Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Agora przejmie 100 proc. Eurozet. Chce wykonać opcję kupna

17
Podziel się:

Już nie 40, ale 100 proc. udziałów w nadawcy Radia Zet chce przejąć Agora. Teraz trzeba tylko znaleźć pieniądze.

Radio Zet po wykonaniu opcji będzie w całości własnością Agory
Radio Zet po wykonaniu opcji będzie w całości własnością Agory (Eurozet)

Agora podjęła uchwałę o zamiarze wykonania opcji kupna wszystkich udziałów w kapitale zakładowym spółki Eurozet posiadanych przez fundusz SFS Ventures z siedzibą w Pradze - podała spółka. Taką możliwość dają postanowienia umowy wspólników z 20 lutego.

Dlaczego Agora w lutym kupuje 40 proc. razem z funduszem SFS Ventures, by we wrześniu decydować o dokupieniu pozostałych 60 proc. od tegoż funduszu, zamiast od razu przejąć całość? Najwyraźniej istotne było tempo transakcji. Ewentualne badanie UOKiK, czy nie narusza ona konkurencji na rynku, wszystko by opóźniło.

"Spółka podjęła decyzję w sprawie przygotowania i złożenia przez Agorę do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłoszenia dotyczącego zamiaru koncentracji przedsiębiorstw, mającej polegać na nabyciu przez spółkę wszystkich udziałów posiadanych przez SFS Ventures w kapitale zakładowym Eurozet, wskutek czego Agora miałaby przejąć kontrolę nad Eurozet, w drodze wykonania opcji call. Spółka zamierza złożyć zgłoszenie antymonopolowe niezwłocznie po jego przygotowaniu" - czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Abonament zostaje. Premier dementuje zapewnienia swojego ministra

Podjęcie decyzji o zamiarze wykonania opcji nie jest równoznaczne z wykonaniem, ani nie powoduje po stronie spółki obowiązku wykonania, opcji call, zgodnie z postanowieniami umowy wspólników - asekuruje się Agora.

"Ostateczna decyzja spółki o ewentualnym skierowaniu do SFS Ventures oświadczenia o woli skorzystania z opcji call (żądanie wykonania opcji) jest uwarunkowana, w szczególności, uzyskaniem zgody prezesa UOKiK na nabycie przez spółkę wszystkich udziałów w kapitale zakładowym Eurozet posiadanych przez SFS Ventures" - podano w komunikacie.

Zgodnie z postanowieniami umowy wspólników, żądanie wykonania opcji może zostać złożone przez spółkę nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia zawarcia i wykonania przyrzeczonej umowy sprzedaży udziałów w Eurozet zawartej w dniu 20 lutego 2019 roku - napisano.

We wtorek Agora poinformowała, że wraz z SFS Ventures oraz sprzedającym Czech Radio Center dokonała ustalenia ostatecznej ceny sprzedaży nabytych udziałów w Eurozet. Ostateczna cena sprzedaży 40 proc. kapitału Eurozet wyniosła 130 673 268 zł.

Całe Eurozet kosztowało w transakcji 327 mln zł. W ubiegłych dwóch latach zarabiało na czysto 27 mln zł rocznie, czyli 8,3 proc. wartości transakcji.

Agora nie miała na przejęcie tak dużych własnych pieniędzy i musiała się wesprzeć kredytem. Wykorzystała dostępny limit kredytowy w wysokości 75 mln zł. To kredyt nieodnawialny, podlegający spłacie w 12 ratach kwartalnych począwszy od kwietnia 2020 r.

Obecnie w skład Grupy Eurozet wchodzi pięć rozgłośni: Radio Zet, Antyradio, Chillizet, Meloradio, Radio Plus oraz m.in. serwisy internetowe. Agora ma stacje: Rock Radio, Złote Przeboje, Radio Pogoda i TOK FM.

W pierwszym półroczu 2019 stacje Agory dały przychód 50 mln zł (w 2018 r. - 55,2 mln zł) i zaledwie 4,7 mln zł zysku operacyjnego (rok wcześniej 8,1 mln zł).

Agora ma za sobą finansowo zły okres. Największa obecnie nadzieja medialnej grupy, czyli kina, zamiast zarabiać, to tracą. Mimo podwyżki cen popcornu. Grupa Agora straciła w drugim kwartale 6,2 mln zł i jest to drugi kwartał z rzędu na minusie. Nie pomogło nawet wliczenie do wyników osiągnięć Eurozet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

media
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Marek
4 lata temu
Juz dawno nie slucham tego syfu
Marek
4 lata temu
Juz dawno nie slucham tego syfu
wrocek
4 lata temu
Lubię Radio Zet .Dobrze że nie wpadło w brudne łapska pisu.
Albert Adamsk...
4 lata temu
No to przestaje tego słuchać. Helios również odpada.
Jemio
4 lata temu
Kina to szajs. Media gadatliwe i zaangażowane politycznie, zawsze dostaną reklamy w ramach zleceń na szpilowanie.