Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Przedszkola otwarte od 6 maja. Rząd podaje wytyczne

296
Podziel się:

Od 6 maja mają zacząć działać żłobki i przedszkola. Placówki muszą się jednak stosować do zaleceń sanitarnych, których listę opublikowało ministerstwo rodziny.

Przedszkola mają być otwarte od 6 maja.
Przedszkola mają być otwarte od 6 maja. (Getty Images)

Listę zaleceń skierowano do organów organizujących opiekę, dyrektorów placówek, opiekunów i rodziców najmłodszych dzieci.

Organy odpowiedzialne za organizację opieki, np. samorządy, mają obowiązek zapewnić placówkom środki higieniczne i pomieszczenia, w tym te przeznaczone do izolacji.

Do organów nadzorujących placówki należy też takie zorganizowanie pracy, by w zajęciach mogła uczestniczyć ograniczona liczba dzieci. Mają też obowiązek zapewnienia "możliwość szybkiego uzupełniania kadry w przypadku nieobecności opiekunów z powodu choroby lub kwarantanny".

Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Minister zdradza szczegóły 3. etapu: czynne świetlice, mniej dzieci w klasach

Z kolei do dyrektorów żłobków i przedszkoli należeć będzie zapewnienie odpowiedniej organizacji w samej placówce.

"Przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie zakazu przynoszenia zabawek, rezygnacja z mycia zębów w instytucji" - czytamy w wytycznych publikowanych przez resort rodziny.

Przy wejściu do żłobka czy przedszkola ma być obowiązkowo umieszczony pojemnik z płynem do dezynfekcji.. W łazienkach mają się pojawić plakaty z instrukcją prawidłowego mycia rąk.

Dyrektorzy mają też obowiązek zapewnienia odpowiedniej dezynfekcji powierzchni wspólnych. Dzieci będą mogły korzystać z przedszkolnych placów zabaw, ale tylko jeśli dyrekcja zapewni możliwość ich zdezynfekowania. Jeśli jakieś urządzenie nie będzie mogło przejść takiego procesu, trzeba je oznaczyć taśmą, która uniemożliwi dzieciom zabawę.

W każdej placówce ma być przygotowane pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Dyrektorzy mają też unikać zatrudniania w placówkach opiekuńczych osób powyżej 60 roku życia i zapewnić jak najmniejszą rotację opiekunów.

Z kolei opiekunowie grup powinni usunąć z sal przedmioty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Opiekunowie powinni też uczyć dzieci zasad higieny.

"Możesz uatrakcyjnić mycie rąk poprzez historyjki obrazkowe (obejmujące kolejne etapy mycia rąk) czy zabawy paluszkowe, śpiewanie w trakcie mycia" - czytamy w wytycznych ministerstwa rodziny.

Opiekunów ministerstwo obliguje przede wszystkim do tego, by nie przyprowadzać do żłobków i przedszkoli dzieci chorych. Jeśli którykolwiek z domowników przebywa na kwarantannie, dziecko musi zostać w domu.

"Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na przywitanie. Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu" - pisze resort rodziny.

Choć rząd zamierza umożliwić otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja, część samorządowców już teraz deklaruje, że tego nie zrobi.

Zobacz także: Oglądaj też: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania: nie otworzymy żłobków 6 maja

"Tego się nie da zrobić od 6 maja, jest po prostu za wcześnie" - powiedział w programie specjalnym Wirtualnej Polski prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. "Dzieci będą przebywać blisko siebie, będą się dotykać, podawać sobie rączki na powitanie, dotykać tych samych zabawek. Musimy się na to przygotować".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(296)
majka
4 lata temu
wszystkie wytyczne dotyczące przedszkoli są nie realne do spełnienia. dzieci przenoszą najwięcej bakterii. najpierw szybko zamykamy placówki a teraz szybko je otwieramy nie patrząc na zdrowie i życie. Mądry rodzic pozostawi dziecko nadal w domu!!!
Momo
4 lata temu
Dzieci nie sa w grupie ryzyka przedszkola w ogole nie powinny byc zamkniete zacznijmy od tego...
gooll
4 lata temu
od 4 dzieci do nauki a dorosli od 10 do urny po 11 wszyscy kwartet
nina24
4 lata temu
tak i wyobraźcie sobie,że w sali ok. 40 metrów lub 60 m jest 4 dzieci kazde 2 m o siebie...żenada..zabronic dzieciom kontaktu to lepiej nie otwierac wogl;e i nie robić farsy..
mama
4 lata temu
Jestem Ciekawa co mają zrobić rodzice pracujący w Domach opieki, szpitalach, przychodniach gdzie ryzyko jest duże przyniesienia do domu czy żłobka C-19 teraz jestem z dzieckiem w domu ale mam strach w oczach kiedy pomyśle o powrocie do pracy w domu opieki co z moja 3 latka która pójdzie do żłobka. a jak ją zarażę i inne dzieci teraz jest bezpieczna ja tez a za tydzień ...... kto będzie bezpieczny
...
Następna strona