Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Przejęcie Eurozet przez Agorę. UOKiK nie dał zgody

184
Podziel się:

Zdaniem prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego w wyniku takiej koncentracji powstałaby silna grupa mogąca ograniczać konkurencję na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych.

Przejęcie Eurozet przez Agorę. UOKiK nie dał zgody
UOKiK zakazał przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. (Flickr, agencja.zajac)

UOKiK zakazał przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. Według prezesa Tomasza Chróstnego mogłoby to prowadzić do powstania duopolu i marginalizacji pozostałych grup i stacji radiowych. Jak zauważa UOKiK, dwie wiodące grupy radiowe - Eurozet i RMF FM - posiadałyby łącznie ok. 70 proc. udział w rynku.

- Zakaz koncentracji jest wydawany w sytuacji, gdy połączenie przedsiębiorców spowoduje poważne, negatywne skutki dla rynku, a jednocześnie nie jest możliwe uzgodnienie warunków, które w sposób całkowity i satysfakcjonujący eliminowałyby powstałe w wyniku koncentracji zakłócenia konkurencji - argumentuje Tomasz Chróstny.

Tak było w przypadku koncentracji spółek Agora i Eurozet. - W wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych – zaznacza szef UOKiK.

Agora stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się głównie działalnością prasową, wydawniczą i radiową. W tej ostatniej posiada m.in stacje: TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio. Działa również na rynku sprzedaży reklam.

Z kolei Eurozet m.in. produkuje i nadaje programy radiowe - główne stacje to Radio ZET, Meloradio, Antyradio, Radio Plus, Chili ZET. Sprzedajne też czas reklamowy, a także zarządza serwisami internetowymi.

Zobacz także: Agora chce przejąć EuroZet. Prezes UOKiK: mieliśmy zastrzeżenia, poprosiliśmy o wyjaśnienia

Jak wskazuje UOKiK, działalność obu grup kapitałowych pokrywa się przede wszystkim w zakresie nadawania programów radiowych, sprzedaży czasu reklamowego oraz pośrednictwa w sprzedaży czasu reklamowego w radiu. Stąd też wydany przez UOKiK zakaz koncentracji.

Decyzja jest jednak nieprawomocna i przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Kontrola koncentracji realizowana przez Prezesa UOKiK nie może stanowić wyłącznie formalności, czynności dającej iluzoryczne poczucie utrzymania równych szans dla przedsiębiorców działających na danym rynku. To niezwykle ważny wymiar dbałości o równe i realne szanse dla wszystkich uczestników gry rynkowej, o sprawny mechanizm uczciwej konkurencji, który jest gwarantem realizacji korzyści dla konsumentów, przedsiębiorców i polskiej gospodarki – zwraca uwagę Tomasz Chróstny.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2019 r Agora ogłosiła zamiar wykonania opcji kupna wszystkich akcji Eurozet. Przedtem planowała przejęcie 40-procentowego pakietu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
Contras
2 lata temu
Dobry ruch! Trzeba uważnie patrzeć na ręce Agorze...
Maniek
2 lata temu
Wszyscy mówią, ze opozycja nic nie robi! To wczoraj na komisji sejmowej prezes Orlenu powiedział co se może opozycja a to co mówił przewodniczący, to się w głowie nie mieści!
Obywatel
2 lata temu
Oglądałem wczoraj komisję w sprawie przejęcia prasy przez ORLEN! To jest tragedia jak w ogóle taka komisja może funkcjonować! Powinni to obejrzeć wszyscy obywatele w pr.1 TVP!!!
mix
2 lata temu
Orlen może wykupić wszystko a inni już nie bo nie pomyśli władzy.
jaa
2 lata temu
jeśli chodzi o Tv to zyjemy w PRLu. Gebels to amator wobec TVP… Nie jestem za PO ani za PIS. Staram się być obiektywny. Nawet znajomi popierający PIS mówią, że wiadomości na jedynce nie da się oglądac. Media (w tym TVP, TVN, radio, prasa, internet) służą manipulacji opinią publiczną. Są finansowane przez grupy interesów. Dlatego każda partia ma swoich dziennikarzy. My za to musimy myśleć. Żadna partia nam nie pomoże jak sami sobie nie pomożemy. Od nas głównie zależy jak nam się wiedzie w życiu. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Pokazuje jak skutecznie budować majątek, by żyć bezpiecznie i godnie i to w Polsce.
...
Następna strona