Notowania

Przekop Mierzei Wiślanej. Rosja planuje wielkie inwestycje na swojej części

Wykonanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną spowoduje, że Rosja będzie miała nową wyspę. Już planuje na niej utworzenie kurortu z delfinarium i mariną dla jachtów. Projekt konsultuje sam premier Miedwiediew.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Gadomski)
Skowronki, 20.02.2019. Polscy oficjele pozują w miejscu wycinki pod planowany przekop Mierzei Wiślanej.

Przygotowania do wielkiej inwestycji w Mierzeję Bałtycką, jak Rosji określa swoją część wału, opisuje "Gazeta Wyborcza".

O planach przemiany niezamieszkałych terenów w wysokiej klasy kurort mówił w piątek na konferencji prasowej deputowany rosyjskiej Dumy i były mer Kaliningradu Aleksander Jaroszuk. Zdradził, że koncepcję inwestycji przygotowuje gubernator obwodu kaliningradzkiego wraz z rządem.

Wideo: Rosja miesza się w sprawy Mierzei. "To nie jest tajemnicą"

Rosyjskie media podkreślają, że Mierzeja Bałtycka to najdalej na Zachód wysunięta część Rosji. Teraz ma się stać turystyczną wizytówką Rosji w Europie, podobnie w przypadku Wyspy Rosyjskiej koło Władywostoku na Dalekim Wschodzie.

Zgodnie z przygotowaną przez władze rosyjskie koncepcją, na rosyjskiej części mierzei powstanie hotel ze spa, ekologiczny kemping, aquapark, delfinarium i przystań jachtowa.

Przekop Mierzei Wiślanej ma kosztować ok. 880 mln złotych.
Rozpoczyna się wycinka drzew pod przekop Mierzei Wiślanej. Teren prac zabezpiecza policja

Planowane są także inwestycje w infrastrukturę drogową i otwarcie przejścia granicznego z Polską. Nie wiadomo na razie, czy ta ostatnia propozycja została oficjalnie zgłoszona stronie polskiej.

Jak przypomina gazeta, Rosja zarzuca Polsce, że nie przeprowadziła z państwami Morza Bałtyckiego konsultacji w zakresie oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Postępowanie w tej sprawie prowadzi też Komisja Europejska. Inwestycję ostro krytykują ekolodzy.

Odpowiedzialny za przekop Mierzei Wiślanej minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk w programie "Money. To się liczy" mówił, że Rosjanom zależy na zablokowaniu inwestycji. - Chyba w Polsce nie ma osoby, która miałaby przekonanie, że zależy im na ochronie środowiska - podkreślił.

Kontrowersje związane z przekopem Mierzei Wiślanej. Polskie władze wezwane do Brukseli
Mierzeja Wiślana. KE wzywa polskie władze na pilne spotkanie. "Spodziewaliśmy się tego"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje rosyjskie, przekop mierzei wiślanej, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2019

mnmPamiętajcie te gęby na tle wyrąbanego lasu aby trafiły do więzień !!!!!!

25-02-2019

niestetyzawsze wiedziałem że pis współpracuje z Moskwą - to widać gołym okiem

25-02-2019

cud nad WislaRozdac ludziom wodki i na Moskwe !!! Na Moskwe !!!

Rozwiń komentarze (715)