Notowania

gospodarka
15.02.2019 18:00

Rozpoczyna się wycinka drzew pod przekop Mierzei Wiślanej. Teren prac zabezpiecza policja

Zgodę na rozpoczęcie prac wojewoda wydał w piątek rano. Prace ruszyły około godz. 11. Przeciwny inwestycji jest zarząd Województwa Pomorskiego, który utrzymuje, że przekop będzie miał negatywne skutki ekologiczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Przekop Mierzei Wiślanej ma kosztować ok. 880 mln złotych.

Ciężki sprzęt wjechał na teren wycinki niedługo po wydaniu zgody na rozpoczęcie budowy.

- W piątek rano wojewoda pomorski wydał zgodę na rozpoczęcie inwestycji - budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - mówi Dziennikowi Bałtyckiemu rzecznik Urzędu Morskiego, Magdalena Kierzkowska. - Po tej decyzji Urząd Morski, który jest inwestorem, zawarł, zgodnie z przepisami, porozumienie z Nadleśnictwem Elbląg, o rozpoczęciu prac leśnych.

Wycinka drzewtrwa przy trasie między Kątami Rybackimi a Krynicą Morską. Na miejscu pracują ciężkie maszyny, które ścinają drzewa i natychmiast tną je na mniejsze kawałki.

Do wyrębu przeznaczony jest pas o szerokości 800 metrów i długości 1,5 km. Teren prac jest ogrodzony siatką. Dodatkowo pilnuje go kilkunastu strażników leśnych i policjantów.

Czytaj też: Przekop Mierzei Wiślanej ruszy w tym roku. Port w Elblągu nastawiony na klientów ze wschodu

Przekop powstaje w miejscowości Nowy Świat. Liczyć ma ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości. Dzięki niemu możliwe ma być wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez sam kanał będą mogły z kolei przepływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m.

Inwestycja jest przyczyną konfliktu na linii rząd - Zarząd Województwa Pomorskiego.

Zdaniem rządu, przekop Mierzei Wiślanej ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. Przeciw jest urząd marszałkowski, który które negatywnie zaopiniował plany inwestycji pod kątem ekonomicznym i przyrodniczym.

Przeciwko budowie są też ekolodzy, którzy podkreślają, że mierzeja jest obszarem, na którym znajdują się ptasie rezerwaty, które z chwilą rozpoczęcia przekopu będą zagrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, przekop mierzei wiślanej
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

GrabTak trzymać ,tylko dlaczego tak późno. Prace powinny być daleko zaawansowane.

15-02-2019

EdaBrawa za tą inwestycję

15-02-2019

szczeryeko terrorysci = zielone ludziki putina

Rozwiń komentarze (941)