Notowania

fuzja
05.11.2018 08:21

Millennium przejmuje Euro Bank. Zapłaci prawie 2 mld zł

Alior i Credit Agricole przegrały z Bankiem Millennium w wyścigu o przejęcie Euro Banku. Strony podpisały umowę, na mocy której za prawie 100 proc. akcji zapłaci 1 mld 833 mln zł. Fuzja prawna i operacyjna to perspektywa końca 2019 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na rynku bankowym zachodzą kolejne przetasowania właścicielskie.

Aktualizacja 10:20

Zarząd Banku Millennium poinformował, że zakończyły się negocjacje zmierzające do zawarcia transakcji nabycia około 99,79 proc. akcji Euro Banku S.A. Formalnie sprzedającym udziały jest spółka SG Financial Services Holdings, ale w praktyce banku pozbywa się Société Générale (spółka matka).

Strony poinformowały podpisaniu umowy w poniedziałek 5 listopada. Na ten moment zakłada się, że Millennium za prawie wszystkie udziały w Euro Banku zapłaci 1,83 mld zł. Cała kwota ma być zapłacona gotówką ze środków posiadanych przez Millennium. W tym celu nie będzie potrzeby skorzystania np. z finansowania zewnętrznego.

Strony zastrzegły jednak, że ostateczna cena może być nieco skorygowana. Będzie to zależeć od ostatecznej wartości aktywów netto Euro Banku na dzień zamknięcia transakcji. Ta przewidywana jest w drugim kwartale 2019 roku.

Planowany harmonogram przejęcia

źródło: Bank Millennium

Co z klientami Eurobanku? "Wszelkie zobowiązania wobec klientów oraz klientów wobec Eurobanku są i pozostaną wiążące. Umowy zawarte przez bank obowiązują niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem" - czytamy w komunikacie przejmowanego banku.

Wskazano w nim, że tak jak dotychczas klienci mogą kontaktować się z doradcami banku w placówkach i poprzez infolinię, korzystać ze zdalnych/mobilnych kanałów transakcyjnych i całej oferty banku. O kolejnych etapach związanych z rozpoczętym właśnie procesem zmian właścicielskich będzie na bieżąco informować.

Millennium szacuje, że w ciągu kolejnych 5 lat skorzysta na przejęciu. Synergie wycenia na około 650 mln zł. Składaj się na to optymalizacja sieci oddziałów, konsolidacja zaplecza organizacyjnego (w tym systemów IT i marketingu). Jednocześnie koszty integracji obu banków mają wynieść około 350 mln zł. Przypadną na 2019-2020 rok.

- Zawarta umowa zakupu rozwijającego się z sukcesem Euro Banku to dla nas przełomowa decyzja - przyznaje Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium. - Zgodnie ze strategią do roku 2020 zamierzamy stać się liderem wzrostu na coraz bardziej skoncentrowanym rynku, stąd nasza otwartość na nowe możliwości nieorganicznego wzrostu i przekonanie o powodzeniu tego przedsięwzięcia.

Jak trafić na dobrą ofertę w świecie bankowości?

Pod szyldem Eurobank działała w Polsce 250 placówek własnych oraz 251 franczyzowych. Warto tu zaznaczyć drobną różnice w nazewnictwie, bo spółka Euro Bank zarządza bankiem o nazwie Eurobank.

Z usług Eurobanku korzysta około 1,4 mln klientów detalicznych. Według najnowszych danych, na koniec czerwca wartość kredytów brutto wynosiła 12,7 mld zł. Jednocześnie klienci mieli ulokowane na rachunkach około 7 mld zł.

- Jestem przekonany, że transakcja znacząco zwiększy zysk i skalę działania Banku Millennium oraz sprawi, że staniemy się wiodącym kredytodawcą zaspokajającym potrzeby pożyczkowe Polaków - komentuje Fernando Bicho, wiceprezes Banku Millennium.

Prezes Joao Bras Jorge podkreśla, że Millennium i Euro Bank mają ze sobą wiele wspólnego i świetnie się uzupełniają, nie tylko geograficznie. Najważniejszym elementem jest profil działania. Bank Millennium jest bankiem uniwersalnym, podczas gdy Euro Bank jest ekspertem w oferowaniu kredytów konsumpcyjnych. Millennium chce do 2020 roku zwiększyć sprzedaż kredytów gotówkowych, szczególnie tych skierowanych do nowych klientów o 40 proc.

W wyniku przejęcia Millennium będzie zajmował siódmą pozycję w sektorze bankowym. Pod względem liczby klientów znajdzie się nawet oczko wyżej, a na piąte miejsce awansuje, biorąc pod uwagę liczbę placówek.

Liczba placówek własnych oraz franczyzowych w Polsce

źródło: Bank Millennium

Zgodę na przejęcie musi jeszcze wydać UOKiK i KNF. Ponadto, transakcja wymaga dokonania zawiadomienia przez Banco Comercial Portugu?s (główny właściciel Millennium) Europejskiego Banku Centralnego. Wszystkie formalności muszą być spełnione maksymalnie do listopada 2019 roku. Cały proces powinien się jednak zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Po przeprowadzeniu transakcji Bank Millennium zachowa prawo do nazwy i logotypu Euro Banku. Jednak celem jest integracja obu instytucji.

Doradcami finansowymi i prawnymi w transakcji przejęcia są wielkie międzynarodowe instytucje: amerykański J.P. Morgan i brytyjski Clifford Chance.

Eurobank został założony w 2003 roku przez Mariusza Łukasiewicza w wyniku akwizycji oraz późniejszej fuzji Banku Społem oraz Banku Wschodniego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: fuzja, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2018

Klient handlowegoNigdy w zafnym z tych para bankow nie zdeponowalbym ani zlotowki.no chyba ze bym chcial ryzykowac. Ale nigdy. Lubie stabilnosc tylko citi … Czytaj całość

05-11-2018

OnieeeeO nie, nie podoba mi się to. Byłam przez ponad 10 lat klientką Eurobanku I nie wiem czy dłużej będę.

05-11-2018

B.Euro bank to kretynski bank...

Rozwiń komentarze (8)