roku bardzo hojne, żeby zrekompensować inflację. Okazały się natomiast skromne. I realny wzrost płac znowu w dół" – zauważają na Twitterze analitycy Pekao.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nauczyciele mówią wprost: wstydzimy się pokazać paski z pensją. "To krępujące"

"To pierwszy wynik w historii z "siódemką" z przodu. Wysoka wartość pensji to także efekt premii świątecznych" – zauważają z kolei eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Czy po tych danych należy zarzucić scenariusz wysokich płac i mocnego rynku pracy? My nie zarzucamy. Przed nami kolejna fala indeksacji, dostosowania z początku roku, podwyżka pensji nominalnej i – nie zapominajmy o tym – zapewne fala żądań płacowych z sektora publicznego" – podsumowują ekonomiści z mBanku.

Najniższa krajowa od 1 stycznia 2023 r. w górę, ale inflacja jeszcze przyspieszy

W styczniu należy spodziewać się wzrostu płac, przede wszystkim za sprawą podwyżki płacy minimalnej. Najniższa krajowa od 1 stycznia 2023 r. wynosi 3490 zł brutto, a kolejna podwyżka z powodu wysokiej inflacji planowana jest już na 1 lipca (do 3600 zł brutto).

To oznacza, że kwota minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2023 r. wzrosła w porównaniu do 2022 r. o 15,9 proc., a w lipcu (w porównaniu do 2022 r.) będzie wyższa o 19,6 proc.

W styczniu i w lutym mamy też jednak obserwować dalszy wzrost inflacji, która może – zdaniem ekspertów – przekroczyć 20 proc.

"Nominalny wzrost wynagrodzeń już od wielu miesięcy nie nadąża za wzrostem inflacji i można oczekiwać, że w 2023 r. dynamika wynagrodzeń będzie dalej spowalniać, do poziomów jednocyfrowych" – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Jak prognozuje ekspertka, wolniejszy wzrost zatrudnienia w połączeniu z wolniejszym wzrostem wynagrodzeń, przy jednocześnie wciąż relatywnie wysokiej inflacji, będzie uszczuplał portfele gospodarstw domowych, co zobaczymy też w hamowaniu konsumpcji.

Przeciętne wynagrodzenie w 2022 r. i w IV kwartale 2022 r. – dane GUS

GUS podał też dane o przeciętnym wynagrodzeniu w 2022 r., które wyniosło 6653,67 zł brutto oraz dane o przeciętnym wynagrodzeniu w IV kwartale 2022 r., które (z wypłatami nagród) wyliczono na poziomie 6965,94 zł.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wyniosło 6504,7 tys. etatów (+2,2 proc. rok do roku).

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce (średnia krajowa) – jak GUS to wylicza?

Dane o średnim wynagrodzeniu i zatrudnieniu odnoszą się do sektora przedsiębiorstw o liczbie pracujących większej niż 9 z wyłączeniem m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Sam wynik jest też zawyżany przez nadreprezentowane w tej statystyce ciężkie przemysły, gdzie pensje rosną szybciej niż gdzie indziej.

Przykładowo, za sprawą wynegocjowanych przez związki zawodowe kolejnych premii, które mają zrekompensować górnikom wzrost cen, średnie wynagrodzenie w sektorze "Górnictwo i wydobywanie" wyniosło w listopadzie 2022 r. 14178 zł brutto. Przeciętne wynagrodzenie GUS (wliczając w to pensje górników) wyniosło w tym samym miesiącu 6858 zł brutto, czyli ponad dwa razy mniej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(302)
.janka
2 dni temu
To są grosze wyplakane przez ludzi pracujących fizycznie. A rząd na większe diety niż my podwyżki jak wy możecie tak wypisywać takie bzdury . Wysoka inflacja najniższej krajowej albo grosze do emerytur
Pracownik za ...
5 dni temu
Płace w Polsce w 2023 roku (prognoza) brutto netto (do ręki) średnia płaca 6935 zł brutto 5058 zł netto mediana 5617 zł brutto 4159 zł netto dominanta 3328 zł brutto 2598 zł netto. Wygląda więc na to, że najczęściej występującą płacą w Polsce w 2023 roku będzie kwota około 2598 zł netto (do ręki). To oznacza wzrost tej kwoty o ponad 500 zł w stosunku do 2022 roku. Połowa pracujących ludzi zarobi mniej niż 4159 zł netto, natomiast druga połowa więcej niż 4159 zł netto.
Ccc
5 dni temu
Odnośnie tego że nie pracują nauczyciele 18 h. Z tego co wiem mieli pracować 21h ale nie wiem czy zwiększenie weszło w życie. Pozatym do 40 h... Hm a co do wypłat macie przecież dwie, wynagrodzenie z góry i z dołu, czyli podstawą + wypłata za nadgodziny. A każdy nauczyciel w sieć wrzuca tylko jeden pasek wynagrodzenia. Nie zapomnijmy o wakacjach gdzie wpisujecie że jesteście a na dyżur przychodzi 1 nauczyciel na....
Aaaa
6 dni temu
Kasowanie niewygodnych komentarzy. Co za świat. Pracować poniżej minimum krajowego, tak to możliwe, spytajcie nauczycieli początkujących.
Sssss
6 dni temu
Dziwne. Nie mogę znalezc moje komentarza że wczoraj. Pisałem że taki tak pięknie zarabiamy, że obecnie nauczyciel stażysta, obecnie zwany początkujący zarabia poniżej minimum krajowej czyli 3424zl brutto. Ciągle mamy nagonkę nauczycieli, to nie prawda że pracują 18hw tygodniu. 18h to praca przy tablicy, dodajemy na przygotowywanie się, na sprawdziany, rady pedagogiczne, spotkania z rodizcami, wystawy szkolne, konkursy itp. Czas pracy nauczyciela to ustawowo do 40h w tygodniu. Pensja to policzek w twarz każdemu nauczycielowi, a odpowiedzialność chyba największą że wszystkich zawodów. Zanim skomentujesz, zatrudnij się jako nauczyciel.
...
Następna strona