Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Rozpoczyna się wycinka drzew pod przekop Mierzei Wiślanej. Teren prac zabezpiecza policja

1
Podziel się:

Zgodę na rozpoczęcie prac wojewoda wydał w piątek rano. Prace ruszyły około godz. 11. Przeciwny inwestycji jest zarząd Województwa Pomorskiego, który utrzymuje, że przekop będzie miał negatywne skutki ekologiczne.

Przekop Mierzei Wiślanej ma kosztować ok. 880 mln złotych.
Przekop Mierzei Wiślanej ma kosztować ok. 880 mln złotych. (Materiały prasowe)

Ciężki sprzęt wjechał na teren wycinki niedługo po wydaniu zgody na rozpoczęcie budowy.

- W piątek rano wojewoda pomorski wydał zgodę na rozpoczęcie inwestycji - budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - mówi Dziennikowi Bałtyckiemu rzecznik Urzędu Morskiego, Magdalena Kierzkowska. - Po tej decyzji Urząd Morski, który jest inwestorem, zawarł, zgodnie z przepisami, porozumienie z Nadleśnictwem Elbląg, o rozpoczęciu prac leśnych.

Wycinka drzewtrwa przy trasie między Kątami Rybackimi a Krynicą Morską. Na miejscu pracują ciężkie maszyny, które ścinają drzewa i natychmiast tną je na mniejsze kawałki.

Do wyrębu przeznaczony jest pas o szerokości 800 metrów i długości 1,5 km. Teren prac jest ogrodzony siatką. Dodatkowo pilnuje go kilkunastu strażników leśnych i policjantów.

Zobacz także: Czytaj też: Przekop Mierzei Wiślanej ruszy w tym roku. Port w Elblągu nastawiony na klientów ze wschodu

Przekop powstaje w miejscowości Nowy Świat. Liczyć ma ok. 1,3 tys. m długości i 5 m głębokości. Dzięki niemu możliwe ma być wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez sam kanał będą mogły z kolei przepływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m.

Inwestycja jest przyczyną konfliktu na linii rząd - Zarząd Województwa Pomorskiego.

Zdaniem rządu, przekop Mierzei Wiślanej ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. Przeciw jest urząd marszałkowski, który które negatywnie zaopiniował plany inwestycji pod kątem ekonomicznym i przyrodniczym.

Przeciwko budowie są też ekolodzy, którzy podkreślają, że mierzeja jest obszarem, na którym znajdują się ptasie rezerwaty, które z chwilą rozpoczęcia przekopu będą zagrożone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Bofors
6 lat temu
Ruskie mają Bałtysk a my to ! logiczne chyba nie ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Bofors
6 lat temu
Ruskie mają Bałtysk a my to ! logiczne chyba nie ?