Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Przejęcie Euro Banku przez Bank Millennium. KNF nie widzi przeciwwskazań

3
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego w środę stwierdziła, że nie ma podstaw do zablokowania przejęcia Euro Banku przez Bank Millennium. Transakcja została ogłoszona w listopadzie 2018 roku. W styczniu zgodził się na nią UOKiK, ale konieczne było jeszcze zielone światło od KNF.

Twarzą Eurobanku już od 2012 roku jest aktor Piotr Adamczyk.
Twarzą Eurobanku już od 2012 roku jest aktor Piotr Adamczyk. (East News)

W komunikacie wydanym po wtorkowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego "jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanej transakcji".

Bank Millennium, który jest kontrolowany przez Banco Comercial Português, planuje nabyć 99,78 proc. udziału w kapitale zakładowym Euro Banku, należącym do Société Générale.

Jak informuje KNF w komunikacie połączenie ma zostać przeprowadzone bez podwyższenia kapitału zakładowego Banku Millennium.

Zobacz także: Obejrzyj: bank wie, co jest w mojej lodówce? Stypułkowski: Wiemy, ile wydaje się na żywność, na alkohol

Bank Millenium poinformował z kolei, że decyzja KNF oznacza, że spełnił się drugi z warunków zawieszających z przedwstępnej umowy nabycia akcji z dnia 5 listopada 2018 r.

Pierwszym warunkiem była zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ta została wydana na początku stycznia.

Umowa została podpisana 5 listopada 2018 roku. W wyścigu o przejęcie Euro Banku wzięły udział także Alior i Credit Agricole, ale oferta Banku Millennium okazała się atrakcyjniejsza.

Dzień po ogłoszeniu zawarcia umowy wartość giełdowa Banku Millennium wzrosła o prawie 700 mln zł, co było sygnałem, że rynek uznał, że wycena nieco przekraczająca 1,8 mld zł jest niska.

Według wyliczeń Millennium połączenie banków ma dać 134 mln zł większego zysku brutto (+23 proc.) od 2020 roku. Sieć oddziałów tylko w części się pokrywa. Zamknięcie transakcji ma nastąpić do drugiego kwartału 2019 roku.

Euro Bank, znany lepiej pod handlową nazwą Eurobank, powstał w 2003 roku. Jego twórcą był Mariusz Łukasiewicz, zmarły w 2004 roku wrocławski biznesmen.

Znany głównie jako błyskotliwy twórca Lucas Banku Łukasiewicz w 2003 roku przejął Bank Społem, a następnie połączył go z Bankiem Wschodnim w Białymstoku. Jeszcze w tym samym roku Bank Społem zmienił nazwę na Euro Bank.

Rok po śmierci Mariusza Łukasiewicza, w 2005 roku Euro Bank został przejęty przez francuski bank Société Générale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
kik
5 lata temu
Jakim cudem zgodę wydał UOKIK i KNF skoro ewidentnie transakcja ta prowadzi do nadmiernej koncentracji sektora i narusza zbiorowe interesy klientów ?
Dźwignia hand...
5 lata temu
A co na to pan Adamczyk?Czy i jego zgodę uzyskano również?
podatnik
5 lata temu
w kupie siła - zero cukierków państwa w gospodarce