Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Przekop Mierzei Wiślanej. Polski rząd odpowiada na zastrzeżenia Rosji

146
Podziel się:

Rosja zarzuca polskiemu rządowi, że nie konsultował projektu przekopu Mierzei Wiślanej w zakresie oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Ministerstwo Gospodarki Morskiej odpowiada, że Rosja nie podpisała konwencji, na podstawie której konsultacje mogłyby się odbyć.

Październik 2018. Marek Gróbarczyk i Jarosław Kaczyński podczas symbolicznego rozpoczęcia przekopu Mierzei Wiślanej.
Październik 2018. Marek Gróbarczyk i Jarosław Kaczyński podczas symbolicznego rozpoczęcia przekopu Mierzei Wiślanej. (PAP)

"Rosjanie wyrazili zaniepokojenie ws. przekopu Mierzei. Apelują o wysłuchanie ekologów oraz twierdzą, że Polska nie konsultowała projektu. Niestety problemem jest to, że Rosja nie ratyfikowała Konwencji z Espoo, na podstawie której konsultacje mogłyby się odbyć" - napisał resort Marka Gróbarczyka na Twitterze.

To odpowiedź na komunikat Rady ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka, która jest ciałem konsultacyjnym przy prezydencie Rosji. Instytucja ta opublikowała komunikat, w którym wyraziła zaniepokojenie możliwymi negatywnymi skutkami kanału dla środowiska.

Zobacz także: Wideo: Rosja miesza się w sprawy Mierzei. "To nie jest tajemnicą"

W opublikowanym w środę na stronie internetowej oświadczeniu Rada stwierdza, że budowa kanału "zmieni warunki wodne zalewu, co z dużym prawdopodobieństwem naruszy ekosystemy morskie i przybrzeżne, w tym leżące na terytorium Rosji".

Według Rady "tak duża ingerencja powinna zostać poprzedzona międzynarodową oceną wpływu na środowisko naturalne"Wezwała także władze Polski do wysłuchania opinii organizacji społecznych i ekologów na temat inwestycji.

Odpowiedzialny za przekop Mierzei Wiślanej minister Marek Gróbarczyk w programie "Money. To się liczy" mówił niedawno, że Rosjanom zależy na zablokowaniu inwestycji. - Chyba w Polsce nie ma osoby, która miałaby przekonanie, że zależy im na ochronie środowiska - podkreślił.

Z jednej strony władze rosyjskie krytykują inwestycję polskiego rządu, a z drugiej planują wielką inwestycję na swojej części mierzei. Zgodnie z przygotowaną przez władze rosyjskie koncepcją ma tam powstać hotel ze spa, ekologiczny kemping, aquapark, delfinarium i przystań jachtowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(146)
Korona dla Gu...
4 lata temu
Oczywiście,że rzeź Pragi w 1656 była wykonana z pełną kulturą i wdziękiem właściwym Europie. Dlatego pamiętamy tylko zemstę za mordowanie rannych ruskich żołnierzy, czyli tą drugą.
imigrant
4 lata temu
Putin nie pyta nikogo, bo to Pucin!
zwykły2
4 lata temu
A o rurociąg nas pytali? Jestem przeciwnikiem przekopu, ale to nasza sprawa.
oko
4 lata temu
A ruskie układanie rury z kimś konsultowały? Sorry - z niemcami.
Kowalski
4 lata temu
Nord Stream 2 jest Eko? To zamknąć mordy,będziemy sobie przekonywać co nam się podoba
...
Następna strona