Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. Koszty prac w górę

394
Podziel się:

Nie 880 mln zł, a 2 mld zł kosztować będzie przekop Mierzei Wiślanej. Od 2016 r., kiedy to przyjęto uchwałę w tej sprawie, znacząco wzrosły ceny materiałów i koszt robót budowlanych, dlatego podwyżka jest nieunikniona – czytamy w oficjalnym dokumencie.

Przekop Mierzei Wiślanej. Koszty prac w górę
Koszty przekopu mierzei okazały się zdecydowanie niedoszacowane (PAP, Adam Warżawa)

W 2016 r. przyjęta została uchwała, w której koszty przekopu Mierzei Wiślanej wyceniono na kwotę 880 mln zł. To już od dawna nieaktualne, więc najprawdopodobniej do końca roku Rada Ministrów zmieni tę uchwałę - informuje PAP.

W uzasadnieniu do projektu zmiany uchwały Rady Ministrów w tej sprawie napisano, że za ponad dwukrotny wzrost kosztów odpowiada znacząca podwyżka cen materiałów budowlanych i kosztów pracy.

Nie bez znaczenia jest też rozwinięcie projektu o elementy, których nie przewidywano kilka lat temu.

Zobacz także: Przekop Mierzei. Koszt? Gróbarczyk: 1,5 mld zł to myślę kwota ostateczna

Tymi nowymi pracami są m.in. likwidacja mostu pontonowego na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo i budowa w tym miejscu nowego mostu, budowa mostu zwodzonego obrotowego na Mierzei Wiślanej zamiast planowanego wcześniej mostu zwodzonego podnoszonego oraz budowa sztucznej wyspy w celu odkładu urobku z prac pogłębiarskich.

Konieczne okazało się też zaprojektowanie przy obudowie rzeki Elbląg dłuższych niż pierwotnie zakładano ścianek szczelnych i mikropali kotwiących. Dodatkowo przewiduje się przebudowę dłuższego niż przewidywano pierwotnie odcinka rzeki.

Rząd od jakiegoś czasu sygnalizował, że nie uda się inwestycji zamknąć w planowanych 880 mln zł, ale informacje o tym, jak bardzo budżet zostanie przekroczony, dozował. W czerwcu tego roku ówczesny minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przyznał, że wartość samego przekopu to 992 mln zł. Natomiast na realizację całości inwestycji, łącznie z rozbudową portu w Elblągu, modernizacją rzeki Elbląg i budową mostu w Nowakowie oraz budową drogi wodnej zarezerwowano ponad 1,9 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(394)
jak posłowie
4 lata temu
za godzinę zarabia 2 tys za osiem godzin 16000 a za m-c koło pół milina to nie dziwota ze stawki rosną ---a wiec dziadowe mafiozy nas grabią w biały dzień
szenzi
4 lata temu
Zawsze "wierzyłem" w ową dobrą zmianę a w Sasina w szczególności! Ale jak mniemam to te koszty zostaną wrzucone do tzw. funduszu walki z COVID i wespół z kosztami produkcji masztów i flag zostaną przedłożone jako wiarygodny poziom kosztów poniesionych przez kraj w walce z COVID-em Unii Europejskiej! Co za wały.
bogdan
4 lata temu
Już zgłaszają się firmy do przechowywania Lodzi skandynawów podczas zimy na zalewie.
krakus
4 lata temu
spoko. jak wróci normalność i prawo to trzeba zastosowac się do wytycznych byłego ministra nijakiego - niech budują więźniowie :) akurat wszyscyh pisowcy pójdą do ancla, rozda im się łopaty i będzie miał kto kopać
Maciek
4 lata temu
Wszystko przez wirusa ile np. fryzjer kosztuje teraz czy dentysta.
...
Następna strona