Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Przełom ws. cen prądu i gazu. Urząd potwierdza

269
Podziel się:

Jak przekazał PAP Urząd Regulacji Energetyki, komplet tzw. sprzedawców zobowiązanych energii elektrycznej i gazu, którzy muszą składać wnioski taryfowe do prezesa URE, złożyli je. W money.pl pisaliśmy o opóźnieniach w działaniach operatorów, którzy na dopięcie formalności mieli czas do 20 czerwca.

Przełom ws. cen prądu i gazu. Urząd potwierdza
URE: wszyscy tzw. zobowiązani sprzedawcy prądu i gazu złożyli wnioski taryfowe (Getty Images, Elena Popova)

Podpisana przed tygodniem przez prezydenta ustawa o bonie energetycznym, która weszła już w życie, zakłada wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r. na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych. Dokument nakłada też na tzw. sprzedawców zobowiązanych energii elektrycznej i gazu obowiązek wystąpienia do prezesa URE z wnioskami o zmianę ich taryf dla gospodarstw domowych pod groźbą utraty rekompensat za sprzedaż energii poniżej cen taryfowych. Sprzedawcy mieli siedem dni na złożenie wniosków. Czas minął 20 czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Folwarczny styl". Prof. Koźmiński szczerze o obecnych liderach - Andrzej Koźmiński w Biznes Klasie

Nowe taryfy za prąd i gaz. URE: są wnioski od wszystkich sprzedawców

Taryfy wynoszą obecnie 739 zł za MWh. Jak informował wcześniej URE, analizy regulatora wskazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh.

Podmioty zobowiązane do złożenia taryfy to największe polskie spółki obrotu - PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea, Energa Obrót oraz inni sprzedawcy z urzędu, tj. E.ON Polska i Tauron Sprzedaż GZE.

Według szacunków URE łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, miesięcznie wzrośnie od 1 lipca o około 30 zł dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

W przypadku gazu ustawa likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny dla odbiorców taryfowanych na poziomie 200,17 zł za MWh, a wprowadza cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego - PGNiG OD.

Taryfy zostaną zatwierdzone najprawdopodobniej przed 1 lipca tego roku.

W money.pl kilkukrotnie w ostatnim czasie pisaliśmy o obawach Polaków o poziom proponowanych przez sprzedawców taryf. Stawki zawarte we wniosek mają bowiem kluczowe znaczenie dla ukształtowania cen za prąd i gaz. Jeszcze w miniony poniedziałek - jak udało nam się dowiedzieć - URE nie posiadał wniosków od wszystkich sprzedawców.

Podwyżki cen energii od lipca są nieuniknione w związku ich odmrożeniem wskutek decyzji rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(269)
Luiza
2 tyg. temu
Wiecie co, ja już odkładam na starość na bieżąco - mam biznes w nieruchomościach, dbam o podwyższanie ich wartości, bo współpracuję z firmą Polzen, polecam!
joasia
2 tyg. temu
a ja kupilam tania tabletke po
Lol
2 tyg. temu
Przestancie pisac dyrdymaly. Za trzy dni bedzie wszystlo wiadome.
XABeDOO
2 tyg. temu
A ja wolę tani gaz, ropę i węgiel z Rosji. Dlaczego mam płacić za chore decyzję polityków? To po to była ta wojna, aby nastąpiła nowa redystrybucja dóbr? Chyba kogoś pogięło.
hhj
2 tyg. temu
opłaty za CO2 to oszustwo!
...
Następna strona